27.2 C
Warszawa
poniedziałek, 27 maja, 2024

Przystanek Historia – miejsce dla wszystkich – Agnieszka Marczak

26,463FaniLubię

Wrocławski IPN otworzył bardzo specjalne miejsce – Centrum Edukacyjne Przystanek Historia. W dniu 14-go listopada odbyła się uroczystość oficjalnego nadania imienia Marszałka Kornela Morawieckiego, w której uczestniczyła rodzina śp. Marszałka – żona Jadwiga oraz córki Ania, Marta i Maria. Przybył również wojewoda dolnośląski, Jarosław Obremski, który odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego: „Życzę, aby ta wrocławska inspiracja przetrwała podobnie jak jej patron z duchem polskiej wolności i chrześcijańskiej solidarności. Niech będzie miejscem łączącym Polaków, które charakteryzuje umiłowanie prawdy i życzliwe podejście do każdego człowieka”.

Uroczystości przewodniczył prezes IPN dr Karol Nawrocki, który w swoim przemówieniu podkreślił, że „Dzisiaj w XXI wieku wszyscy jesteśmy przekonani, że system komunistyczny był złem absolutnym (…). Kornel Morawiecki ze złem komunistycznym walczył przez całe swoje zawodowe i dorosłe życie. Walczył z królestwem nienawiści. (…) w 1982 roku zebrał najdzielniejszych z dzielnych i stworzył Solidarność Walczącą, tworząc podstawę programową – solidarną Rzeczypospolitą”.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Bardzo ciekawym punktem uroczystości było zaprezentowanie najnowszej gry w technologii VR, nazwanej „Szybowcowa 87”. Można w niej wirtulanie przenieść się do tajnej drukarni podziemnej opozycjonistów Solidarności Walczącej, którzy słynęli z największej ilości podziemnych wydawnictw w czasie stanu wojennego. Nazwa gry upamiętnia mieszkanie słynnego rekordzisty w pływaniu, Marka Petrusewicza, który oddał swoje mieszkanie na ulicy Szybowcowej dla drukarzy podziemia. Ta wirutulna gra umożliwi młodym pokoleniom poznanie realiów świata stanu wojennego i będzie pokazywana w całym kraju.

Przystanek Historia wrocławskiego IPN jest miejscem, które ciągle żyje – organizowane tam są wydarzenia na które przychodzą dzieci przedszkolne oraz licealiści. Ponad 2 tysiące osób uczestniczyło w ponad 100 wydarzeniach w ostatnich 3 miesiącach – od mini koncertów do projekcji filmów i spektakli teatralnych. Nowoczesny, wirtualny sposób w jaki prezentowana jest historia, przyciąga młodzież. W dniu 8 listopada odbyło się tam spotkanie 2 pokoleń – przedszkolaków oraz weteranów walki antykomunistycznej pod tytułem „Co to jest niepodległość? Teraz wiem to na pewno!”. Małe dzieci z przedszkola integrcyjnego nr 68 wystąpiły ubrane w biało czerwone barwy, śpiewając patriotyczne pieśni. Najbardziej wzruszającym momentem było podejście 3 maluchów do mikrofonu i zawołanie „DO HYMNU!” – cała sala wstała i śpiewała Marsz Dąbrowskiego pod dyktando młodych patriotów. Życzenie premiera „Niech to będzie miejsce łączące Polaków” na pewno na tym Przystanku Historia na ulicy Długosza we Wrocławiu się sprawdza.

Trzeba przy tym wyrazić słowa uznania dla wszystkich pań i panów, którzy tam pracują od rana do wieczora i tworzą bardzo dobrą atmosferę dla każdego zainteresowanego naszą polską historią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content