19.8 C
Warszawa
wtorek, 17 września, 2024

Prawo.pl: od 2023 r. warunki sporządzania testamentu ustnego będą bardziej restrykcyjne

26,463FaniLubię

Trzech świadków i niezwłoczne, maksymalnie w ciągu miesiąca, spisanie ostatniej woli spadkodawcy – Ministerstwo Sprawiedliwości opracowuje kolejne zmiany w zakresie prawa spadkowego, które mają ukrócić fałszowanie testamentów ustnych – informuje Prawo.pl.

Założenia do projektu zmian w kodeksie cywilnym opublikowano właśnie w wykazie prac legislacyjnych rządu (UD448). Zmiany dotyczące warunków sporządzania testamentu ustnego mają wejść w życie w drugim kwartale 2023 r.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Jak podaje Prawo.pl, projekt przewiduje modyfikację wskazanych w art. 952 par. 1 k.c. przesłanek umożliwiających sporządzenie testamentu ustnego. Zgodnie ze zmianą spadkodawca, który wskutek okoliczności uzasadniających obawę rychłej śmierci nie może sporządzić testamentu w formie pisanej, będzie mógł oświadczyć ostatnią wolę ustnie przy jednoczesnej obecności co najmniej trzech świadków.

Prawo.pl informuje, że treść oświadczenia woli spadkodawcy powinna być spisana niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu miesiąca (obecnie jest na to rok), z podaniem miejsca i daty złożenia oświadczenia woli, miejsca i daty sporządzenia pisma oraz wskazaniem okoliczności uzasadniających sporządzenie testamentu ustnego. Pismo będą musieli podpisać spadkodawca i dwaj świadkowie albo wszyscy świadkowie.

W uzasadnieniu projektu zmian czytamy, że na podstawie obserwacji praktyki sądowej ustne oświadczenie woli spadkodawcy przysparza problemy, a przypadki fałszowania testamentów ustnych są o wiele częstsze niż innych testamentów.

Zdaniem ekspertów portalu Prawo.pl testament ustny często wiąże się z problemami dowodowymi, a sędziowie mówią wprost o wątpliwościach związanych z oceną prawną.

„Problemy z testamentem ustnym polegają na tym, że wnioskodawcy twierdzą, iż był testament ustny, choć niekoniecznie określone sytuacje mogą być >>podciągnięte<< pod taki testament. W takich sprawach pojawiają się też trudności, co i komu spadkodawca miał powiedzieć” – wskazuje sędzia Katarzyna Wręczycka z Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Sędzia Wręczycka przytacza przykład sytuacji, gdy spadkodawca leżący w szpitalu przekazuje informację odwiedzającemu go jednemu znajomemu.

„To, że na sali leży jeszcze dwóch innych pacjentów, nie oznacza, że mamy do czynienia z trzema świadkami testamentu” – dodaje.

Pełen tekst artykułu znajduje się na stronie https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/testament-ustny-zmiana-przepisow,517646.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Żródło:PAP MediaRoom

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
270SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content