27.2 C
Warszawa
poniedziałek, 27 maja, 2024

Dolnośląskie Centrum Leczenia Spastyczności i Dystonii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego

26,463FaniLubię

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, jednej z największych tego typu placówek na Dolnym Śląsku, 25 listopada 2022 r. obyło się otwarcie Dolnośląskiego Centrum Leczenia Spastyczności i Dystonii.

Będzie to w regionie dolnośląskim pierwszy tego typu ośrodek, w którym chorzy ze spastycznością po udarze mózgu lub chorzy z dystonią będą mogli otrzymać wielokierunkową pomoc specjalistów z różnych dziedzin medycyny, w zależności od szczegółowej diagnozy. Warto dodać, że pacjenci leczeni będą toksyną botulinową w ramach obowiązującego programu leczenia w pełni refundowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Leczenie jest bezpieczne i skuteczne. W pełni refundowane jest leczenie spastyczności po udarze niedokrwiennym i krwotocznym mózgu, w tym również po krwotoku podpajęczynówkowym oraz w dystoniach ogniskowych, dystoniach zadaniowych, dystonii krtani i połowicznym kurczu twarzy.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-
Dolnośląskie Centrum Leczenia Spastyczności i Dystonii
Dolnośląskie Centrum Leczenia Spastyczności i Dystonii
Dolnośląskie Centrum Leczenia Spastyczności i Dystonii
Dolnośląskie Centrum Leczenia Spastyczności i Dystonii

W ostatnim czasie podejmujemy liczne działania na rzecz leczenia skutków udarów. Dwa dolnośląskie szpitale zostały włączone do pilotażu trombektomii mechanicznej. Wojewódzkie placówki przystąpiły również do programu „Inicjatywa Angels”. Zależy nam, aby pacjenci po udarach mieli, jak największą szansę na powrót do normalnego funkcjonowania. Nowe Centrum w szpitalu to kolejny krok w tym kierunkumówi Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Spastyczność to zaburzenie pracy mięśni, które polega na ich wzmożonym napięciu. Poprzez ograniczoną ruchomość oraz silny ból utrudnione jest codzienne funkcjonowanie. Do spastyczności dochodzi w wyniku uszkodzeń układu nerwowego. Zazwyczaj następuje one w wyniku innych chorób. Najczęściej objawy można zaobserwować po udarach mózgu, uszkodzeniach rdzenia kręgowego lub nowotworach i stwardnieniu rozsianym.

Dystonia to choroba układu nerwowego, która prowadzi do mimowolnego wykonywania nienaturalnych ruchów.

Z inicjatywy lekarzy z oddziału 3 (neurologii z pododdziałem udarowym) oraz pani ordynator dr. n med. Katarzyny Mariańskiej w 2021 roku powstał projekt stworzenia Centrum Leczenia Dystonii i Spastyczności. Pierwszych pacjentów zaczęliśmy przyjmować już w 2014 roku. Jednak liczba pacjentów, jak i potrzeba rozpoczęcia leczenia tych pacjentów szybciej sprawiła, że podjęliśmy decyzję o powstaniu dedykowanego do tego zadania ośrodka w strukturze szpitala. W 2021 roku podjęliśmy decyzję o nowej lokalizacji pomieszczeń dedykowanych dla potrzeb pacjentów objętych programem lekowym. W 2022 roku dokończyliśmy prace budowlane, wykończeniowe tak, aby dziś ośrodek rozpoczął funkcjonowanie w nowym miejscu. Obecnie z pomocy ośrodka leczenia dystonii i spastyczności korzysta już około 400 pacjentów. Naszym celem jest zwiększenie tej liczby i przyśpieszenie procesu leczenia dla pacjentów oczekujących w kolejce na pomocmówi Dyrektor WSS im J Gromkowskiego dr. n med. Dominik Krzyżanowski.

Spastyczność i dystonia nie muszą oznaczać niepełnosprawności. Prawidłowe leczenie może zwiększyć szanse na odzyskanie sprawności i poprawę jakości życia.

Każdego roku na Dolnym Śląsku zapada na udar ponad 6 tys. osób. Problem dotyczy coraz szerszej grupy pacjentów w różnym wieku. Chcemy dotrzeć z tą informacją do nich oraz lekarzy opiekujących się nimi. Lekarze mogą kierować swoich pacjentów w ramach finansowania NFZ do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego.

Pacjentów do Programu może kierować każdy lekarz np.: lekarz POZ, neurolog lub inny specjalista. Pacjent może skontaktować się bezpośrednio lub telefonicznie ze szpitalem. Wówczas będzie umówiony na wizytę kwalifikującą, ustalającą plan leczenia, tel.71 395 76 43.

Otwarciu Dolnośląskiego Centrum Leczenia Dystonii i Spastyczności towarzyszyć będzie sesja naukowa adresowana do lekarzy, przygotowana pod kierunkiem dr Katarzyny Mariańskiej Ordynator Oddziału Neurologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Jerzego Gromkowskiego we Wrocławiu.

Sesja naukowa „Wielokierunkowe leczenie pacjentów ze spastycznością po udarze mózgu” odbędzie się 26 listopada 2022 roku w Bibliotece UMED, ul. Karola Marcinkowskiego we Wrocławiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content