16,8 C
Warszawa
środa, 1 maja, 2024

WITAMY W AUSTRALIJSKIM PARALIAMENT HOUSE! – Aleksandra Polewska – Wianecka

26,463FaniLubię

I zapraszamy na krótki fotograficzny spacer po tym nadzwyczaj interesującycm gmachu.

Australijski parlament istnieje od 1901 roku. Wówczas to sześć kolonii brytyjskich położonych na kontynencie australijskim połączyło się w federację, tworząc dominium pod nazwą Związek Australijski. Podobnie jak cały ustrój polityczny Australii, jej parlament federalny stanowi połączenie wzorców brytyjskich i amerykańskich. Z USA zaczerpnięto nazwy izb oraz ogólne założenia konstrukcji parlamentu (w jednej izbie stany reprezentowane są proporcjonalnie do ludności, w drugiej wszystkie są równe). Na modelu brytyjskim oparte są procedury parlamentarne oraz sposób ułożenia relacji władzy ustawodawczej i wykonawczej.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Trzy siedziby

W swojej dotychczasowej historii parlament miał trzy siedziby. Do roku 1927, kiedy stolica federalna – Canberra – była dopiero budowana, tymczasowo zbierał się w gmachu Parlamentu Wiktorii w Melbourne. Następnie przeniósł się do budynku w Canberze znanego dziś jako Old Parliament House. Zakładano, iż będzie on siedzibą parlamentu przez najwyżej 50 lat, do czasu wzniesienia stałego i ostatecznego gmachu. W końcu służył on obu izbom przez 61 lat, do momentu oddania do użytku położonego tuż obok Parliament House, co miało miejsce w roku 1988.

Nowoczesny desing, wykwintna jadalnia i fantastyczne portrety

W australijskim Parliament House prócz wspaniałego, nowoczesnego designu znajdziemy m.in. dość klasyczną akurat salę obrad, godną koronowanych głów „stołówkę” parlamentarną, portret królowej Elżbiety II zawieszony na honorowym miejscu oraz kolekcję – naprawdę fantastycznych – olejnych portretów aktualnych parlamentarzystów. Australijczycy są również bardzo dumni z wyeksponowanego, pokaźnych rozmiarów ponad 120-letniego tableau ze fotografiami członków pierwszego australijskiego parlamentu w pięknych, czekoladowych odcieniach sepi. A przed parlamentem spotkać można namioty protestujących Aborygenów, którzy poprzysięgli sobie, że będą koczować pod Parliament House póki wszystkie ich sprawy nie zostaną należycie uwzględnione w aktach legislacyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content