2,7 C
Warszawa
piątek, 23 kwietnia, 2021

Dlaczego zbieramy plastikowe nakrętki?

26,882FaniLubię

Czy oddawanie nakrętek może się realnie przyczynić do pomocy potrzebującym? W sieci pojawia się coraz więcej ogłoszeń zachęcających nas do oddawania niepotrzebnych nakrętek. W jakim celu zbierane są nakrętki i dlaczego warto to robić? Wyjaśniamy w tym artykule!

Nakrętki – dobry plastik

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Mimo iż określenie „dobry plastik” może brzmieć dość kontrowersyjnie, biorąc pod uwagę wszechobecność tego surowca i jego nadprodukcję, to w rzeczywistości ma ono realne przełożenie na jakość materiału. Nakrętki plastikowe wykonane są bowiem z innego rodzaju plastiku niż butelki. Butelki po napojach najczęściej wykonane są z plastiku PET, natomiast nakrętki wykonane są zazwyczaj z plastiku PP, PE, LDPE lub HDPE, który cechuje się dużo większą gęstością surowca oraz odpornością na uszkodzenia. Poddanie nakrętek recyklingowi jest dużo tańsze, prostsze niż w przypadku butelek. Są małe, ich transport jest prosty, a proces czyszczenia dużo szybszy niż odzysk plastiku z butelek, gdzie niezbędne jest usuwanie etykiet, gniecenie i rozcinanie.

Recykling nakrętek – co odzyskamy?

Zebrane nakrętki przerabia się na tzw. granulat. Zmielone tworzywo przetapia się następnie w regranulat, do którego dodaje się różne barwniki. Z nakrętek poddanych procesowi odzysku wykonywane są m.in. opakowania do żywności, worki na śmieci, narzędzia ogrodowe, meble, ramy okienne, zabawki, kolejne nakrętki i wiele, wiele innych rodzajów produktów!

W jaki sposób pomagamy?

Fundacje i stowarzyszenia organizujące charytatywne zbiórki przekazują zebrane nakrętki do firm recyklingowych lub punktów skupu, a ta w zamian za surowiec wpłacają na subkonto organizacji określoną kwotę wynikającą z cen surowca. Środki w ten sposób zebrane przeznaczane są na rehabilitację, zakup sprzętu medycznego, leczenie i inne niezbędne konkretnym potrzebującym pomoce. Zbieranie nakrętek jest więc nie tylko świetnym sposobem na pomoc organizacjom charytatywnym, ale także na realne przyczynienie się do ochrony środowiska. W przypadku recyklingu butelek niezbędne jest usunięcie z każdej sztuki nakrętki, aby można było poprawnie oczyścić odpad. W momencie gdy sami wykonujemy ten etap recyklingu, ułatwiamy w ten sposób szybsze przetworzenie zebranych odpadów z plastiku. Dodatkowo zwiększamy świadomość na temat ochrony środowiska w społeczeństwie i zachęcamy do podejmowania działalności dobroczynnej.

Jakie nakrętki są zbierane?

Tzw. dobry plastik to nakrętki posiadające oznaczenia PP, PE, HDPE, LDPE, PE-HD, PE-LD lub trójkącik ze strzałek z wpisaną liczbą 2, 4, 5, 02, 04, 05. Warto pamiętać, że takie oznaczenia znajdują się nie tylko na nakrętkach butelek po napojach, ale także na wielu opakowaniach po kosmetykach i opakowaniach po chemii gospodarczej. Zanim więc wyrzucimy opakowanie z tworzywa sztucznego do kontenera, warto sprawdzić na spodzie opakowania czy nie znajduje się jedno z wyżej wymienionych oznaczeń.

Gdzie mogę oddać nakrętki?

Punkty zbierania nakrętek znajdują się w instytucjach publicznych takich jak szkoła, urzędy publiczne, a nawet w marketach. Nakrętki można również oddać bezpośrednio do organizacji zbierającej nakrętki w celach charytatywnych.

Publikacja powstała dzięki Fundacji ARP
26,882FaniLubię

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Pozostańmy w kontakcie

26,882FaniLubię
321SubskrybującySubskrybuj
Kudlow: John Kerry is...

'Gutfeld!' panel pokes fun at Earth Day celebrations by the Biden administration

Fox News | 23 Apr, 2021
Hannity: Americans' security is...

'Hannity' host outlines Democrat's plan to demonize and dismantle the police

Fox News | 23 Apr, 2021
Gutfeld on the mainstream...

'Gutfeld!' panel discusses COVID precautions and fearmongering

Fox News | 23 Apr, 2021
Georgia mom blasts school...

A Georgia mom is going viral after she grilled school board members for making young children wear masks...

Fox News | 23 Apr, 2021
Kentucky men's basketball star...

NBA Draft prospect and former Kentucky star Terrence Clarke died in a car accident in Los Angeles, according...

Fox News | 23 Apr, 2021
Powered by NewsAPI.org
- Reklama -

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×