25,8 C
Warszawa
sobota, 4 maja, 2024

Młot św. Marcina – Dobre Nowiny

26,463FaniLubię

Relikwii św. Marcina – słynnego biskupa Tours – jest dziś bardzo niewiele. Przyczyniły się do tego głównie spustoszenia dokonane przez hugenotów (XVI w.) oraz zwolenników rewolucji francuskiej (1789-1799). Zaginął też słynny świętomarcinowy płaszcz (capella), który przez długi czas był jedną z największych świętości Francji. Do dziś zachował się jednak inny przedmiot związany – według tradycji – ze św. Marcinem. To jego…. młot!

Młot albo też topór św. Marcina czyli Maleus beati Martini znajduje się jednak nie we Francji, ale w Holandii, w muzeum klasztoru św. Katarzyny w Utrechcie. Kamień – zielonkawy serpentyn – osadzony jest na drewnianym trzonku okutym, najprawdopodobniej już dużo później, w srebro. Łaciński napis na okuciu przetłumaczyć można jako: „Idole upadają, uderzeni toporem Marcina. Niech nikt nie wierzy, że są bogami ci, którzy upadają tak łatwo”. Tym biskupim młotem – jak głosi tradycja – święty rozbijał pogańskie świątynie i posągi bożków, a nawet zdzielił nim samego diabła.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-
Młot świętego Marcina

Co ciekawe, nazwa kamienia będącego najważniejszą częścią tego młota wywodzi się od łacińskiej nazwy… węża (serpens). A wąż kojarzy się raczej jednoznacznie…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Żródło:Dobre Nowiny

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content