21.3 C
Warszawa
sobota, 20 lipca, 2024

A to ci historia! – Janusz Wolniak

26,463FaniLubię


                               Skuteczna aktywność

Cóż zatem spowodowało  skruszenie naprawdę grubych murów ministerstwa przy alei Szucha 25?

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Protesty głodowe się skończyły, ale nie ustała aktywność ludzi nie mogących pogodzić się z decyzją MEN  wprowadzającą od nowego roku szkolnego  zmianę podstawy programowej. Powołali oni 19 maja w Krakowie Obywatelski Komitet Edukacji Narodowej, w skład którego weszli wybitni polscy naukowcy na czele z przewodniczącym prof. Włodzimierzem Suleją, prof. Andrzejem Nowakiem, prof. Janem Żarynem. OKEN wydał  Komunikat, w którym m.in. czytamy:

Będziemy opracowywać koncepcje (…), poszerzając zespół merytoryczny naszej Komisji. Będziemy także mobilizować opinię publiczna do stałej uwagi w sprawie dla przyszłości Polski najważniejszej: wychowania i wykształcenia naszych dzieci.

To, że protestujący otrzymali silne wsparcie środowiska naukowego z ważnych ośrodków, m.in. Krakowa, Warszawy i Wrocławia, na pewno nie mogło ujść uwadze niezłomnej pani minister.

To  początek dalszych działań. Oto protestujący wcześniej działacze dawnej opozycji postanowili wesprzeć OKEN, powołując Stowarzyszenie Ruch Edukacji Narodowej. Na jego czele stanęła Jadwiga Chmielewska, a do Zarządu weszli przedstawiciele z różnych stron kraju.

                               We właściwym kierunku

I  stało się to, co jeszcze niedawno pani minister uważała za niemożliwe.: Pojawił się projekt Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej, w uzasadnieniu którego  czytamy m.in.:

Obowiązkowa realizacja treści nauczania ujętych w wątku tematycznym „Ojczysty Panteon i ojczyste spory” pozwoli nauczycielom historii na przedyskutowanie najistotniejszych problemów z dziejów Polski. Sprzyjać zatem będzie wzmocnieniu  poczucia  tożsamości narodowej uczniów budowanej na fundamencie realizowanego w gimnazjum i pierwszej klasie  szkoły ponadgimnazjalnej pełnego kursu historii Polski.  Szczególną rolę wątku „Ojczysty Panteon i ojczyste spory” w nauczaniu przedmiotu uzupełniającego historia i społeczeństwo,  Minister Edukacji Narodowej, potwierdził również podczas spotkania w sprawie nauczania historii, jakie miało miejsce  w dniu 16 kwietnia  2012 r. u Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

                             Dobrze się stało

A przecież jeszcze u prezydenta pani Szumilas twierdziła, że zmiany konieczne nie są, bo nauczyciele na pewno będą uczyli historii ojczystej. Co się stało,  że zmieniła zdanie?

Nowe obywatelskie instytucje przygotują w nowym roku szkolnym projekty koniecznych zmian. Takich, które  edukację wyprowadzą na prostą drogę. Twórcy Stowarzyszenia piszą:

Chcemy przywrócenia tradycji polskiej szkoły, która uczy, wychowuje, razem z rodzicami kształtując świadomego patriotę i obywatela.

Chcemy zainicjować powstanie nowego systemu edukacji w Polsce poprzez opracowanie nowej polityki edukacyjnej.

Janusz Wolniak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content