27.2 C
Warszawa
poniedziałek, 27 maja, 2024

Wrocławskie lotnisko stara się o bezpośrednie połączenia lotnicze do Seulu

26,463FaniLubię

Podczas misji gospodarczej do Seulu dolnośląska delegacja spotkała się z prezesem lotniska Incheon Kim Kyung-Wook. Rozmawiali o możliwościach bezpośrednich lotów z Wrocławia do Seulu. Delegacji przewodniczyli Tymoteusz Myrda – Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego oraz Cezary Pacamaj – Wiceprezes Port Lotniczy Wrocław S.A.

W ramach projektu „Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza” delegacja z Dolnego Śląska odwiedziła Seul, gdzie odbyła wiele spotkań. Jedno z nich miało miejsce w Porcie Lotniczym Seul-Inczon – z władzami lotniska. Ze względu na to, że dużo obywateli Korei Południowej przybywa do Wrocławia, trwają rozmowy dotyczące uruchomienia bezpośredniego połączenia lotniczego z Wrocławia do Seulu.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-


– Relacje biznesowe między Koreą Południową a Polską układają się bardzo dobrze. W trakcie delegacji przedstawiliśmy koreańskim przedsiębiorcom potencjał Dolnego Śląska i inwestycje, które już zostały w naszym regionie zrealizowane. Wierzę, że rozmowy między Portem Lotniczym Wrocław a Portem Lotniczym Seul-Inczon zakończą się pozytywnie i zyskamy wsparcie tego projektu ze strony zarządu seulskiego lotniska. Obie strony widzą, jak duże korzyści mogą przynieść regularne połączenia lotnicze na tej trasie – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.


Obecnie do Seulu można dolecieć z Warszawy. Połączenia obsługują Polskie Linie Lotnicze LOT i w tygodniu odbywa się pięć lotów. Obecnie jedyna możliwość przelotu z Wrocławia do Seulu istnieje właśnie poprzez przesiadkę w Warszawie.


Według danych zgromadzonych przez wrocławskie lotnisko, jeśli mowa o lotach z Wrocławia w kierunku Azji, to Seul znajduje się na pierwszym miejscu pod względem ilości rezerwacji. W 2016 roku było w sumie ok. 5 tys. rezerwacji rocznie. Do września 2022 roku było to już prawie 25 tys. zarezerwowanych lotów do Seulu. To pokazuje, że jest zapotrzebowanie na loty w tamtym kierunku i możliwość bezpośredniego przelotu mogłaby cieszyć się ogromnym zainteresowaniem.


Trzeba także uwzględnić, że w całej Polsce zarejestrowanych jest prawie 550 firm z kapitałem koreańskim (dane Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej), z czego połowa tych firm znajduje się na Dolnym Śląsku. Oznacza to, że istnieje potrzeba stworzenia bezpośredniego połączenia z Wrocławia do Seulu, aby ułatwić obywatelom Korei transport do pracy, rodziny oraz do celów turystycznych.

 Seul obsługuje ponad 71 mln pasażerów. Zdajemy sobie sprawę, że to jeszcze nie są wrocławskie możliwości, ale chcemy się równać do najlepszych. Obecnie planujemy rozbudowę naszego portu lotniczego. Musimy się ciągle rozwijać i podejmować odważne decyzje, dlatego zależy nam na uruchomieniu tego połączenia. Pod względem biznesowym skorzysta na tym nie tylko Wrocław i Dolny Śląsk, ale turystycznie zyskają nasi mieszkańcy i obywatele Korei Południowej – mówi Cezary Pacamaj, Wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław S.A.

Koreańska strona widzi potencjał w tym projekcie i rozmowy trwają. W najbliższym czasie Port Lotniczy Wrocław planuje rozbudowę i modernizację infrastruktury. Projekt już otrzymał dofinansowanie z funduszy unijnych w wysokości 175 mln zł. Na terenie Portu Lotniczego Wrocław ma powstać m.in. płyta postojowa, równoległa droga kołowania i droga szybkiego zjazdu. Z nowej infrastruktury skorzystają samoloty cywilne i wojskowe. Pod względem wielkości dofinansowania z UE to największy projekt w branży lotniczej w Europie i trzeci spośród wszystkich złożonych wniosków. Cała inwestycja wyniesie 350 mln zł.

Źródło: Biuro Prasowe Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content