2,8 C
Warszawa
piątek, 26 kwietnia, 2024

Dolny Śląsk: ruszył program darmowych badań na krew utajoną w kale – skorzystaj już teraz! [LISTA GMIN]

26,463FaniLubię

Temat: Darmowe badanie na krew utajoną w kale – skorzystaj już teraz!

Na Dolnym Śląsku ruszył program bezpłatnych badań profilaktycznych dedykowany wczesnej wykrywalności nowotworów raka jelita grubego. Samorządowy program profilaktyki raka jelita grubego powstał z inicjatywy wicemarszałka województwa dolnośląskiego Marcina Krzyżanowskiego i umożliwia Dolnoślązakom wykonanie m.in. bezpłatnych badań na krew utajoną w kale.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Współpraca Urzędu Marszałkowskiego i DCO

Profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów złośliwych dolnego odcinka przewodu pokarmowego – badanie na krew utajoną w kale dla kobiet i dla mężczyzn” to program realizowany przez Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego wpisujący się również w Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych. Wcześniej program był realizowany we Wrocławiu, gdzie przyniósł pozytywne skutki dla jego mieszkańców. Z sukcesem ogłoszono więc ogólnowojewódzki program, który pozwola Dolnoślązakom znajdującym się w grupie ryzyka wykonać darmowe badanie na krew utajoną w kale w poszczególnych placówkach medycznych.

Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski

„Rak jelita grubego występuje corocznie u 16 tys. Polaków. Przewiduje się, że liczba ta może wynieść za 10 lat nawet 25 tys. Niestety Dolny Śląsk należy do czołowych regionów pod względem ilości zachorowań na choroby nowotworowe, stąd nasz program, który ma uchronić życie i zdrowie wielu Dolnoślązaków. Jest to profilaktyka, a więc chcemy działać i uświadamiać pacjentów, że nie należy czekać na pierwsze objawy choroby nowotworowej, lecz warto skorzystać jak najszybciej z bezpłatnych badań przesiewowych, które zwiększają szanse na całkowite wyleczenie. Zachęcam gorąco każdego do wykonania takiego badania”

– mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego, inicjator programu.

Dlaczego badanie na krew utajoną?

Badanie na krew utajoną w kale to jedno z podstawowych badań służących diagnostyce nowotworu raka jelita grubego. Krew w stolcu, która nie jest widoczna gołym okiem, to najczęstszy objaw tej choroby. Dodatni wynik badania na krew utajoną wskazuje na zwiększoną utratę krwi przez przewód pokarmowy, co może stanowić pierwszy sygnał ostrzegający o nowotworze jelita grubego. Badanie to może być również przydatne przy ustalaniu przyczyn niedokrwistości oraz wskazywać na możliwość wystąpienia nowotworu żołądka lub przełyku, czy też choroby wrzodowej żołądka. U osób po 50 r.ż. zaleca się wykonanie takiego badania minimum raz do roku. Co najważniejsze, jest ono nieinwazyjne i wykonywane w domu.

Badanie na krew utajoną w kale jest badaniem, które pozwala nam na wykrycie ewentualnych zmian w jelicie grubym w sposób najmniej inwazyjny. W przypadku uzyskania dodatniego wyniku zapraszamy chorego na badanie kolonoskopowe, które jest podstawowym badaniem przesiewowym, następnie chory ten wchodzi w ścieżkę kompleksowej opieki, jeżeli jest taka potrzeba – do kompleksowego leczenia onkologicznego”

– dodaje dr n. med. Ireneusz Pawlak z Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu.

Rokowania raka jelita grubego zależą przede wszystkim od momentu, w którym nowotwór zostanie zdiagnozowany. Im wcześniejsze stadium, tym rokowania są większe. Wykrycie choroby w I stadium daje nawet 100 proc. szans na wyleczenie. Biorąc pod uwagę tzw. wskaźnik 5-letniego przeżycia w I etapie choroby wynosi on nawet 90 proc. Natomiast wykrycie choroby w ostatnim stadium z przerzutami powoduje, że odsetek 5-letniego przeżycia wynosi już zaledwie 7 %. Badanie na krew utajoną to szybki i prosty sposób na zdiagnozowanie tej niedającej często żadnych widocznych objawów choroby.

Kto może skorzystać z bezpłatnych testów na krew utajoną?

W programie badań przesiewowych raka jelita grubego realizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego we współpracy z Dolnośląskim Centrum Onkologii mogą wziąć udział:

  • Osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego,
  • Osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnie, u którego rozpoznano raka jelita grubego,
  • Osoby w wieku 25 – 49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną.

Badanie wykonywane w domu

Po otrzymaniu z placówki medycznej bezpłatnego testu do badań należy pobrać próbkę z ostatniego wypróżnienia. Pobieranie materiału do badań powinno zostać wykonane zgodnie z zaleceniami lekarza, w szczególności w zakresie ilości próbek. Krwawienia z guzów i polipów przewodu pokarmowego mają bowiem charakter okresowy i nie pojawiają się przy każdym wypróżnieniu. Każda próbka winna zostać umieszczona w osobnym pojemniku. Za pomocą aplikatora pobieramy niewielką próbkę stolca i umieszczamy ją na oznaczone w papierku testowym miejsce. Po zebraniu próbki przekazujemy test do wskazanego przez placówkę medyczną w naszej gminie miejsca.

Jak się przygotować do wykonania testu?

Przede wszystkim 3 dni przed jego wykonaniem należy zrezygnować z wykonywania zabiegów stomatologicznych. Lekarz może także zlecić unikanie przyjmowania określonych leków. Należy również uważać na przyjmowanie aspiryny, która zwiększa ryzyko występowania krwawień z żołądka, a tym samym może zaburzyć wynik badania. Przed badaniem zapytaj swojego lekarza o podanie szczegółowej listy leków oraz pokarmów, których spożywania należy unikać przed wykonaniem badania na krew utajoną.

Wynik badania i co dalej

Dodatni wynik na krew utajoną świadczy o krwawieniu w przewodzie pokarmowym. W celu ustalenia jego przyczyn należy wykonać inne badania, przede wszystkim badanie kolonoskopowe. Kolonoskopia jest z kolei najważniejszym badaniem przesiewowym i diagnostycznym raka jelita grubego. Pacjenci z Dolnego Śląska mają również możliwość skorzystania bezpłatnie z badania kolonoskopowego w ramach Programu badań przesiewowych raka jelita grubego Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Do badania kwalifikują się osoby spełniające wskazane wyżej kryteria wiekowe oraz które nie miały wykonanego badania kolonoskopowego w ciągu ostatnich 10 lat. Ujemny wynik testu na krew utajoną nie wyklucza obecności zmian chorobowych w obrębie przewodu pokarmowego, gdyż krwawienia z guzów i polipów mają charakter okresowy.

Gdzie mogę odebrać test na krew utajoną?

Bezpłatne testy odbieramy z wyznaczonego przez gminę miejsca. Po wykonaniu badania próbkę należy zwrócić wraz z wypełnioną ankietą. Gmina przekazuje testy do Dolnośląskiego Centrum Onkologii, gdzie próbki są poddane analizie. Do programu oprócz Wrocławia przystąpiły już m.in. gmina Oława, Trzebnica, Polkowice, Bolków, Kamienna Góra, Ruja, czy Czernica. W najbliższym czasie program będzie rozszerzany o kolejne samorządy.

Na końcu artykułu znajdziesz listę gmin, które dotychczas przystąpiły do programu badań profilaktycznych.

Bezpłatna aplikacja „Mobilne DCO” pomoże

W celu usprawnienia opieki onkologicznej nad pacjentami Dolnośląskie Centrum Onkologiczne stworzyło bezpłatną aplikację „Mobilne DCO”. Dzięki niej po wpisaniu danych i wypełnieniu ankiety system wskaże nam w jakich badaniach profilaktycznych niezbędnych w wykrywaniu chorób nowotworowych powinniśmy wziąć udział. Dodatkowo otrzymamy informację, w których ośrodkach w naszym regionie można takie badania wykonać. Aplikacja umożliwia także monitorowanie badań kontrolnych po zakończonym leczeniu onkologicznym. Technologia ta ma służyć nie tylko pacjentom, lecz także samym lekarzom, którzy dzięki niej poprawią komunikację między sobą w zakresie sprawnej opieki nad chorym.

W ramach e-usług oferowanych przez Dolnośląskie Centrum Onkologiczne działa również system Onkoscope, który umożliwia szybkie umówienie wizyty do lekarza onkologa. Wystarczy wypełnić formularz na www.dilo.dco.com.pl lub wysłać SMS na numer 661-000-198 wpisując numer karty DILO.

Tu wykonasz bezpłatne badania na krew utajoną

Lista gmin, które przystąpiły do projektu realizowanego przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego „Profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów złośliwych dolnego odcinka przewodu pokarmowego – badanie na krew utajoną w kale dla kobiet i mężczyzn” stale się powiększa.

Do programu przystąpiły już:

  • gmina Ruja, testy można odebrać w Ośrodku Zdrowia w Tyńcu Legnickim,
  • gmina Legnickie Pole, testy można odebrać w Gminnej Przychodni Zdrowia w Legnickim Polu,
  • gmina Męcinka, testy można odebrać w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Piotrowicach,
  • gmina Udanin, testy można odebrać w Poradni POZ w Udaninie,
  • gmina Oława, testy można odebrać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Oławie.
  • gmina Polkowice, testy można odebrać w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych,
  • gmina Bolków, testy można odebrać w SP ZOZ w Bolkowie,
  • gmina Mysłakowice, testy można odebrać w SP ZOZ w Mysłakowicach,
  • gmina Kamienna Góra, testy można odebrać w Urzędzie Gminy Kamienna Góra.
  • gmina Czernica, testy można odebrać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej.
  • gmina Trzebnica, testy można odebrać w Gminnym Centrum Medycznym w Trzebnicy.

Bezpłatny test na obecność krwi utajonej można otrzymać również we Wrocławiu, w jednej z 5 lokalizacji:

  • Centrum Medyczne Dobrzyńska – Punkt Informacyjny Klienta, III piętro, Pn – pt 8:00 – 15:00,
  • Obwód Lecznictwa Kolejowego – Gabinet zabiegowy pok. 203, II piętro, Pn – pt 8:00 – 17:00,
  • Dolnośląskie Centrum Medyczne DOLMED – Laboratorium, II piętro Pn – pt 6:30 – 18:00,
  • Dolnośląskie Centrum Onkologii – WOK Budynek F, boczne wejście, I piętro, Pn – pt 8:00 – 15:00,
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu – Ośrodek Profilaktyki, Diagnostyki Terapii Nowotworów Poziom 0, Pn- pt 8:00 – 16:00.

Czy artykuł był pomocny?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content