9,8 C
Warszawa
czwartek, 29 lutego, 2024

Uprości szlak wodny na Bałtyku

26,463FaniLubię

Budowa kanału na Mierzei Wiślanej jest na finiszu. Nowa droga wodna z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to odcinek o długości blisko 25 km. Oficjalne otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną nastąpi 17 września 2022.

Głównym celem tej inwestycji jest stworzenie nowej drogi morskiej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Kanał pozwoli uniezależnić się od Rosji – statki będą omijać Cieśninę Piławską, która do tej pory była jedynym naturalnym przejściem z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany. Każde przepłynięcie wymagało zgody strony rosyjskiej.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Przez kanał będą mogły poruszać się jednostki o zanurzeniu od 4,5 metra, długości do 100 metrów oraz szerokości do 20 metrów. Wrażenie robi zwodzony most, który się podnosi w 120 sekund.

Przekop Mierzei Wiślanej ma pobudzić gospodarczo Elbląg i region województwa warmińsko-mazurskiego. Według prognoz ekspertów miasto ma potencjał na zwiększenie przeładunków nawet do 3,5 mln ton rocznie. Obecnie ich liczba nie przekracza 90 tys. ton. Dzięki taniemu, prostemu transportowi surowca i innych produktów drogą morską nastąpi również rozwój przemysłu drzewnego, papierniczego, meblarskiego. Ożywi się także żegluga pasażerska – kanał skraca drogę z Elbląga do Gdańska o około 90 km.

Najważniejsze prace zostały zrealizowane mimo sprzeciwu opozycji, która jak widać identyfikuje się z poglądami Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z Platformy Obywatelskiej – w 2019 roku kandydatka na prezydenta oznajmiła: „Po co nam przekop Mierzei Wiślanej? Gdyby natura chciała, żeby tam był przekop, to by był”.

Zalano śluzę kanału żeglugowego, która niweluje różnicę poziomu wód w obu zbiornikach i zapobiega ich mieszaniu się. Oficjalne otwarcie nastąpi 17 września.

Red. Gazety Obywatelskiej

1 KOMENTARZ

  1. Zastanawia mnie całkowita – prawie obojętność władz samorządowych przy trasie żeglugowej Wisły, które nie są zainteresowane ożywieniem gospodarczym swoich miast, wynikających z taniego transportu wodnego. Czy to są wrogowie Polski i Polaków, a przede wszystkim własnych obywateli tam mieszkających?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
273SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content