4,2 C
Warszawa
piątek, 26 kwietnia, 2024

We Wrocławiu powstał drugi w Polsce nowoczesny ośrodek pocovidowy!

26,463FaniLubię

We Wrocławiu uruchomiony został drugi w Polsce Ośrodek Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po COVID-19.

Od 3 grudnia 2020 r. w Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu przy ul. Grabiszyńskiej został uruchomiony pierwszy na Dolnym Śląsku i drugi w Polsce Ośrodek Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po COVID-19, który obejmie swoją opieką pacjentów, u których występują powikłania po zarażeniu koronawirusem SARS-CoV-2.

„Coraz więcej osób, które przeszły zakażenie koronawirusem przez wiele tygodni odczuwa skutki przebytej choroby. Wirus SARS–Cov-2 może pozostawiać niepożądane ślady w całym organizmie, świadczy to o tym, że mamy do czynienia z naprawdę niebezpieczną chorobą, której absolutnie nie możemy bagatelizować. Dzięki uruchomieniu Ośrodka Kompleksowej Opieki osoby, u których występują powikłania po przebyciu choroby COVID-19 będą otoczone profesjonalną opieką. To bardzo ważne, aby ozdrowieńcy, którzy nadal zmagająsię z różnymi dolegliwościami mogli liczyć na pomoc specjalistów. Takie działania znacznie zwiększają szanse na powrót do zdrowia.”

mówi Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.
- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

W ramach działalności ośrodka, pacjenci będą mogli korzystać z badań czynnościowych i obrazowych układu oddechowego oraz serca (spirometria, dyfuzja, pletyzmografia, wysiłkowe badanie płuc, RTG, TK, angioTK, scyntygrafia, USG serca, MRI serca), licznych badań laboratoryjnych (gazometria włośniczkowa, gazometria tętnicza, przeciwciała, troponina etc.). Dostępna będzie również bezpłatna konsultacja rehabilitanta, psychologa, dietetyka oraz pracownika socjalnego. Ośrodek umożliwi również  bezpłatne wypożyczenie koncentratora tlenu i tlenoterapii biernej w domu w ramach NFZ, a także umożliwia odbycie wysokospecjalistycznych diagnostycznych hospitalizacji jednodniowych na oddziale pulmonologicznym DCChP.

 „To co wyróżnia nasz Ośrodek Kompleksowej Opieki na Pacjentem po COVID-19, to holistyczne i skoordynowane podejście do problemów zdrowotnych naszych podopiecznych. W ramach naszej placówki pacjent będzie pod opieką specjalistów chorób płuc, którzy dysponują szerokimimożliwościami diagnostycznymi i leczniczymi.” 

– mówi Marcin Murmyło Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu.

Koordynacją opieki nad pacjentem polegającą na umawianiu wizyt, konsultacji oraz kontakcie z chorym zajmować się będą wykwalifikowane asystentki medyczne.

Dzięki dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w kwocie blisko 200 tys. złotych Ośrodek Kompleksowej Opieki nad Pacjentami z COVID-19 będzie do końca roku dysponował dodatkowo najnowszym systemem do badania funkcji wentylacyjnej płuc w warunkach wysiłku. Urządzenie to jest niezwykle potrzebne, albowiem część zaburzeń nie jest wykrywana w warunkach stacjonarnych i są dopiero widoczne przy zwiększonym zapotrzebowaniu organizmu na tlen w warunkach wysiłku.

Cykloergospirometr, tak się nazywa to urządzenie, które będzie również służyło innym pacjentom Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc, przede wszystkim kwalifikowanych do zabiegu usunięciu fragmentów płuc z powodu nowotworów. Znacznie poprawi to bezpieczeństwo zabiegów torakochirurgicznych, bowiem ocena możliwości układu oddechowego będzie bardzo dokładna.

Usługi medyczne świadczone dla pacjentów, którzy przeszli COVID-19 są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz ze środków Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc. Oznacza to, że pacjenci nie będą ponosili żadnych kosztów wynikających z korzystania z Ośrodka Kompleksowej Opieki.

Dodatkowo DCChP we Wrocławiu nawiązało współpracę dotyczącą kierowania pacjentów do jedynego w Polsce szpitala, w którym w ramach pilotażu Ministerstwa Zdrowia prowadzone są stacjonarne turnusy rehabilitacji pulmonologicznej dla pacjentów po COVID-19. Mowa tutaj o Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Głuchołazach. Szpital podjął współpracę również z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu w ramach kwalifikacji dawców osocza od ozdrowieńców.  

DANE KONTAKTOWE

Ośrodek Kompleksowej Opieki Nad Pacjentem z COVID-19

Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc ul. Grabiszyńska 105, gabinet 12 (niski parter) – wejście A

Rejestracja: 071 33 49 683 lub 071 33 49 684 (godz. 08.00-14.00) lub 71 33 49 481 (godz. 14.00-19.00)

Skierowanie: Skierowanie może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego (rodzinny, specjalistyka ambulatoryjna, izba przyjęć, poszpitalne).

Szpital przyjmuje e-skierowania – prosimy wówczas o wpisanie kodu resortowego 1270 (Poradnia Gruźlicy i Chorób Płuc) 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content