10.7 C
Warszawa
piątek, 14 czerwca, 2024

Wielkie otwarcie wałbrzyskiej sceny po remoncie

26,463FaniLubię

Wałbrzyski Teatr Dramatyczny świętuje zakończenie przebudowy i zaprasza na uroczystą inaugurację nowej sceny. Zakończenie trwającego 3 lata remontu było możliwe dzięki pomocy finansowej samorządu województwa. Na uroczystej inauguracji sceny po remoncie teatr wystawi musical „Daisy” w reżyserii Konrada Imieli.

– Cieszę się, że otwarciem Dużej Sceny inaugurujemy wałbrzyski Rok Księżnej Daisy. Po pierwsze, to ważne, że po wielu trudach ta inwestycja się udała, a po drugie to wspaniale, że instytucja wojewódzka wpisuje się w lokalne działania i wspiera samorząd miejski – mówi Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Remont wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego rozpoczął się 3 lata temu. W ubiegłym roku, ze względu na gwałtowny wzrost cen na rynku materiałów i robót budowlanych, prace zatrzymały się a plany inwestycyjne stanęły pod znakiem zapytania. Z pomocą przyszedł Urząd Marszałkowski, który jest organizatorem tej instytucji kultury. Dzięki dodatkowym pieniądzom przyznanym przez samorząd województwa remont mógł zostać dokończony.

Prace kosztowały łącznie ponad 3,5 miliona złotych i zostały podzielone na dwa etapy. Pierwszy obejmował warty 1,2 miliona złotych remont balkonu – 300 tysięcy złotych dofinansowania pochodziło ze środków finansowych Ministra Kultury w Programie „Infrastruktura Kultury”, a 900 tysięcy złotych z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego i udziału własnego. Drugi etap obejmował remont widowni Dużej Sceny warty 2,3 miliona złotych. Ten został zrealizowany w całości z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

– Remontu nie udało by się zrealizować bez zaangażowania Urzędu Marszałkowskiego. Z ogromną radością oddajemy do użytku piękną, pachnącą nowością widownię, która poprawi komfort widzów na długie lata. Dodatkowo dotacje dla Teatru, przekazywane przez samorząd województwa, pozwalają na przygotowanie coraz ciekawszej oferty kulturalnej dla naszych widzów – mówi Danuta Marosz, dyrektor Teatru Dramatycznego im. Szaniawskiego w Wałbrzychu. – Teatr dziękuje wszystkim, dzięki którym może cieszyć się wspólnym sukcesem. Szczególne podziękowania należą się Radnym Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Zarządowi Województwa Dolnośląskiego i wszystkim tym dzięki którym to przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem.

Budynki działającego od 1964 roku Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu były adaptowane do potrzeb instytucji kultury w latach 60. ubiegłego wieku. Modernizacja obiektów, przeprowadzona w latach 2007 – 2011 ze środków unijnych, z uwagi na ograniczone zasoby finansowe, musiała pominąć całkowicie przestrzeń widowni i balkonu Dużej Sceny, skupiając się na potrzebach najpilniejszych. Stare klepki podłogowe na widowni zostały wówczas przeszlifowane i pomalowane, a fotele teatralne zyskały nową tapicerkę. Mimo zmian brak „przewyżki” ostatnich rzędów widowni powodował, że widzowie siedzący na końcu sali nie widzieli akcji scenicznej, a ewentualne wyjście w czasie spektaklu było utrudnione.

Dziś w teatrze jest nowa, odpowiednio „nachylona” podłoga, bezpieczne oświetlenie i komfortowe fotele. Przebudowa dostosowała obiekt do aktualnych wymogów bezpieczeństwa, a nowe instalacje elektryczne i akustyczne poprawią jakość odbioru spektaklu przez widzów. Umożliwi także szybki i bezpieczny demontaż urządzeń scenicznych oraz dowolne ich konfigurowanie w zależności od artystycznych potrzeb i wizji realizatorów spektakli.

Źródło: Biuro Prasowe Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content