3,4 C
Warszawa
środa, 24 kwietnia, 2024

Kolonoskopia – darmowe badanie na Dolnym Śląsku. Jak się do niego przygotować?

26,463FaniLubię

Temat: Kolonoskopia – jak przebiega badanie?

Zachorowalność na nowotwór jelita grubego w Polsce stale rośnie. Pacjenci zgłaszają się z objawami choroby zbyt późno, kiedy nie ma już szans na wyleczenie z choroby. Co roku ponad 10 tys. osób umiera na ten rodzaj nowotworu. Dzieje się tak, mimo iż możliwe jest jego pełne wyleczenie dzięki wczesnej wykrywalności nowotworu za pomocą badania kolonoskopii. Na Dolnym Śląsku można wykonać je bezpłatnie w wyznaczonych placówkach medycznych.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Nie czekaj na objawy – zbadaj się już teraz!

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zachęca wszystkich Dolnoślązaków z grupy ryzyka do uczestnictwa w bezpłatnych badaniach profilaktycznych dedykowanych wczesnej wykrywalności nowotworów złośliwych jelita grubego. Test na krew utajoną w kale oraz kolonoskopia to proste badania, które umożliwiają wczesne wykrycie zmian nowotworowych, niedających żadnych niepokojących objawów.

Niestety większość z nas bagatelizuje ryzyko związane z zachorowaniem na raka jelita grubego, gdyż najczęściej identyfikujemy chorobę z dolegliwościami bólowymi. Lekarze wielokrotnie apelują, że ten rodzaj nowotworu bardzo długo nie daje żadnych objawów. Pojawiają się one najczęściej w ostatnim stadium choroby, kiedy radykalnie zmniejszają się nasze szanse na wyleczenie. Stąd chcemy zachęcić mieszkańców naszego regionu do udziału w bezpłatnych badaniach skierowanych na profilaktykę nowotworu jelita grubego. Przede wszystkim jest to badanie na krew utajoną w kale, które realizujemy we współpracy z Dolnośląskim Centrum Onkologii w wybranych gminach dolnośląskich, które zgłosiły się do udziału w samorządowym programie profilaktyki raka jelita grubego. W przypadku otrzymania dodatniego testu istnieje następnie możliwość wykonania bezpłatnej kolonoskopii

– wskazuje Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Umieramy na nowotwory coraz częściej

Niestety dane dla województwa dolnośląskiego są alarmujące. Nowotwory złośliwe stanowią około 25 proc. spośród wszystkich zgonów na Dolnym Śląsku. Szacuje się, że 40 proc. mieszkańców województwa już choruje lub będzie chorowało w swoim życiu na nowotwór złośliwy. Nowotwór jelita grubego stanowi obecnie 13 proc. spośród wszystkich zachorowań na nowotwory u mężczyzn na Dolnym Śląsku. U kobiet współczynnik ten szacuje się na poziomie 10 proc. Corocznie nowotwór jelita grubego diagnozuje się u 16 tys. Polek i Polaków. Nowotwory złośliwe są chorobami o długim czasie trwania, rozwijającymi się latami. W onkologii najistotniejsze jest wykrycie wczesnych zmian ogniskowych, gdy nie powodują one zauważalnych objawów. Stąd jedynie regularna profilaktyka może nas uchronić przed informacją o rozpoznaniu nowotworu jelita grubego na etapie rozsiewu nowotworowego, który nie daje praktycznie żadnych szans na przeżycie.

Na Dolnym Śląsku wciąż wiele osób zbyt późno podejmuje profilaktyczną walkę z nowotworem raka jelita grubego. Co roku 100 tys. osób umiera z powodu choroby nowotworowej, a rak jelita grubego zajmuje 3. pozycję wśród wszystkich nowotworów pod względem śmiertelności. To ważny sygnał alarmowy, dlatego chcielibyśmy, aby konieczność regularnego wykonywania badań na test utajoną we krwi weszła w nawyki zdrowotne mieszkańców naszego regionu. Jednym z najważniejszych czynników ryzyka zachorowania na nowotwór jelita grubego jest wiek, gdyż aż 90 proc. przypadków wykrywa się u osób po 50 r.ż. Dlatego nie czekajmy na objawy alarmowe i skorzystajmy z badania na krew utajoną w kale, które może wykryć obecność zmian nowotworowych jeszcze przed wystąpieniem dolegliwości

– apeluje dr n. med. Bartosz Ceglarski z Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu.

Bezpłatna kolonoskopia na Dolnym Śląsku

Kolonoskopia to jedno z badań, które można wykonać bezpłatnie na Dolnym Śląsku. Umożliwia ona obejrzenie śluzówki jelita grubego za pomocą miękkiego, giętkiego endoskopu grubości palca wskazującego wprowadzanego przez odbyt. Badanie to jest dobrze tolerowane przez większość pacjentów. Mogą mu jednak towarzyszyć odczucie parcia, wzdęcia. W razie konieczności istnieje również możliwość podania leków uspokajających lub znieczulenia miejscowego. Badanie kolonoskopii umożliwia wczesną diagnostyką nowotworów na etapie stanów przedrakowych oraz wykonanie biopsji podejrzanych miejsc w celu poddania materiału badaniu histopatologicznemu.

Kto i gdzie wykona bezpłatną kolonoskopie?

Badanie bezpłatnej kolonoskopii skierowane jest do pacjentów, którzy nie mieli wykonywanego badania kolonoskopowego w ciągu ostatnich 10 lat. Konieczne jest również spełnienie kryterium wiekowego – badanie mogą wykonać:

 • Osoby w wieku 50-65 lat – niezależnie od wywiadu rodzinnego,
 • Osoby w wieku 40-49 lat – które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego wykryto raka jelita grubego,
 • Osoby w wieku 25-49 lat – które mają stwierdzoną mutację genetyczną.

Badanie może zostać wykonane w jednym z dolnośląskich ośrodków oportunistycznych:

 • Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu przy ul. Hirszfelda 12
 • Centrum Medycznym ENDO-MED we Wrocławiu przy ul. Plac Solidarności 1/3/5
 • Regionalnym Centrum Zdrowia w Lubinie przy ul. Bema 5-6
 • Radimed sp. z o.o. Pracownia Endoskopii w Legnicy przy ul. Iwaszkiewicza 5
 • Strzegomskie Centrum Medyczno-Diagnostyczne w Strzegomiu przy ul. Witosa 7
 • Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej – Pracownia Endoskopii w Świdnicy przy ul. Leśnej 27-28
 • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu przy ul. Kamieńskiego 73A,
 • Specjalistyczny Szpital im. Dr A. Sokołowskiego – Pracownia Endoskopii w Wałbrzychu przy ul. Sokołowskiego 4
 • Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. J. Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu przy ul. Borowskiej 213

Jak się przygotować do kolonoskopii?

Kolonoskopia to badanie, które należy sobie odpowiednio zaplanować w swoim kalendarzu. Wymaga ono bowiem od pacjenta odpowiedniego przygotowania. Na 3 dni przed badaniem należy przejść na tzw. dietę płynną odżywiając się głównie jogurtami, płynnymi zupami oraz lekkostrawnymi produktami. Badanie może się również wiązać ze stosowaniem odpowiednich leków przeczyszczających przepisanych przez lekarza. W dniu badania należy być na czczo. Wynika to z konieczności oczyszczenia jelit, co ograniczy dyskomfort pacjenta i umożliwi dokładne obejrzenie wnętrza śluzówki. Aby dowiedzieć się o szczegółowych zaleceniach medycznych związanych z przygotowaniem do badania kolonoskopii, skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym.

Bezpłatna aplikacja „Mobilne DCO” pomoże

W celu usprawnienia opieki onkologicznej nad pacjentami Dolnośląskie Centrum Onkologiczne stworzyło bezpłatną aplikację „Mobilne DCO”. Dzięki niej po wpisaniu danych i wypełnieniu ankiety system wskaże nam w jakich badaniach profilaktycznych niezbędnych w wykrywaniu chorób nowotworowych powinniśmy wziąć udział. Dodatkowo otrzymamy informację, w których ośrodkach w naszym regionie można takie badania wykonać. Aplikacja umożliwia także monitorowanie badań kontrolnych po zakończonym leczeniu onkologicznym. Technologia ta ma służyć nie tylko pacjentom, lecz także samym lekarzom, którzy dzięki niej poprawią komunikację między sobą w zakresie sprawnej opieki nad chorym.

W ramach e-usług oferowanych przez Dolnośląskie Centrum Onkologiczne działa również system Onkoscope, który umożliwia szybkie umówienie wizyty do lekarza onkologa. Wystarczy wypełnić formularz na www.dilo.dco.com.pl lub wysłać SMS na numer 661-000-198 wpisując numer karty DILO.

Czy artykuł był pomocny?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content