23.3 C
Warszawa
sobota, 18 maja, 2024

Na odnowionym dworcu Gdańsk Główny tradycja spotyka się z nowoczesnością

26,463FaniLubię

W Gdańsku oddano właśnie do użytku zmodernizowany gmach Dworca Głównego — jednego z głównych węzłów komunikacyjnych w kraju (ponad 10 milionów pasażerów rocznie), stanowiącego jeden z symboli Trójmiasta. To element kompleksowego projektu PKP S.A. i polskiego rządu, w ramach którego modernizowanych i budowanych od podstaw jest prawie 200 dworców kolejowych w całej Polsce.

Dzięki wartej 120 milionów złotych inwestycji dworzec Gdańsk Główny odzyskał swój unikalny, historyczny charakter, jednocześnie stając się nowoczesną przestrzenią gwarantującą maksymalny komfort i bezpieczeństwo wszystkim podróżnym. 

„Każdy dworzec stanowi swoistą wizytówkę miasta, dlatego tak bardzo zależało nam, aby ten budynek odzyskał dawną świetność. Dziś do dyspozycji mieszkańców Gdańska i milionów jego gości oddajemy piękny gmach, którego bryła, dachy z wieżyczkami, witraże czy pełne architektonicznych detali wnętrza zostały starannie odtworzone na podstawie nielicznych fotografii pod czujnym okiem konserwatorów zabytków” – powiedział Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A. 

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-
W Gdańsku oddano właśnie do użytku zmodernizowany gmach Dworca Głównego – PAP/M. Kmieciński
W Gdańsku oddano właśnie do użytku zmodernizowany gmach Dworca Głównego – PAP/M. Kmieciński
W Gdańsku oddano właśnie do użytku zmodernizowany gmach Dworca Głównego – PAP/M. Kmieciński
W Gdańsku oddano właśnie do użytku zmodernizowany gmach Dworca Głównego – PAP/M. Kmieciński
W Gdańsku oddano właśnie do użytku zmodernizowany gmach Dworca Głównego – PAP/M. Kmieciński

Reprezentacyjny Dworzec Główny, zbudowany w stylu tzw. renesansu gdańskiego, powstał w 1900 roku i od tamtego momentu, podobnie jak całe miasto, był świadkiem przełomowych, choć często dramatycznych wydarzeń. Charakterystyczny gmach ucierpiał zarówno podczas działań wojennych pod koniec II wojny światowej, jak i gdańskiej powodzi w 2001 roku.

„W trakcie czteroletnich prac remontowych musieliśmy stawić czoło szeregowi wyzwań technicznych, geologicznych, inżynieryjnych. Jednak dzięki zaangażowaniu i poświęceniu wielu wybitnych fachowców: pracowników PKP S.A., głównego wykonawcy MOSTOSTAL-u Warszawa, gdańskich rzemieślników czy konserwatorów zabytków, możemy dziś świętować sukces i zachwycać się pięknem tego gmachu” – podkreślał Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. 

Gdańsk Główny odzyskał pierwotną bryłę, gdzie nad częścią północą przywrócono spadziste dachy z wieżyczkami z okładziną z blachy miedzianej. Dach dworca pokryto ceramiczną dachówką z zygzakami w kolorze żółtym i zielonkawym. Renowacji poddano 48-metrową wieżę dworca z zegarami, a także liczne detale architektoniczne na elewacji, w tym m.in. herby Gdańska znajdujące się nad wejściem głównym i trzymane przez lwy. Wiele pracy poświęcono również wnętrzom, w tym w szczególności holowi dworca — przywrócono oryginalną kolorystykę ścian, odtworzono dębowe witryny kas biletowych, a także oryginalną stolarkę drzwiową.

„Jednak imponująca inwestycja przeprowadzona przez PKP S.A., jedną ze spółek Skarbu Państwa, przyniosła jeszcze jeden efekt: stworzyła miejsce przyjazne wszystkim pasażerom. Dworzec posiada szereg ułatwień m.in. dla osób z niepełnosprawnościami czy najmłodszych podróżnych. Wykorzystywane są tu również najbardziej innowacyjne rozwiązania w obszarze ochrony środowiska, takie jak mechanizmy pozwalające na oszczędzanie wody czy energii elektrycznej” – wyjaśniał Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. 

Modernizacja stacji Gdańsk Główny to element większego projektu realizowanego przez PKP S.A. oraz polski rząd, w ramach którego prace prowadzone są na 200 dworcach w całym kraju — w tym 20 na samym Pomorzu. Po dekadach zaniedbań kolej ponownie staje się swoistym „krwiobiegiem” naszego kraju, gwarantującym szybką, bezpieczną i komfortową podróż. Kolejne inwestycje służą również coraz bardziej efektywnej walce ze zjawiskiem wykluczenia komunikacyjnego. 

„Pomorze to zarówno wakacyjna stolica Polaków i milionów zagranicznych gości, jak i nasze gospodarcze >>okno na świat<<. Warto przypomnieć, że to właśnie na Wybrzeżu przypada najwięcej przejazdów kolejowych na jednego pasażera. Podobnie jak wszyscy Polacy, także mieszkańcy Trójmiasta wracają na kolej, doceniając stale poprawiający się standard tego środka komunikacji” – tłumaczył Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. 

Gdańsk Główny to 80. dworzec udostępniony podróżnym w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 i piąty w województwie pomorskim. Jeszcze w tym roku PKP planują otwarcie w tym regionie siedmiu dworców po modernizacji, w tym m.in. dworców Gdańsk Wrzeszcz, Pruszcz Gdański czy Żelistrzewo. 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Żródło:PAP MediaRoom

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content