Wydając 1 złotówkę na polski produkt, pozostawiasz w gospodarce 79 groszy! – „Wybieram kod 590”

Zawalcz o polską gospodarkę i wybieraj produkty z kodem 590!

1
4924

W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z różnorodnością produktów oferowanych na rynku. Możemy się zdecydować na zakup towarów pochodzących z różnych części Europy lub świata, ale tylko wybierając produkty wyprodukowane w Polsce przez polskiego przedsiębiorcę najlepiej wspieramy naszą gospodarkę. 

„Wybieram Kod 590” 

to kampania edukacyjna, której celem jest nakłanianie polskich konsumentów do świadomego wybierania polskich produktów (oznaczonych kodem kreskowym zaczynającym się od liczby 590) i wspierania w ten sposób długofalowego rozwoju polskiej gospodarki. Te małe decyzje, które podejmujemy codziennie podczas zakupów, wydają się nam mało istotne, jednak w rzeczywistości mają diametralny wpływ na rozwój polskiej gospodarki poprzez pozostawienie gotówki w kraju.

Wspieraj polskich przedsiębiorców – dlaczego to takie ważne?

Czy wiesz, że z każdej wydanej złotówki na produkt wytwarzany w Polsce przez firmę z polskim kapitałem do rodzimej gospodarki wraca 79 groszy? Czy wiesz, że jeśli produkt został wyprodukowany w Polsce, kwota ta wyniesie 62 grosze? Natomiast jeśli produkt jest w pełni zagraniczny, a jedynie sprzedawany na terenie Polski, w naszej gospodarce pozostaje jedynie 26 groszy! 

Zmień nawyki – kupuj odpowiedzialnie

Polacy wydają ponad 1 bilion 200 mld złotych rocznie na konsumpcję. Jeśli zmienimy nasze nawyki konsumenckie i przeznaczymy 1% wydatków na polskie produkty, w kraju może pozostać 6,6 mld w skali roku. Jeśli zmienimy nasze nawyki o 10%, wówczas w gospodarce pozostanie 66 mld rocznie. Spowodowałoby to znaczne zwiększenie możliwości inwestycyjnych przedsiębiorstw i sprzyjało długofalowemu procesowi rozwoju kraju.

Struktura cenowa produktu

Aby zrozumieć, jaka część wydatku poniesionego przez konsumenta na dany produkt pozostanie w Polsce, musimy wpierw zapoznać się ze strukturą cenową przeciętnego dobra i usługi, na którą składa się wiele czynników:

Cztery grupy produktów

Produkty oferowane na rynku konsumenckim możemy podzielić na cztery grupy, w zależności od miejsca jego produkcji oraz źródła kapitału. Pierwsze dwie grupy oznaczają, że produkt został wytworzony w Polsce i to właśnie te produkty oznaczone są kodem 590. Pozostałe dwie grupy wskazują, że dobra produkowane są za granicą, a tym samym powinny być oznaczone innymi kodami.

Tylko i wyłącznie kupując produkty polskie z polskim kapitałem i wyprodukowane w Polsce powodujemy, że w naszej gospodarce z każdej wydanej złotówki pozostaje aż 79 groszy (kod 590). Jeśli mamy do czynienia z polską produkcją, ale zagraniczną firmą, wówczas w gospodarce pozostaje już tylko 62 grosze.

Obecnie rynek jest nasycony produktami, których miejsce wytworzenia nie zawsze znajduje się w Polsce. Polscy przedsiębiorcy są coraz bardziej świadomi konkurencji, jaka panuje na rynku, co sprawia, że dbają o jakość wyrobów oferowanych klientom. Polskie produkty tym samym dorównują jakościowo innym wyrobom zagranicznym, a nawet je przewyższają. 

Twój wybór ma znaczenie!

Wspieranie polskiego przedsiębiorcy to najlepsza forma współczesnego patriotyzmu gospodarczego. Przekonaliśmy się o tym zwłaszcza w czasie epidemii koronawirusa, kiedy wsparcie lokalnych dostawców żywności było tak ważne dla utrzymania firm oraz polskich miejsc pracy.

Wybieranie polskich produktów to wsparcie dla polskich rolników i przedsiębiorców, to praca dla nas i dla bliskich, to przychody i zyski firm działających w Polsce oraz podatki wspierające lokalne budżety. Komunikujmy wspólnie i jednym głosem swoim znajomym, rodzinie i przyjaciołom, że „Twój wybór ma znaczenie!”. Kod 590 – produkt polski

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię