19.8 C
Warszawa
poniedziałek, 20 maja, 2024

Kolonoskopia – wykonaj darmowe badanie na Dolnym Śląsku. Urząd Marszałkowski apeluje o profilaktykę zdrowia!

26,463FaniLubię

Temat: Kolonoskopia szansą na pełne wyleczenie nowotworu jelita grubego.

W ramach Programu badań przesiewowych raka jelita grubego Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych mieszkańcy Dolnego Śląska mogą skorzystać z bezpłatnego badania kolonoskopowego. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego apeluje o wykonywanie badań profilaktycznych umożliwiających wykrycie raka jelita grubego, które mogą uratować życie nasze i naszych bliskich.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Rak jelita grubego – Urząd Marszałkowski apeluje o profilaktykę!

Rak jelita grubego jest trzecim co do częstości występowania nowotworem złośliwym. Co roku diagnozuje się go u około 16 tys. Polek i Polaków. Większość przypadków rozpoznawana jest u pacjentów po 50. roku życia. Objawy tej choroby są niespecyficzne i mogą często sugerować występowanie innych chorób. Blisko 1/5 przypadków jest diagnozowana na etapie rozsiewu nowotworowego, co radykalnie zmniejsza szanse pacjentów na pełne wyleczenie. Dlatego Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zachęca mieszkańców Dolnego Śląska do wykonania badania kolonoskopii, która jest najskuteczniejszą metodą diagnostyczną w wykrywaniu raka jelita grubego.

Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego

Województwo dolnośląskie jest jednym z regionów o najwyższym współczynniku zgonów w Polsce w diagnostyce nowotworów. Te niechlubne dane wymagają od nas podjęcia zdecydowanych działań w kierunku profilaktyki nowotworów. Bo to jest właśnie klucz do pełnego wyleczenia. Rak jelita grubego to nowotwór, który w szczególny sposób wpisuje się w działania Urzędu Marszałkowskiego. W ramach naszego programu „Profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów złośliwych dolnego odcinka przewodu pokarmowego – badanie na krew utajoną w kale dla kobiet i mężczyzn” udostępniliśmy pacjentom z Dolnego Śląska bezpłatne testy na krew utajoną w kale, które są pierwszym etapem w diagnostyce nowotworów jelita grubego. W przypadku dodatniego wyniku, pacjent ma wówczas możliwość wykonania bezpłatnego badania kolonoskopowego. Dlatego zachęcam każdego mieszkańca naszego województwa do poddania się tym badaniom, które mogą uratować życie nasze i naszych bliskich”

– mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Co to jest kolonoskopia?

Kolonoskopia to badanie, które ma na celu wizualizację wnętrza śluzówki jelita grubego. Wykonywana jest za pomocą endoskopu – giętkiego przewodu o grubości palca wskazującego zakończonego kamerą wprowadzanego do odbytu. Dzięki tej technologii możliwe jest uwidocznienie patologicznych zmian w jelitach, takich jak guzy nowotworowe, polipy, zmiany zapalne jelit. Umożliwia ono również pobranie próbki do badań mikroskopowych. Badanie w większości przypadków jest bezbolesne, a dyskomfort może być odczuwany z powodu wdmuchiwanego powietrza, które ma pomóc w pełnym ukazaniu ścian jelit. Dzięki kolonoskopii możliwe jest wykrycie również tzw. gruczolaków, czyli stanów przedrakowych. Kolonoskopia trwa od 15 do 40 minut i uznaje się ją za najskuteczniejszą metodę zmniejszającą zapadalność na raka jelita grubego. Lekarze wskazują, że profilaktyka kolonoskopowa może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90 proc.

Bezpłatna kolonoskopia – dla kogo?

Badanie bezpłatnej kolonoskopii skierowane jest do pacjentów, którzy nie mieli wykonywanego badania kolonoskopowego w ciągu ostatnich 10 lat. Konieczne jest również spełnienie kryterium wiekowego – badanie mogą wykonać:

 • Osoby w wieku 50-65 lat – niezależnie od wywiadu rodzinnego,
 • Osoby w wieku 40-49 lat – które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego wykryto raka jelita grubego,
 • Osoby w wieku 25-49 lat – które mają stwierdzoną mutację genetyczną.

Badanie może zostać wykonane w jednym z dolnośląskich ośrodków oportunistycznych:

 • Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu przy ul. Hirszfelda 12
 • Centrum Medycznym ENDO-MED we Wrocławiu przy ul. Plac Solidarności 1/3/5
 • Regionalnym Centrum Zdrowia w Lubinie przy ul. Bema 5-6
 • Radimed sp. z o.o. Pracownia Endoskopii w Legnicy przy ul. Iwaszkiewicza 5
 • Strzegomskie Centrum Medyczno-Diagnostyczne w Strzegomiu przy ul. Witosa 7
 • Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej – Pracownia Endoskopii w Świdnicy przy ul. Leśnej 27-28
 • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu przy ul. Kamieńskiego 73A,
 • Specjalistyczny Szpital im. Dr A. Sokołowskiego – Pracownia Endoskopii w Wałbrzychu przy ul. Sokołowskiego 4
 • Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. J. Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu przy ul. Borowskiej 213

Wstyd się wstydzić

Kolonoskopia wśród Polaków ma opinię badania nieprzyjemnego, bolesnego i wstydliwego. Lekarze jednak jednogłośnie apelują, jak mawia prof. Eugeniusz Butruk, że „wstyd się wstydzić”. W kwestii, gdy chodzi o nasze zdrowie i diagnostykę tak poważnych chorób jak nowotwór, udział w takich badaniach powinien być postrzegany jako wyraz głębokiej świadomości społeczeństwa co do troski o własne zdrowie.

„Możliwość szybkiego zdiagnozowania raka jelita grubego powinna każdego z nas zachęcić do udziału w badaniu kolonoskopowym. Z kolei lekceważenie symptomów choroby może być dla wielu pacjentów opłakane w skutkach. Należy również podkreślić, że u większości osób 80-90 proc. jest to badanie bezbolesne, a u pozostałych pacjentów stosowane są środki znieczulające. Dlatego zachęcam każdego z grupy ryzyka do skorzystania z kolonoskopii i zadbanie w ten sposób o własną przyszłość” 

– apeluje prof. Marek Bębenek, lekarz z Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu.

Bezpłatna aplikacja „Mobilne DCO” pomoże

W celu usprawnienia opieki onkologicznej nad pacjentami Dolnośląskie Centrum Onkologiczne stworzyło bezpłatną aplikację „Mobilne DCO”. Dzięki niej po wpisaniu danych i wypełnieniu ankiety system wskaże nam w jakich badaniach profilaktycznych niezbędnych w wykrywaniu chorób nowotworowych powinniśmy wziąć udział. Dodatkowo otrzymamy informację, w których ośrodkach w naszym regionie można takie badania wykonać. Aplikacja umożliwia także monitorowanie badań kontrolnych po zakończonym leczeniu onkologicznym. Technologia ta ma służyć nie tylko pacjentom, lecz także samym lekarzom, którzy dzięki niej poprawią komunikację między sobą w zakresie sprawnej opieki nad chorym.

W ramach e-usług oferowanych przez Dolnośląskie Centrum Onkologiczne działa również system Onkoscope, który umożliwia szybkie umówienie wizyty do lekarza onkologa. Wystarczy wypełnić formularz na www.dilo.dco.com.pl lub wysłać SMS na numer 661-000-198 wpisując numer karty DILO.

Czy artykuł był pomocny?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content