-5,5 C
Warszawa
czwartek, 9 lutego, 2023

Dolny Śląsk – rekordowy budżet województwa na 2023 rok

26,463FaniLubię

Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyjął dziś budżet dla regionu na rok 2023. Za przyjęciem budżetu zagłosowało 20 radnych, a przeciw było 15. Nowy budżet województwa na 2023 rok jest budżetem rekordowym, proinwestycyjnym i bez deficytu. Został przygotowany z myślą o Dolnoślązakach.

– Przyszłoroczny proinwestycyjny budżet gwarantuje utrzymanie dynamicznego tempa rozwoju Dolnego Śląska. Inwestycje w ochronę zdrowia, transport i rozwój regionalny oznaczają dla Dolnoślązaków przede wszystkim zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i komfortu codziennego życia. Jednocześnie wchodzimy w okres kontraktowania Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027, które umożliwią realizację ważnych dla mieszkańców naszego regionu inwestycji – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Rok 2023 jest okresem przejścia między dwoma ważnymi etapami rozwojowymi regionu. Z jednej strony zamykamy Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020, dzięki któremu Dolny Śląsk dysponował budżetem unijnym w wysokości około 10 miliardów złotych. Wykorzystaliśmy dostępne dla regionu środki w 99%, a ostatnie projekty będą rozliczane jeszcze w przyszłym roku. Jednocześnie w ubiegłym tygodniu Komisja Europejska zaakceptowała Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027. To nowy wynegocjowany przez zarząd Województwa program, dzięki któremu nasze województwo otrzyma rekordowe 11 miliardów złotych z Unii Europejskiej.

Przygotowując nowy budżet Dolnego Śląska zarząd województwa zaproponował kształt budżetu, który nastawiony jest mocno na rozwój i inwestycje. Samorząd będzie miał w przyszłym roku do dyspozycji ponad 2,27 miliarda złotych. Województwo nie planuje zaciągania kredytów, nie będzie wpłacać do budżetu państwa tzw. „Janosikowego”, a prognozowana nadwyżka budżetowa przekroczy 20,5 miliona złotych.

– Czeka nas rok wyjątkowy – dużo inwestycji, nowe drogi i obwodnice, rewitalizacje linii kolejowych, nowoczesne pociągi, specjalistyczny sprzęt medyczny dla szpitali, ale także dofinansowania dla regionalnych przedsiębiorców i wsparcie organizacji pozarządowych. Nowy budżet regionalny, a także otwierająca się nowa perspektywa unijna dają gwarancję utrzymania dynamicznego tempa rozwoju Dolnego Śląska – dodaje marszałek Cezary Przybylski.

Najwięcej pieniędzy samorząd województwa przeznaczy w przyszłym roku na transport, ochronę zdrowia i rozwój regionalny. Na projekty drogowe i kolejowe zarząd województwa chce przeznaczyć ponad 1 mld 117 mln złotych. To o 200 mln zł więcej niż w tegorocznym budżecie. Najważniejsze zadania to przede wszystkim rewitalizacja linii kolejowych – ambitny i niespotykany w skali kraju, wieloletni projekt, w ramach którego przeprowadzone zostaną remonty i przywrócenie ruchu pasażerskiego na nieczynnych liniach. Zmodernizowane zostaną także drogi wojewódzkie, a przeznaczone na ten cel środki pozwolą m.in.: na budowę obwodnic dolnośląskich miast oraz niezbędne remonty.

– Przed nami wiele ważnych inwestycji. Wśród kolejowych projektów to między innymi rewitalizacja linii kolejowej nr 317 i 336 na odcinku Gryfów Śląski – Mirsk – Świeradów-Zdrój czy rewitalizacja linii kolejowej nr 340 i 308 na odcinku Jelenia Góra – Karpacz. Czeka nas także dużo realizacji z zakresu infrastruktury drogowej. Będą to m.in. drugi etap budowy obwodnicy Dzierżoniowa, czy też budowa obwodnic Góry i Złotoryi – wymienia Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Na ochronę zdrowia w 2022 roku przeznaczone zostanie niemal 306 mln zł. To około 13,5 % całego budżetu województwa. Są to środki dedykowane dla szpitali i jednostek, których organem założycielskim jest Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Pozwolą one przeprowadzić wiele projektów poprawiających m.in. jakość usług świadczonych w zakresie ginekologii, położnictwa czy leczenia psychiatrycznego, a także duże inwestycje jak m.in. budowa szpitala onkologicznego we Wrocławiu i remonty w innych dolnośląskich placówkach.

– Przede wszystkim będziemy wspierać inwestycje podnoszące infrastrukturę i jakość ochrony zdrowia w szpitalach marszałkowskich na Dolnym Śląsku. Co ważne, w równomierny sposób. Wszystkie nasze wojewódzkie szpitale, które są filarami ochrony zdrowia w subregionach, mogą liczyć na wsparcie  – wyjaśnia wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

W przyszłym roku na wsparcie rozwoju regionalnego przeznaczono kwotę ponad182 mln zł, to o przeszło 85 mln zł więcej niż w tym roku. Najważniejsze zadania to m.in. wspieranie rozwoju gospodarczego i rozwoju przedsiębiorczości, a także zarzadzanie rozwojem regionalnym.

– Kiedy jako Prawo i Sprawiedliwość w 2018 roku przejmowaliśmy odpowiedzialność za samorząd województwa dolnośląskiego deklarowaliśmy, że będziemy jak najlepiej gospodarować przekazanym nam budżetem, na który składają się wszyscy Dolnoślązacy. Nasze województwo jest postrzegane w kraju jako lider rozwoju gospodarczego, a nasz budżet jest przykładem, że Dolny Śląsk to region ludzi przedsiębiorczych, pracowitych i odpowiedzialnych – mówi wicemarszałek Grzegorz Macko.

Źródło: Biuro Prasowe Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
321SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content