19.8 C
Warszawa
poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Zapowiedź 71 odc. Przystanku Historia TVP

26,463FaniLubię

Solidarność Walcząca wbrew większości opozycji w Polsce, od samego początku dążyła nie tylko do niepodległości Polski, ale także do wyzwolenia innych krajów bloku komunistycznego, także tych wcielonych do Związku Sowieckiego. Temat wolności dla Litwy, Łotwy, Estonii, Armenii czy Gruzji był żywy w prasie SW.

Roman Zwiercan z przyjaciółmi wydrukował Koran po rosyjsku, który został przemycony przez granicę dla Tatarów Krymskich, w ramach wsparcia wolności religijnej w Związku Sowieckim. SW zorganizowała też masową pocztową wysyłkę antykomunistycznych wydawnictw w języku rosyjskim. Dla zmylenia sowieckiej kontroli pocztowej koperty miały nadruk rocznicowych obchodów wybuchu rewolucji październikowej. Szczególnie cenne były osobiste kontakty Mikołaja Iwanowa, Piotra Hlebowicza czy Jadwigi Chmielowskiej z opozycjonistami w Związku Sowieckim. Dzięki nim, między innymi, udało się zapobiec niektórym konfliktom granicznym po rozpadzie imperium. Wielki wkład mieli tu działacze Autonomicznego Wydziału Wschodniego SW powstałego pod koniec lat osiemdziesiątych opowiada Artur Adamski – działacz Solidarności Walczącej.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-
Zwiercan Roman
Piotr Hlebowicz
Jadwiga  Chmielowska
Chmielowska Jadwiga lata 80-te

W najbliższym, 71. odc. Przystanku Historia” zaprezentujemy również aplikację „Szybowcowa ‘87” czyli wirtualną drukarnię Solidarności Walczącej prowadzoną przez królową podziemnego druku Barbarę Sarapuk w mieszkaniu dwukrotnego rekordzisty świata w pływaniu Marka Petrusewicza. Ta wirtualna aplikacja przygotowana przez Biuro Nowych Technologii IPN jest już dostępna bezpłatnie na platformie Steam. Opowiemy też o pogrzebie szczątków żołnierzy polskich i litewskich odnalezionych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN niedaleko miejscowości Zawiasy. Zginęli walcząc ze sobą w konflikcie o granice, ale zarówno zaraz po śmierci, jak i teraz spoczęli obok siebie. Zaprezentujemy także książkę „Dobrze jest pomyśleć w takich czasach, co zrobiłby Piłsudski”. Listy Wacława Jędrzejewicza i Michała Sokolnickiego pod red. Krzysztofa Kloca.

Aplikacja Szybowcowa ‘87
Barbara Sarapuk
Sarapuk Barbara kapelusz album rodzinny

Polecimy również blok artykułów portalu przystanekhistoria.pl poświęcony Polskiemu Państwu Podziemnemu. Premiera 71. odc. programu „Przystanek historia”: w TVP Historia – 9.02 (czwartek), godz. 16.35; powtórka 10.02 (piątek), godz. 8.20, w TVP Polonia – 14.02 (wtorek), godz. 15.15; w TVP 3 – 26.02 (niedziela), godz.8.30.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content