29.8 C
Warszawa
niedziela, 21 lipca, 2024

Premier Mateusz Morawiecki: Chcemy, aby Polska była najlepszym miejscem do życia

26,463FaniLubię

Stawiamy na równomierny i sprawiedliwy rozwój wszystkich regionów Polski. Chcemy, aby mieszkańcy gmin i powiatów mieli takie same szanse, jak mieszkańcy dużych miast. W tym celu realizujemy lokalne inwestycje, takie jak budowa przedszkoli i żłobków czy remonty szkół. Zapewniamy także nowoczesny sprzęt dla szpitali oraz budujemy biblioteki, drogi i przejścia dla pieszych. Do budżetów gmin, powiatów i miast w całej Polsce przekazujemy środki na inwestycje bliskie ludziom. Premier Mateusz Morawiecki odwiedził miejscowości w woj. mazowieckim i łódzkim, aby posłuchać rad i postulatów mieszkańców gmin i powiatów – to oni wytyczają nam drogę do dalszego działania.

Łączymy ludzi, bo Polska jest jedna

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Pomagamy gminom i powiatom, aby wyrównać poziom życia w naszym kraju. „Chcemy, aby Polska rozwijała się jeszcze bardziej sprawiedliwie i równomiernie. Aby jeszcze bardziej była miejscem do życia dla wszystkich, którzy tutaj chcą pracować i kształcić się, a także tworzyć rodziny i wychowywać swoje dzieci” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Jak zaznaczył szef rządu, konsekwentnie inwestujemy w Polskę lokalną i podnosimy szanse rozwojowe jej mieszkańców.  W ten sposób łączymy wszystkie regiony naszego kraju. „Polacy potrzebują, żeby żyć w miejscu, gdzie się urodzili i gdzie pracują. Nie chcą wyjeżdżać do wielkiego ośrodka czy za granicę” – zaznaczył premier. „Chcemy łączyć ludzi, bo Polska jest jedna. Stąd nasze inwestycje, które staramy się, aby były w każdym zakątku Polski” – wyjaśnił.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się dziś z mieszkańcami Rawy Mazowieckiej, Zaranny, Gostynina, Staroźreb, Żuromina oraz Zielonej, w województwie mazowieckim i łódzkim.

Poprzez nasze działania, chcemy spełniać marzenia mieszkańców Polski

Dzięki naprawie finansów państwa, pomagamy realizować marzenia Polaków, przekazując środki na lokalne inwestycje. To nowe żłobki, przedszkola, świetlice, biblioteki gminne czy remizy, a także nowoczesne drogi i przejścia dla pieszych,  sprzęt dla szpitali czy infrastruktura wodno-kanalizacyjna. To wiele inwestycji, które każdy z nas zauważa w swojej okolicy.

 • Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych – to środki na przebudowę lokalnych dróg, doposażenie szpitali, budowę żłobków czy bibliotek.
  • W ramach programu do budżetów gmin, powiatów i miast w całej Polsce trafiło blisko 13,2 mld zł na inwestycje bliskie ludziom.
 • Rządowy Program Inwestycji Strategicznych – to bezzwrotne dofinansowanie inwestycji publicznych, które realizowane są przez gminy, powiaty, miasta i województwa w całej Polsce.
 • Dotychczas odbyło się 5 edycji programu, na które łącznie przeznaczyliśmy 63,4 mld zł.
 • Maksymalne dofinansowanie wynosi do 98 proc.
 • Dzięki programowi, wspieramy zrównoważony rozwój Polski. To nowe drogi, obiekty sportowe, wyremontowane szkoły, odnowione parki czy inwestycje wodno-kanalizacyjne.
 • Wsparcie dla gmin popegieerowskich – w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych wspieramy także gminy i powiaty popegeerowskie.
  • Pozytywną rekomendację do otrzymania środków otrzymało 1885 wniosków na łączną kwotę ponad 4 mld zł.
 • Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg – to bezpieczne, nowoczesne drogi i infrastruktura drogowa.
 • Od 2019 r. zrealizowaliśmy inwestycje o długości ponad 18 tys. km na łączną sumę prawie 13 mld zł. W 2023 r. kwota ta sięgnie 15,3 mld zł.
 • Samorządy otrzymały środki, dzięki którym możliwa była realizacja ponad 12 tys. zadań na drogach gminnych i powiatowych.
 • Mapa inwestycji – uruchomiliśmy interaktywną mapę inwestycji, na której każdy może sprawdzić, jakie inwestycje zostały sfinansowane ze środków publicznych w jego gminie – mapainwestycji.gov.pl.

Szpital Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej

Szpital zapewnia wykwalifikowaną opiekę medycznej pacjentom z powiatu rawskiego. Ostatnio w placówce zakończyła się modernizacja bloku operacyjnego oraz oddziału anestezjologii i intensywnej terapii. Wsparliśmy ją z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych kwotą 9 mln zł.  Premier Mateusz Morawiecki zadecydował także, że z zasobów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych do szpitala trafi ultranowoczesny, 80-rzędowy tomograf komputerowy, który zastąpi stary i wyeksploatowany sprzęt.

Budowa świetlicy wiejskiej w miejscowości Zaranna

Gmina Strzelce otrzymała rządowe dofinansowanie w wysokości 800 tys. zł na budowę świetlicy wiejskiej w miejscowości Zaranna. Na terenie wsi nie było dotychczas miejsca przystosowanego do potrzeb lokalnej społeczności, w którym mieszkańcy mieliby możliwość integrowania się i organizacji różnych spotkań. Budowa świetlicy stworzy warunki dla pobudzenia aktywności i integracji mieszkańców, nawiązywania współpracy i rozwoju lokalnych grup, np. koła gospodyń wiejskich.

Rozbudowa przedszkola nr 4 w Gostyninie

Trwa rozbudowa przedszkola nr 4 w Gostyninie. Dzięki inwestycji wzrośnie liczba miejsc dostępnych dla dzieci – przedszkole będzie mogło ich przyjąć ok. 400. Inwestycję wsparliśmy kwotą  prawie 10 mln zł.

Kompleks kulturalno-oświatowy w Staroźrebach

W gminie Staroźreby powstaje kompleks kulturalno-oświatowy ze żłobkiem, przedszkolem oraz gminną biblioteką publiczną. Z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych inwestycja została dofinansowana kwotą 8,5 mln zł. W kompleksie kulturalno-oświatowym pomieści się przedszkole dla 200 dzieci, żłobek dla 40 dzieci oraz nowoczesna biblioteka wraz z czytelnią. Budynek będzie wyposażony w kuchnię.

Termonodernizacja szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez powiat żuromiński

W powiecie żuromińskim przeprowadzona została termomodernizacja 3 szkół: Zespołu Szkół im. Batalionów Chłopskich w Zielonej, Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych im. Jana Pawła II w Żurominie oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Dąbrowskiej w Żurominie. Dzięki inwestycji, w budynku szkoły utrzymywana będzie optymalna temperatura powietrza. Efektem termomodernizacji będzie ograniczenie zużycia energii i kosztów użytkowania budynku, ale także zmniejszenie niekorzystnego oddziaływania na środowisko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content