9,2 C
Warszawa
czwartek, 29 lutego, 2024

Młodzi pytają o przyszłość i oczekują działań – konferencja „Wielki Projekt dla Pokoleń”

26,463FaniLubię

Ponad trzydzieści lat temu Polsce udało się odzyskać suwerenność, a następnie dołączyć do zachodnich struktur gospodarczych i obronnych. Dziś jednak trudno stwierdzić gdzie, jako kraj i społeczeństwo, znajdziemy się za kolejne trzy dekady. Odpowiedzi na to kluczowe pytanie szukali, wspólnie z dopiero wkraczającą w dorosłość publicznością, polscy i zagraniczni eksperci uczestniczący w konferencji „Wielki Projekt dla Pokoleń” zorganizowanej w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Główną ideą konferencji „Wielki Projekt dla Pokoleń” jest budowanie przestrzeni do dialogu, dyskusji, a niekiedy i polemiki, pomiędzy przedstawicielami świata polityki, nauki czy biznesu, a ludźmi młodymi, w kontekście strategicznych wyzwań rozwojowych stojących przed Polską w nadchodzących latach i dekadach. 

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Organizatorami wydarzenia byli Fundacja Polska Wielki Projekt oraz Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, co miało znaczący wymiar symboliczny. Po upadku realnego socjalizmu musieliśmy bowiem od podstaw tworzyć swój własny rynek giełdowy – dziś zaś GPW jest najbardziej liczącym się parkietem w Europie Środkowo-Wschodniej i symbolem wolnorynkowego sukcesu Polski. Z drugiej jednak strony, to właśnie rosnące bądź pikujące indeksy giełdowe najtrafniej odzwierciedlają emocje, obawy i troski konsumentów czy inwestorów. Tych, w dobie wojny w Ukrainie, kryzysu energetycznego czy zmian klimatycznych, z pewnością nie brakuje. 

„Ogromnie się cieszymy mogąc gościć w naszych progach tak wielu młodych ludzi, gotowych żywo dyskutować o swoich marzeniach i oczekiwaniach wobec przyszłości, którą przecież to wy będziecie tworzyć. Wśród publiczności znajdować się mogą przyszli ministrowie, prezesi spółek giełdowych, być może nawet mój następca – dlatego chciałbym na wstępie podziękować za wasze zaangażowanie w debatę o przyszłości Polski i Europy” – powiedział Marek Dietl, prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. 

Cztery panele tematyczne obejmowały znaczną część najważniejszych kwestii, które stanowią przedmiot troski i dyskusji nie tylko obecnych decydentów, ale także młodych pokoleń Polaków, którym przyjdzie niebawem mierzyć się z konsekwencjami podejmowanych dziś rozstrzygnięć. Dotyczyły one: geopolityki, polityki fiskalnej, wydatków publicznych oraz kryzysu energetycznego i zielonej transformacji. 

„W świecie zachodnim panuje powszechne już przekonanie, że po raz pierwszy od czasów II wojny światowej dzieciom w kolejnych dekadach będzie się żyło gorzej niż ich rodzicom. Żyjemy faktycznie w niesamowicie dynamicznym świecie – dwa lata temu nikt nie myślał o pandemii, pół roku temu czymś niewyobrażalnym była konwencjonalna, wielkoskalowa wojna tuż za naszą granicą” – zauważył Grzegorz Górny, prezes zarządu Fundacji Polska Wielki Projekt.

Ekspert dodał, że nie można jednak skazywać samych siebie na pesymizm, a każdy kryzys jest okazją do ułożenia fundamentów pod przyszły, jeszcze szybszy rozwój. 

„W przededniu transformacji ustrojowej w Polsce również panował nastrój apatii i przygnębienia – waszych ówczesnych rówieśników, stojących dziś na czele państwa czy przedsiębiorstw, tak jak dziś martwiła inflacja czy geopolityczna niepewność. Ale udało nam się wspólnie osiągnąć olbrzymi sukces, stworzyć silną gospodarkę opartą o innowacyjne, małe i średnie firmy, na którą oglądają się wszystkie kraje regionu Trójmorza” – ocenił Paweł Nierada, wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Co naturalne, w każdym z paneli pojawiał się wątek agresji Rosji na Ukrainę – nie tylko jako czynnika destabilizującego otoczenie polityczne naszego kraju, ale też jako wydarzenia stawiającego przed polską gospodarką szereg wyzwań i szans, związanych m.in. z przyjęciem przez borykającą się z problemami demograficznymi Polskę milionów ukraińskich uchodźców. 

„Bardzo wiele osób, również ekspertów z dziedziny geopolityki, często ulega iluzji map ukazujących Rosję jako giganta dominującego nad całym globem. Tymczasem państwo to, 55-krotnie większe od Polski, posiada jedynie ok. 3-krotnie silniejszą od naszej gospodarkę. W tej sytuacji, zamiast demonizowania jej potęgi, należy zastanowić się nad rzeczywistością po przegranej przez nią wojnie” – wskazywał prof. Andrzej Zybertowicz, doradca Prezydenta RP. 

Jak zauważył Robert Kuraszkiewicz, ekspert i publicysta Nowej Konfederacji, kolejne pokolenia będą musiały odnaleźć się na nowo w starym paradygmacie, jakim jest położenie Polski pomiędzy dwoma wpływowymi sąsiadami – Rosją i Niemcami.

„Należy powiedzieć sobie jasno: Polska nie jest i nie będzie mocarstwem, jednak musimy nauczyć się wykorzystywać nasz znaczący potencjał, jako największego kraju w regionie. W mojej ocenie wymagać to będzie od was umiejętności kreowania własnej, suwerennej polityki w oparciu o obecność w strukturach zachodnich” – zwracał się do słuchaczy Robert Kuraszkiewicz. 

Nim jednak to nadejdzie – Polska zmierzyć się musi z olbrzymimi wyzwaniami ekonomicznymi, przed którymi stoi dziś cała Unia Europejska, takimi jak szalejąca inflacja czy widmo blackout’u. Jak ocenił Ernest Pytlarczyk, dyrektor Centrum Analiz i Transformacji Cyfrowej w Banku Pekao S.A., aktualna sytuacja wymaga od rządów i międzynarodowych instytucji przede wszystkim elastyczności.

„Nikt w Europie nie posiada dziś żadnego gotowego wzoru polityki sprostania tej kumulacji kryzysów. Wszystkie kraje po prostu eksperymentują, gdyż jest to unikatowa sytuacja. Możemy jednak odwoływać się do niedawnej przeszłości, gdzie aktywna polityka fiskalna i zaangażowanie środków publicznych odegrały istotną rolę w walce ze skutkami pandemii” – wyjaśniał ekspert. 

Młodzież zgromadzona w gmachu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie nie tylko przysłuchiwała się rozmowom ekspertów, ale także zachęcana była do zadawania pytań i wchodzenia w dyskusję czy polemikę. Każdy z paneli kończył się też przemówieniem przedstawiciela młodego pokolenia, podsumowującego poruszone wątki i przybliżającego punkt widzenia tej generacji.

Badania pokazują, że jednym z tematów najbardziej poruszających emocje i wyobraźnię młodych Europejczyków jest kwestia zmian klimatu i zielonej transformacji – co znalazło potwierdzenie w żywiołowej dyskusji podczas ostatniego, czwartego panelu konferencji „Wielki Projekt dla Pokoleń”. 

„Jako młodzi ludzie coraz lepiej zdajemy sobie sprawę z tego, że za kilkanaście lat możemy obudzić się w świecie zupełnie nam obcym, lecz będącym już dziś ponurą rzeczywistością dla naszych kolegów i koleżanek z Azji czy Afryki. Mam nadzieję, że tak jak kryzys pandemiczny umożliwił nam technologiczny skok, czego wyrazem jest chociażby hybrydowy charakter tej konferencji – tak kryzys wojenny i energetyczny zainspirują Europę do przyspieszenia zielonej transformacji” – deklarowała Katarzyna Smętek, członkini Młodzieżowej Rady Klimatycznej.

Zamykający konferencję prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie podziękował wszystkim uczestnikom zaznaczając, że cykl i formuła spotkań będą kontynuowane, gdyż dialog między pokoleniami o najistotniejszych szansach i zagrożeniach stojących przed Polską ma charakter fundamentalny.

„Zainteresowanie konferencją wskazuje, że młodzi chcą uczestniczyć w rozmowach o nawet najbardziej skomplikowanych, budzących emocje kwestiach gospodarczo-politycznych. Ich głos musi i będzie coraz lepiej słyszalny” – deklarował Marek Dietl.

Partnerami konferencji „Wielki Projekt dla Pokoleń” były: Polska Grupa Energetyczna, Polski Instytut Ekonomiczny oraz Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Żródło:PAP MediaRoom

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
273SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content