29.8 C
Warszawa
niedziela, 21 lipca, 2024

Otwarcie nowej perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027

26,463FaniLubię

Na Zamku Królewskim w Warszawie, w obecności Prezesa Rady Ministrów,  zainaugurowano dziś uroczyście perspektywę finansową Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Polska będzie największym beneficjentem polityki spójności spośród wszystkich państw UE. Dolny Śląsk reprezentowali podczas wydarzenia marszałek Cezary Przybylski oraz wicemarszałek Grzegorz Macko.

– Co to oznacza w praktyce, że Polska jest największym beneficjentem Funduszu Spójności? Oznacza to więcej inwestycji. Więcej inwestycji we wszystkich samorządach. I to tych bliskich inwestycji, widocznych gołym okiem, tych które są najbardziej potrzebne ludziom – mówił podczas spotkania premier Mateusz Morawiecki.

– Dolny Śląsk jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się regionów w całej Unii Europejskiej. Duży wpływ na tę wysoką pozycję mają środki unijne, które umożliwiają realizację wielu potrzebnych Dolnoślązakom inwestycji, a naszą misją jako samorządu regionalnego jest właśnie praca na rzecz mieszkańców Dolnego Śląska. Środki unijne to ogromna szansa dla przedsiębiorców, samorządów, organizacji pozarządowych, a także uczelni i szkół. Z całą pewnością będzie to dodatkowy impuls rozwojowy dla naszego regionu – mówi marszałek Cezary Przybylski.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-
Otwarcie nowej perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027
Otwarcie nowej perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027
Otwarcie nowej perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027
Otwarcie nowej perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027

Nowy budżet unijny dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027 to prawie 11 miliardów złotych, które zostaną wykorzystane na rzecz zrównoważonego rozwoju całego Województwa Dolnośląskiego. W ramach środków unijnych wynegocjowany został również Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, w wysokości ponad 2,7 miliarda złotych, dedykowany rozwojowi subregionu wałbrzyskiego.

– To ogromny sukces naszego regionu i zespołu ludzi, którzy pracowali nad setkami projektów i tysiącami stron dokumentów przez wiele miesięcy. To dla mnie ogromne wyróżnienie i satysfakcja, że mogłem kierować pracami zespołu negocjacyjnego. Jeszcze raz dziękuję samorządowcom, przedsiębiorcom i przedstawicielom instytucji oraz organizacji pozarządowych za setki rozmów, uwag i sugestii – dodaje wicemarszałek Grzegorz Macko.

Program Regionalny został w połowie marca 2022r. przekazany Komisji Europejskiej, która podczas rozmów w Brukseli w kwietniu 2022r. pozytywnie oceniła przestrzeganie zasady partnerstwa w przygotowaniu programu regionalnego. Po wielu miesiącach trudnych negocjacji oraz wspólnej pracy Zarządu Województwa z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego, przedstawicielami partnerów społecznych i społeczeństwa obywatelskiego, przedstawicielami przedsiębiorców, szkolnictwa wyższego i organizacjami otoczenia biznesu, 5 grudnia Komisja Europejska zaakceptowała program Województwa Dolnośląskiego. Dziś oficjalnie nastąpiła inauguracja Programu z udziałem przedstawicieli rządu oraz samorządów.

Szef Rządu poinformował, że do tej pory z nowego rozdania finansowego UE do Polski trafiło ponad 5 miliardów złotych. Z tej kwoty 3 mld zł wpłynęły na programy centralne i około 2 mld zł na programy regionalne.

Źródło: Biuro Prasowe Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content