13,4 C
Warszawa
piątek, 26 kwietnia, 2024

Rak piersi na Dolnym Śląsku – gdzie wykonasz bezpłatną mammografię?

26,463FaniLubię

Temat: Rak piersi – jak i kiedy się badać?

Ryzyko zachorowania na nowotwór piersi gwałtownie wzrasta wraz z ukończeniem 50 r.ż. Na Dolnym Śląsku, podobnie jak w innych regionach Polski, obserwuje się systematyczny wzrost liczby zachorowań na ten rodzaj nowotworu. Mammografia to najbardziej skuteczna metoda w diagnostyce tej choroby pozwalająca na wykrycie raka piersi w najwcześniejszym stadium rozwoju. Poniżej wskazujemy, gdzie wykonasz bezpłatnie to badanie w regionie dolnośląskim.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Ryzyko zachorowań wzrasta z wiekiem

Około 80 proc. wykrytych nowotworów piersi dotyczy kobiet po ukończonym 50 r.ż. To właśnie wiek jest najistotniejszym czynnikiem ryzyka rozwoju tego nowotworu. Dlatego to właśnie do tej grupy wiekowej skierowane są bezpłatne badania mammografii, która może niekiedy uratować nas przed koniecznością amputacji piersi w przypadku wczesnego wykrycia zmian nowotworowych. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zachęca mieszkanki Dolnego Śląska do regularnego uczestnictwa w bezpłatnych badaniach mammografii i poddania się systematycznym nawykom profilaktyki nowotworowej.

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważny oręż w walce z nowotworami znajduje się w naszych rękach. Jedną z podstawowych zasad, które powinniśmy wdrożyć w życie to tzw. profilaktyka wtórna, a więc korzystanie z badań profilaktycznych, które są w stanie uchronić nas przed najpoważniejszymi konsekwencjami chorób nowotworowych. Nowotwór piersi dotyka corocznie 81 tys. Polek i jest to wciąż statystycznie najczęściej rozpoznawany nowotwór wśród pań. Dlatego tak istotne jest obecnie wykonywanie badań profilaktycznych, takich jak mammografia. Ich znaczenie jest absolutnie fundamentalne, gdyż wykrywają one zmiany nowotworowe w najwcześniejszym stadium zaawansowania, a niekiedy również zmiany przednowotworowe. Co trzeci nowotwór piersi jest rozpoznawany właśnie dzięki profilaktycznej mammografii. Zachęcam więc wszystkie mieszkanki Dolnego Śląska z grupy ryzyka –nie odkładajmy decyzji na później z udziałem w programie bezpłatnej mammografii”

– wskazuje Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Mnie to nie dotyczy”

Niestety do mammografii zgłasza się zaledwie 40-45 proc. uprawnionych pacjentek, mimo powszechności wykonywania tych badań. Wiele kobiet wciąż usprawiedliwia niekorzystanie z bezpłatnego badania myśleniem „mnie to nie dotyczy”. Należy jednak otwarcie powiedzieć – choroba nie wybiera. Fakt wykrycia wczesnej zmiany nowotworowej w trakcie badania nie powinien nikogo napawać lękiem, a powodować spokój, że w ten sposób zwiększyliśmy znacznie swoje szanse na pełne wyleczenie. Dlatego zawsze warto skorzystać z możliwości uczestnictwa w badaniach przesiewowych, o które apeluje Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Prosta mammografia – dostępna na Dolnym Śląsku

Mammografia jest uznaną metodą skriningową u kobiet z wysokim ryzykiem zachorowania na raka piersi. To nieinwazyjne badanie piersi przy użyciu promieni rentgenowskich. Jest uważana za bezpieczną i efektywną metodę wykrywania raka piersi, wykorzystywana jako badanie profilaktyczne w grupie kobiet 50-69 lat. Coraz częściej stosuje się do wykonywania zdjęć rentgenowskich wersji cyfrowych mammografów, które umożliwiają uzyskanie obrazu o bardzo wysokiej rozdzielczości. Skan cyfrowy pozwala również rozróżnić różne rodzaje tkanek za jednym razem. Bezpłatne badanie mammograficzne, w tym również wykonywane mammografem cyfrowym, można wykonać w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu w funkcjonującym w placówce Centrum Chorób Piersi (dotyczy pań ze wskazanego niżej przedziału wiekowego). To nowoczesny ośrodek skierowany na kompleksowe leczenie pacjentek chorych na nowotwór piersi, które zapewnia opiekę od badań profilaktycznych aż po dalsze określenie leczenia z udziałem wyspecjalizowanych lekarzy onkologów i chirurgów plastyków.

W Polsce wciąż wzrasta zachorowalność i umieralność na raka piersi u kobiet. Co roku wykrywa się 18-19 tys. zachorowań, z czego 6 tys. pacjentek umiera. Niestety, ten trend dotyka również wysokorozwinięte kraje na całym świecie. U wielu pacjentek zbyt długi okres upływa od podejrzenia rozwoju raka piersi do rozpoczęcia leczenia. W Polsce wiąże się to niestety z wciąż niską zgłaszalnością kobiet z grupy ryzyka na badanie mammografii, który wynosi poniżej 50 proc. A w ten sposób możemy wykryć guzy we wczesnym etapie rozwoju i zwiększyć swoje szanse na pełne wyleczenie. Dlatego zachęcam do skorzystania z badania mammografii wszystkie mieszkanki Dolnego Śląska znajdujące się w grupie ryzyka

– apeluje prof. Rafał Matkowski z Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu. 

Z bezpłatnego badania mammograficznego na Dolnym Śląsku mogą skorzystać panie w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonywanego badania mammograficznego. Badanie mammografii nie wymaga skierowania – kobiety z grupy ryzyka mogą zgłaszać się indywidualnie lub po otrzymaniu zaproszenia. Badania wykonywane są w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi i refundowane przez NFZ.

Badanie mammografii można wykonać w jednej z 21 placówek medycznych na Dolnym Śląsku, m.in. w:

  • Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu przy ul. Hirszfelda 12,
  • Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu przy ul. Kamieńskiego 73A,
  • Dolnośląskim Centrum Medycznym DOLMED przy ul. Legnickiej 40 we Wrocławiu,
  • Specjalistycznym Szpitalu im dr A. Sokołowskiego w Wałbrzychu przy ul. Sokołowskiego 4,
  • Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicy przy ul. Leśnej 27-28
  • Zespole Opieki Zdrowotnej w Kłodzku przy ul. Szpitalnej 1A.

Pełna lista placówek wykonujących badanie mammografii dostępna pod LINKIEM: https://aplikacje.nfz.gov.pl/umowy/Provider/SearchResults?Year=2020&Branch=01&ServiceType=10&Product=10.7940.158.02&page=1

Mammografia – czy jest bezpieczna?

Wiele kobiet z obawy przed stosowaniem w badaniu mammograficznym promieni rentgenowskich uważa to badanie za szkodliwe i niebezpieczne. Nic jednak bardziej mylnego. Badanie jest bezpieczne, gdyż w trakcie jego wykonywania używane są bardzo małe dawki promieniowania, porównywalne z dawką pochłanianą w trakcie prześwietlania zęba, czy też z promieniowaniem występującym w samolocie. Badanie nie powinno być jednak wykonywane w ciąży. Podobnie stosowany w trakcie badania ucisk piersi nie uszkadza ich i nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia.

Bezpłatna aplikacja „Mobilne DCO”

W celu usprawnienia opieki onkologicznej nad pacjentami Dolnośląskie Centrum Onkologiczne stworzyło również bezpłatną aplikację „Mobilne DCO”. Dzięki niej po wpisaniu danych i wypełnieniu ankiety system wskaże nam w jakich badaniach profilaktycznych niezbędnych w wykrywaniu chorób nowotworowych powinniśmy wziąć udział. Dodatkowo otrzymamy informację, w których ośrodkach w naszym regionie można takie badania wykonać. Aplikacja umożliwia także monitorowanie badań kontrolnych po zakończonym leczeniu onkologicznym. Technologia ta ma służyć nie tylko pacjentom, lecz także samym lekarzom, którzy dzięki niej poprawią komunikację między sobą w zakresie sprawnej opieki nad chorym.

W ramach e-usług oferowanych przez Dolnośląskie Centrum Onkologiczne działa również system Onkoscope, który umożliwia szybkie umówienie wizyty do lekarza onkologa. Wystarczy wypełnić formularz na www.dilo.dco.com.pl lub wysłać SMS na numer 661-000-198 wpisując numer karty DILO.

Czy artykuł był pomocny?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content