21.5 C
Warszawa
sobota, 22 czerwca, 2024

Premier Mateusz Morawiecki w rocznicę ataku Rosji na Ukrainę odwiedził Kijów

26,463FaniLubię

Premier Mateusz Morawiecki w Kijowie spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem. Szef polskiego rządu przekazał pierwsze czołgi Leopard Ukrainie. Regularne wyposażanie polskiej armii w nowoczesny sprzęt, pozwala na militarne wspieranie naszego sąsiada. Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Kijowie to jednoznaczny sygnał dalszych działań w obronie Ukrainy. Polska konsekwentnie wspiera aktywności na rzecz bezpieczeństwa Ukrainy i Europy.

– Kijów jest dziś stolicą wolności. Jest najbardziej na wschód wysuniętą twierdzą całej Europy, całej wolnej Europy. Żaden naród nie musi wykazywać swojej przynależności do cywilizacji europejskiej, ale dziś, po 365 dniach, każdy widzi, że Ukraina i Kijów są sercem cywilizacji europejskiej i wartości europejskich – wskazał premier Mateusz Morawiecki.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-
Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Kijowie.
Premier Mateusz Morawiecki składa hołd poległym w wyniku wojn y| Rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Premier Mateusz Morawiecki i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wizyty w szpitalu w Kijowie.
Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Kijowie przekazał pierwsze czołgi Leopard dla Ukrainy,
Premier Mateusz Morawiecki i premier Ukrainy Denys Szmyhal podczas wizyty w Kijowie | Rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Premier Mateusz Morawiecki i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wizyty w Kijowie.
Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Kijowie przekazał pierwsze czołgi Leopard dla Ukrainy,
Premier Mateusz Morawiecki i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania delegacji polsko-ukraińskiej.

Bohaterscy obrońcy Ukrainy i Europy

Szefowie polskiego i ukraińskiego rządu złożyli kwiaty pod Ścianą Pamięci Poległych za Ukrainę. Premier Morawiecki z prezydentem Zełenskim odwiedzili w szpitalu żołnierzy, którzy byli na froncie i walczyli za wolność nie tylko Ukrainy, ale także całej Europy. Szef polskiego rządu spotkał się także z pracownikami Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Kijowie i podziękował im za pracę przez ostatni rok.

– Jestem tutaj po to, aby oddać pokłon wszystkim walczącym bohaterom Ukrainy, ukraińskiemu narodowi, którzy bronią swojej ojczyzny, ale w ten sposób bronią także Europy i bronią Polski – podkreślił premier Morawiecki.

Polska i Europa stoją za Ukrainą murem

Już 15 marca 2022 r. premier Morawiecki i wicepremier Kaczyński wraz z premierami Czech i Słowenii udali się do Kijowa. Chcieli zagwarantować, że Ukraina nie zostanie sama. Od pierwszych chwil ataku Rosji na Ukrainę Polska aktywnie działa na rzecz wsparcia naszego sąsiada. Wsparcia udzielaliśmy także przed wojną.

– Polska i Europa stoją za wami murem. Cały Zachód, cały wolny świat stoją za wami murem. Będziemy wspierać Ukrainę, aż do pozytywnego zakończenia tej wojny, aż do zwycięstwa nad Rosją – podkreślił szef polskiego rządu.

Polska znaczy solidarność

Polska jest liderem wsparcia dla Ukrainy. Premier Morawiecki przekazał pierwsze czołgi Leopard naszemu wschodniemu sąsiadowi. Wspólnie z premierem Ukrainy spotkał się z żołnierzami, którzy odebrali nowe uzbrojenie. Naszym celem jest  bezpieczeństwo Ukrainy, które przekłada się na bezpieczeństwo całej Europy. Równolegle realizujemy kolejne dostawy i zamówienia nowoczesnego sprzętu dla polskiej armii.

Wsparcie Ukrainy ma wymiar także dyplomatyczny i humanitarny. Szef polskiego rządu aktywnie działa na arenie międzynarodowej w celu zabezpieczenia dalszych dostaw broni na Ukrainę. Wspólna koalicja na rzecz dostaw nowoczesnego sprzętu wojskowego, w tym czołgów, to temat, który szef polskiego rządu poruszał podczas ostatnich spotkań m.in. z premier Danii i Finlandii czy kanclerzem Niemiec.

Tylko odpowiednio zaopatrzona ukraińska armia może stawiać czoła rosyjskiemu najeźdźcy, a tym samym zapewnić bezpieczeństwo swojemu krajowi i tej części Europy.

Polska otworzyła swoje serca

Szef polskiego rządu zwrócił się bezpośrednio do Ukraińców i Ukrainek, podkreślając, że nie są sami. Polska otworzyła swoje serca przed naszymi sąsiadami. Wiele osób, które uciekały przed wojną, znalazło schronienie właśnie w naszym kraju.

– Przywożę również pozdrowienia od wszystkich ukraińskich kobiet i dzieci, które mają bezpieczne schronienie w Polsce. Mogę was zapewnić, drodzy żołnierze ukraińscy, że oni są tam bezpieczni. Jak tylko będzie bezpieczeństwo w waszym kraju, będą mogli wrócić. Zrobimy wszystko, żeby się rodziny mogły połączyć, a dziś czują się, jak u siebie w domu – zadeklarował premier Morawiecki.

Przyjdzie dzień wolności

Szef polskiego rządu podkreślił, że rok temu wszyscy obudziliśmy się w koszmarze, który Rosja zgotowała Ukrainie. Zaznaczył, że wierzy, że przyjdzie dzień, w którym otworzymy oczy i Ukraina będzie znowu wolna, suwerenna, integralna terytorialnie i bezpieczna. Wierzymy, że nasz sąsiad spełni swoje europejskie aspiracje – Polska popiera członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej.

– Przyjdzie też taki dzień, że Ukraina będzie częścią Unii Europejskiej i – wierzę w to głęboko – że także częścią NATO. Przyjdzie też taki dzień, w którym zamiast się bić, będziemy odbudowywać Europę na nowo – w szczególności Ukrainę – powiedział premier Polski – Po roku wojny mogę powiedzieć jedno: jesteśmy o 365 dni bliżej do ostatecznego zwycięstwa.

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content