21.3 C
Warszawa
sobota, 20 lipca, 2024

Dolny Śląsk dla każdego

26,463FaniLubię

„Dolny Śląsk dla każdego” to nowa kampania Urzędu Marszałkowskiego, która pokazuje region od strony dostępności i otwartości. W jej ramach powstał uniwersalny przewodnik z gotowymi propozycjami tematycznych wycieczek po regionie. Przeznaczony dla każdego: od rodzin z małymi dziećmi, osób z niepełnosprawnościami po seniorów.

– Dostępność atrakcji turystycznych, ale także imprez masowych i wydarzeń kulturalnych dla osób z niepełnosprawnościami jest dla mnie niezwykle ważna. Podróżując po regionie, zwiedzam wiele miejsc i sprawdzam jak są dostosowane. Czy są podjazdy dla wózkersów, czy dane miejsce jest przygotowane do odwiedzin osób niewidomych i niesłyszących, czy są odpowiednio duże litery i oznaczenia dla osób starszych. Rozmawiamy i wspólnie staramy się wypracować nowe rozwiązania – – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego. – Czasem nie trzeba wiele, wystarczy drobna modyfikacja, żeby zniwelować bariery. Cieszę się, że będziemy mogli przekazać przewodnik pełen ciekawych lokalizacji, które spełniają standardy i wymogi osób ze szczególnymi potrzebami, ale wciąż jest wiele do zrobienia, żeby takich miejsc było więcej, a każdy, bez względu na ograniczenia, mógł zachwycić się naszym wspaniałym Dolnym Śląskiem – dodaje.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Gigantyczne sztolnie i sekretne podziemia w Górach Sowich, największa liczba zabytków i uzdrowisk w Polsce, cuda przyrody – tajemniczy Dolny Śląsk to miejsce dla każdego. Pod tym hasłem w przewodniku zebrano dostępne miejsca w regionie. Projekt powstał we współpracy z Mikołajem Gospodarkiem (autorem przewodników Pascala) przy konsultacji z Pawłem Parusem – pełnomocnikiem marszałka ds. osób z niepełnosprawnościami.

– Województwo dolnośląskie każdego zaskoczy pozytywnie. Nawet mieszkańców, którym wydaje się, że całkiem nieźle je znają. A przede wszystkim tych, którzy myślą, że górskie czy podziemne atrakcje nie są dla nich. Okazuje się, że liczba miejsc przystosowanych dla osób z niepełnosprawnością ruchową jest imponująca. Nie są to jedynie zamknięte przestrzenie muzealne. Chcę odczarować ten nieprawdziwy obraz i pokazać, że piękny górski szlak z asfaltową nawierzchnią, wieża widokowa pozwalająca przespacerować się w chmurach czy liczne parki zdrojowe i miejskie są dla każdego! Natura jest na wyciągnięcie ręki – mówi autor przewodnika Mikołaj Gospodarek.

„Dolny Śląsk dla każdego” to przewodnik uniwersalny, ukazujący województwo w taki sposób, żeby zaproponowane wycieczki od początku do końca były możliwe do zrealizowania przez wszystkich. Osoby mające trudności w poruszaniu się czy przemieszczające się na wózku, seniorzy, rodziny z małymi dziećmi znajdą tutaj gotowe propozycje tras, dzięki którym bez barier poznają Dolny Śląsk.

Kraina różnorodności

Przewodnik opisuje różne atrakcje, m.in. w Krainie Wygasłych Wulkanów, jak również popularne wieże widokowe, malownicze zapory wodne, rezerwaty przyrody oraz parki, pałace i zamki, a do tego szereg urokliwych dolnośląskich miast, miasteczek i uzdrowisk. Zaproponowane miejsca prezentowane są również pod względem dostępności architektonicznej i stopnia trudności, jeśli chodzi o czas i wysiłek. Autor przebył je wszystkie, w każdym miejscu biorąc pod uwagę różne kondycje fizyczne zwiedzających.

#RówniWPasji

Publikacja jest pierwszym elementem kampanii pod hasłem „Dolny Śląsk dla każdego” i jednocześnie kontynuacją akcji z hasztagiem #RówniWPasji, prezentowanej w trakcie promocji sportów rowerowych na Dolnym Śląsku, w spocie nagrodzonym w trakcie międzynarodowych i polskich konkursów filmowych, który prezentował wszystkie grupy odbiorców: od dzieci, przez osoby z niepełnosprawnościami aż po seniorów, w trakcie aktywności na dolnośląskich trasach.

– Zaprezentowane trasy mają być w miarę łatwe, ale równocześnie bardzo ciekawe i niesztampowe. Dzięki temu osoby ze szczególnymi potrzebami, np. osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy oraz rodziny z małymi dziećmi będą mogły posmakować turystyki w różnych regionach Dolnego Śląska. Oczywiście nie wszędzie można dojechać zważywszy na różne przeszkody, ale zauważam, że infrastruktura na Dolnym Śląsku bardzo się poprawiła. Na przykład w Świeradowie-Zdroju koleją gondolową można wjechać na Stóg Izerski, nacieszyć się górskimi panoramami i zjechać na wózku asfaltową drogą. Na Śnieżkę prowadzi trasa wyrównana przez urząd marszałkowski, którą wraz z asystentami można pokonać na wózku. Bardzo ważne jest takie oznaczanie tras, by osoby z dysfunkcjami ruchowymi oraz osoby z niepełnosprawnością wzrokową mogły się do nich dostać i wiedziały, co tam zastaną. Poza tym, coraz więcej hoteli i pensjonatów na Dolnym Śląsku jest przygotowanych pod potrzeby osób z niepełnosprawnościami – opowiada Paweł Parus, pełnomocnik marszałka województwa dolnośląskiego ds. osób z niepełnosprawnościami.

Docelowo projekt „Dolny Śląsk dla każdego” dostępny będzie w formie online, drukowanej i audiobooka (podcastów). Przewodniki zostaną przekazane do podmiotów związanych z pracą i kształceniem osób z niepełnosprawnościami, uniwersytetów trzeciego wieku, organizacji zrzeszających seniorów na Dolnym Śląsku. W ramach kampanii planowana jest współpraca z podmiotami zajmującymi się osobami ze szczególnymi potrzebami, m.in. organizacja wycieczek we współpracy z partnerami, a także podjęcie współpracy z influencerami z niepełnosprawnościami, promującymi aktywność rodzin z małymi dziećmi oraz seniorów.

Źródło: Biuro Prasowe Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content