4,3 C
Warszawa
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Forum Wizja Rozwoju: systemowe działania spowodowały, że jesteśmy niezależni energetycznie

26,463FaniLubię

Dzięki przemyślanym inwestycjom i działaniom systemowym w zbliżającym się sezonie grzewczym unikniemy sytuacji z zeszłego roku, gdy zastanawiano się, czy uda się sprowadzić odpowiednią ilość gazu, węgla i ropy – wskazywali uczestnicy dyskusji „Bezpieczeństwo energetyczne Polski: dziś i jutro”, która odbyła się w ramach Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

Dzięki przemyślanym inwestycjom i działaniom systemowym w zbliżającym się sezonie grzewczym unikniemy sytuacji z zeszłego roku, gdy zastanawiano się, czy uda się sprowadzić odpowiednią ilość gazu, węgla i ropy – wskazywali uczestnicy dyskusji „Bezpieczeństwo energetyczne Polski: dziś i jutro”, która odbyła się w ramach Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

https://r.dcs.redcdn.pl/webcache/pap-embed/iframe/YQZII10s.html

Podczas debaty podkreślano, że w wyniku działań spółek energetycznych Polsce udało się w stu procentach uniezależnić od dostaw surowców z Rosji.

„W zeszłym rok żyliśmy w strachu, że zabraknie węgla. Dzięki rozwiązaniom systemowym uniknęliśmy wyłączeń, nie było przerw w dostawach energii” – przypominał Adam Stolarz, członek zarządu PKP Cargo Connect.

Polska została zabezpieczona także w gaz. Wymagało to inwestycji.

„Wśród najważniejszych zakończonych w zeszłym roku inwestycji można wymienić Baltic Pipe, czyli budowę podmorskiego gazociągu Polska – Dania wraz z rozbudową krajowego systemu gazociągów przesyłowych i tłoczni gazu, magistralę Korytarz Gazowy Północ-Południe oraz interkonektory Polska-Słowacja i Polska-Litwa” – wymieniał Artur Zawartko, wiceprezes zarządu spółki Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM.

Mirosław Skowron, prezes zarządu PERN, przekonywał, że „Polska jest zabezpieczona energetycznie, a konsekwentna polityka pozwoliła na pełną dywersyfikację dostaw.

„Przeznaczyliśmy 2,8 mld zł na inwestycje w infrastrukturę” – mówił.

„Jesteśmy wskazywani jako kraj dobrze przygotowany na kryzysy” – potwierdzał Michał Kuczmierowski, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

I choć Polska jest teraz zabezpieczona energetycznie to – zdaniem ekspertów – już należy myśleć w perspektywie kolejnej dekady.

„Dostrzegam federalistyczne ruchy w Europie i próby stworzenia gospodarki europejskiej. Według mnie Polska powinna prowadzić politykę uniezależniania się od partnerów zewnętrznych i wytwarzać jak najwięcej energii w kraju” – mówił Marek Wróbel, prezes Fundacji Republikańskiej.

Zbigniew Leszczyński, członek zarządu Orlen Unipetrol, zauważył, że wodór może być paliwem przyszłości.

„Wierzymy, że w przyszłości pojazdy miejskie będą napędzane wodorem, budujemy sieci stacji w Czechach i na Słowacji. To pomoże nam zapewnić bezpieczeństwo energetyczne całego regionu” – tłumaczył.

Eksperci przekonywali, że warto też inwestować w zieloną i innowacyjną gospodarkę.

„Do 2040 r. należy wydać na transformację ponad bilion dwieście miliardów złotych. To nie będzie łatwe, ale jest do zrobienia” – twierdził Bartłomiej Pawlak, wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju.

Forum Wizja Rozwoju, które odbywa się w dniach 19-20.06.2023 r. w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, to wydarzenie poświęcone najważniejszym wyzwaniom stojącym przed polską gospodarką, m.in. gospodarce morskiej, innowacjom, zdrowiu. Obecna, szósta edycja, tak jak poprzednie jest objęta patronatem Premiera RP Mateusza Morawieckiego.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Żródło:PAP MediaRoom

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content