22,1 C
Warszawa
piątek, 3 maja, 2024

Pałac w Mosznej: stał się kwaterą armii sowieckiej… z tego okresu pochodzą największe zniszczenia zabytku

26,463FaniLubię

Pałac w Mosznej jest jednym z najbardziej znanych obiektów zabytkowych na ziemi Opolskiej. Był rezydencją pruskiego rodu Tiele – Wincklerów, potentatów przemysłowych. Budowla powstała w połowie wieku XVII. Obecnie znajduje się w nim Centrum Terapii nerwic. Pałac jest częściowo udostępniony do zwiedzania. W kaplicy odbywają się koncerty muzyki kameralnej, a w galerii wystawy dzieł sztuki. Część środkowa to dawny pałac barokowy, który w nocy z 2 na 3 czerwca 1896 roku spłonął. Pożar strawił wnętrza, dachy oraz część ścian barokowego pałacu. Jeszcze w tym samym roku Flanz Hubert przystąpił do odbudowy, a zarazem rozbudowy rezydencji. Do roku 1900 powstało skrzydło boczne w stylu neogotyckim wraz z oranżerią.

Do roku 1914 dobudowane zostało skrzydło zachodnie w stylu neorenesansowym.  Skrzydło to było przeznczone wyłącznie dla gości, którzy tutaj mieli się licznie zjeżdżać z okazji różnych uroczystości rodzinnych. Główną uroczystością w tamtym okresie były obchody jubileuszu 25-lecia małżeństwa hrabiego i hrabiny.  W skrzydle zachodnim znajduje się również przepiękny apartament czarny połączony z salą myśliwską. W tym apartamencie nocował i mieszkał cesarz Wilhelm II, który tutaj przyjeżdżał. W prawdzie rzadko, ale były to bardzo uroczyste wizyty, ponieważ odbywały się w tym okresie wielkie polowania z jego udziałem. Polowania takie podobno około 3000 zwierząt na raz, także można sobie wyobrazić, jakie były tutaj imponujące imprezy.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

W tym skrzydle znajdowały się Wnętrza, których ozdobą były neorenesansowe stropy oraz boazeria, były też dzieła sztuki nabywane przez właściciela rezydencji głównie we Włoszech. Dużą salę z przeszklonym stropem przeznaczono na galerię malarstwa i gobelinów. Do roku 1900 powstała najbardziej okazała część wschodnia w stylu neogotyckim. Z czasem dobudowano w stylu neorenesansowym skrzydło zachodnie. Liczne dzieła sztuki zdobią wnętrza pałacu, w tym wiele portretów, przedstawiających członków rodziny. Dookoła zamku znajduje się park, który zajmuje powierzchnię około 100 hektarów.

Rodzina von Tiele Wincklerów cieszyła się uznaniem wszystkich mieszkańców, przede wszystkim pracowników. Na terenie samego zamku w Mosznej Wincklerowie zatrudniali około 60 samych Ogrodników, także ilość pracowników była bardzo duża. Winklerowie bardzo dbali o swoich pracowników. Dbali również o ich rodziny. Często, w święta Bożego Narodzenia zapraszali wszystkie dzieci swoich pracowników, organizując im wielkie przyjęcia, obdarowując ich prezentami. W związku z tym, opinia na ich temat, jako pracodawców była bardzo dobra. Oni również dużo dobrego zrobili dla całej okolicy. Budowali budynki, które do dzisiaj funkcjonują, jako instytucje państwowe. Winklerowie oprócz tego również dużą ilość pieniędzy przeznaczali na działalności charytatywne. Najbardziej znaną  postacią, zarówno na terenie Górnego Śląska, ale również i Niemiec, jest Ewa von Tiele Winkler, która w Miechowicach założyła zgromadzenie sióstr zakonnych przy kościele ewangelickim. Ona całą swoją część wielkiego majątku przeznaczyła na tą działalność. Wyrzekła się wszelkich dóbr, luksusów i poświęciła całkowicie działalności charytatywnej.

Wincklerowie zamieszkiwali Zamek w Mosznej do marca 1945 roku. Paradoksalnie myśleli, że przeczekają tutaj najgorsze chwile. Zaczęli również sprowadzać do Mosznej najcenniejsze rzeczy z innych swoich posiadłości, myśląc że nic im nie grozi. Przeczekają najgorsze lata i później powrócą do innych posiadłości. Niestety, tak się nie stało. Bardzo szybko do Mosznej zaczęły dochodzić wojska radzieckie i rodzina Wincklerów w ciągu jednej nocy musiała opuścić teren zamku, nie zabierając niczego. Uciekli i wyemigrowali w głąb Niemiec. Tam żyją do dnia dzisiejszego.

Podczas II wojny światowej zamek uniknął zniszczeń, a po wojnie w zamku kwaterowy oddziały armii sowieckiej. Z tego okresu pochodzą największe zniszczenia rezydencji, gdyż dewastacji uległa większa część wyposażenia zamkowego. Z czasem zamek stał się siedzibą dla różnych instytucji, nie miał stałego użytkownika. Wtedy też, podczas prac budowlanych natknięto się na ślady średniowiecznej palisady, a w latach 70 XX wieku odkryto fragment muru ceglanego.

Początkowo identyfikowano go z zamkiem Templariuszy, który jakoby miał to niegdyś być i podziemiami łączyć się z zamkiem w Chrzelicach. Jednak obecnie, wydaje się mało prawdopodobne, aby w Mosznej byli Templariusze. Najstarsza publikacja z 1784 roku w ogóle nie wspomina o nich. Natomiast, o wcześniejszych źródłach nic nie wiadomo. W 1972 roku w Pałacu urządzona siedzibę sanatorium, później Wojewódzkiego Ośrodka profilaktyczno – sanatoryjnego, a od 1996 roku jest samodzielnym publicznym zakładem Opieki Zdrowotnej. Z części Moszyńskiej majątku ziemskiego w 1948 roku utworzono państwową stadninę koni, która aktualnie jest własnością prywatną.

Publikacja powstała dzięki wsparciu Fundacji KGHM Polska Miedź

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content