26 C
Warszawa
wtorek, 30 kwietnia, 2024

Umarli, abyśmy mogli żyć wolni – Przemysław Lazarowicz

26,463FaniLubię

Pierwszy marca bieżącego roku to dzień szczególny. Mija siedemdziesiąt lat od śmierci siedmiu przywódców Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, z wyroku komunistycznego sądu rozstrzelanych w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Przypomnijmy ich nazwiska; Łukasz Ciepliński, Adam Lazarowicz, Karol Chmiel, Mieczysław Kawalec, Franciszek Błażej, Józef Batory, Józef Rzepka. Wyrok śmierci wydał Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie pod przewodnictwem ppłk Aleksandra Wareckiego ( Warenhaupta). Oskarżycielem był ppłk Jerzy Tramer. Wszyscy skazani byli oficerami Podokręgu Rzeszowskiego ZWZ-AK i odegrali wybitną rolę w walce o wolność ojczyzny, najpierw przeciwko Niemcom, potem przeciwko zbrodniczemu reżimowi komunistycznemu. Do końca pozostali wierni wyznawanym ideom i złożonej przysiędze. Zapłacili za to okrutnymi przesłuchaniami, torturami i w końcu utratą życia.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Zrzeszenie WiN, utworzone 2 września 1945, było największą poakowską organizacją w Polsce. W dokumencie programowym z 15 września 1945 roku stwierdzało, że wierne testamentowi Armii Krajowej, podejmuje walkę polityczną o jego urzeczywistnienie. W programie zawarto wizję Polski demokratycznej, w której realizowane byłyby podstawowe wolności obywatelskie: prawo do zrzeszania się, wolności słowa, prasy, przekonań politycznych oraz swobody religijne. WiN zakładał działalność na płaszczyźnie politycznej, działania siłowe ograniczając jedynie do przypadków samoobrony i uwalniania więźniów. Odrzucano otwartą zbrojną walkę z reżimem. Najważniejszym dokumentem opracowanym przez WiN był „Memoriał” w sprawie dramatycznej sytuacji w Polsce pod okupacja sowiecką, przekazany Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

17 września 1992 r. Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego orzekł nieważność wyroku byłego Wojskowego Sądu Rejonowego z 14 października 1950 r. w stosunku do wszystkich skazanych, uznając, że czyny przypisane skazanym były związane z ich działalnością na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego w strukturach WiN. 14 marca 2001 r. Sejm uroczyście oddał hołd działaczom Zrzeszenia WiN, stwierdzając, że „ organizacja „Wolność i Niezawisłość”, która kontynuowała tradycje Armii Krajowej, podejmując nierówną walkę o suwerenność i niepodległość Polski, dobrze się zasłużyła Ojczyźnie”.

Mimo wieloletniego zohydzania pamięci WiN przez lata propagandy komunistycznej, idee głoszone przez tę organizację przetrwały. Towarzyszyły działaniom „Solidarności” i podziemia czasów stanu wojennego, winny być również wskazaniami dla nas w staraniach na rzecz rozwoju niepodległego kraju, w dobie walki o zachowanie wartości cywilizacji chrześcijańskiej i tradycji.

Przemysław Lazarowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content