17.2 C
Warszawa
środa, 19 czerwca, 2024

Konkursy na Ośrodki Czasowego Pobytu i usługi asystenckie

26,463FaniLubię

Samorząd Województwa Dolnośląskiego ogłosił dwa konkursy ofert na realizację zadań z zakresu działalności na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Pierwszy z nich dotyczy prowadzenia Ośrodków Czasowego Pobytu, natomiast drugi udostępniania usług asystenckich. Adresatami konkursów są organizacje pozarządowe prowadzące działalności na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Na realizację tych zadań Samorząd Województwa przeznaczył 2 mln 200 tys. zł.

Ośrodki Czasowego Pobytu

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Konkurs ma na celu utworzenie Ośrodków Czasowego Pobytu – miejsc, gdzie rodziny dotknięte problemem niepełnosprawności otrzymają kompleksowe wsparcie. Usługi skierowane będą zarówno do rodziców oczekujących na narodziny dziecka z niepełnosprawnością, jak również do rodziców czy opiekunów już wychowujących dziecko z niepełnosprawnością.

– Wsparciem objęte będą dzieci z niepełnosprawnościami oraz ich rodziny – rodzice, opiekunowie, rodzeństwo. Będzie to wsparcie kompleksowe i wieloaspektowe – realizowane będą usługi przerwy wytchnieniowej, porady psychologiczne, ale również pomoc prawna. Gorąco zachęcam wszystkie organizacje pozarządowe, które specjalizują się w tego typu usługach społecznych do składania ofert – mówi Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Na usługi realizowane w Ośrodku Czasowego Pobytu składają się m.in.:

 • konsultacje psychologiczne, terapeutyczne, pedagogiczne, grupy wsparcia,
 • doradztwo dotyczące rehabilitacji (w tym doradztwo żywieniowe),
 • poradnictwo społeczno-prawne,
 • usługi przerwy wytchnieniowej,
 • usługi pobytowe dla rodzin.

Ogłoszenie konkursu jest kontynuacją wcześniej podjętych działań. W wyniku konkursów ogłaszanych przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego na terenie naszego województwa w 2021 i 2022 roku działały dwa Ośrodki Czasowego Pobytu prowadzone przez Fundację Promyk Słońca oraz Fundację Suweren w partnerstwie ze spółką Sanatoria Dolnośląskie. Utworzenie Ośrodków było odpowiedzią na apel Radnych Sejmiku Województwa dotyczący wsparcia rodzin dotkniętych problemem niepełnosprawności.

W tym roku Fundacja Promyk Słońca objęła wsparciem 242 beneficjentów, natomiast Fundacja Suweren zrealizowała 956 osobodni pobytowych w Ośrodku.

Tegoroczny konkurs obejmie działania na 2023 rok. Pula konkursowa to 2 mln zł.

Usługi Asystenckie

Konkurs ma na celu uruchomienie i realizację usług asystenckich na terenie Dolnego Śląska skierowanych do osób z niepełnosprawnościami. Tegoroczny konkurs obejmie działania na 2023 rok. Pula konkursowa to 200 tys. zł.

Osoby z niepełnosprawnościami muszą mierzyć się z wieloma przeciwnościami. Często załatwienie spraw bieżących jest dla nich trudne czy wręcz nieosiągalne. Niestety, nie zawsze bliscy osób z niepełnosprawnościami są w stanie im pomóc i poświęcić wystarczającą ilość czasu. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może okazać się pomoc świadczona przez asystenta osoby niepełnosprawnej.

– Asystentura osobista to narzędzie umożliwiające niezależne życie. Dzięki pomocy asystenta, osoby z niepełnosprawnościami mogą podejmować różne aktywności społeczne. Asystent pomaga w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak zrobienie zakupów, załatwianie spraw urzędowych, opieka nad dzieckiem czy wyjście do kinamówi Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Wychodząc naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnościami Samorząd Województwa Dolnośląskiego cyklicznie ogłasza konkursy ofert na realizację usług asystenckich dla osób z niepełnosprawnościami. Obecnie ogłoszony konkurs jest kontynuacją tych działań.

Do obydwu konkursów przystąpić mogą organizacje pozarządowe. Oferty można składać od 24 listopada 2022 r. do 16 grudnia 2022 r. w jeden ze wskazanych sposobów:

 • Oferta w formie papierowej
 • Poprzez aplikację Generator eNGO wraz z wersją papierową
 • Poprzez aplikację Generator eNGO wraz z wersją przesłaną ePUAP-em
 • Oferta w wersji elektronicznej przesłanej ePUAP-em

Treść pełnych ogłoszeń konkursowych można znaleźć na stronie:

 1. https://umwd.dolnyslask.pl/niepelnosprawni/otwarte-konkursy-ofert/artykul/ogloszenie-otwartego-konkursu-ofert-osrodki-czasowego-pobytu/
 2. https://umwd.dolnyslask.pl/niepelnosprawni/otwarte-konkursy-ofert/artykul/ogloszenie-otwartego-konkursu-ofert-asystent-on/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content