1,8 C
Warszawa
środa, 30 listopada, 2022

„Kryminalny” biskup – Dobre Nowiny

26,463FaniLubię

Polski biskup pisze kryminały! Tak, to prawda. Najprawdopodobniej jako jedyny hierarcha na świecie. No i gdzie? W Sandomierzu, mieście rozsławionym przez serialowego Ojca Mateusza.

Sandomierski ordynariusz, urodzony w Białymstoku ks. bp Krzysztof Nitkiewicz, doktor prawa kanonicznego, opublikował już Klucz do serca biskupa i Migotanie komór, a niedawno 19 opowiadań z tych tomików wykorzystano do opracowania audiobooka Nie jesteśmy tacy straszni – Biskup Włóczyński i jego drużyna. Niemal 400-minutowy audiobook wydało Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu, a zawarte na nim teksty przeczytał znany głównie z seriali aktor Aleksander Mikołajczak.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

„Podpatrując życie” i walcząc z mitami oraz schematami, hierarcha inspirował się głównie – jak sam mówił na początku lutego podczas prezentacji audiobooka – postacią Don Camilla z powieści Giuseppe Guareschiego, a także Ojca Browna z detektywistycznych opowiadań Gilberta Keitha Chestertona. „Biskup Włóczyński jest taki trochę kurialny, ale pozostaje przy tym człowiekiem. (…) Ważne jest, by ukazać człowieczeństwo biskupa, bo (…) postać biskupa jest zupełnie nieznana i «instytucjonalna». Jesteśmy czasami groteskowi, niezrozumiali dla innych i maskujemy się zbyt często, może rzeczywiście jesteśmy za daleko. Musimy nabrać do siebie dystansu, wsłuchać się w głos innych” – dodał. Sandomierz, uznawany za „mały Rzym”, nazwany został w powieści… Rzymkowcem.

Biskup Nitkiewicz ma już na swoim koncie kilka innych publikacji książkowych, m.in. Tam i z powrotem, ABC kurialisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Żródło:Dobre Nowiny

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
322SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content