POWÓDZTWO PRZECIWEGZEKUCYJNE

Powództwo przeciwegzekucyjne wytacza się przed sąd rzeczowo właściwy, w którego okręgu prowadzi się egzekucję. Poprzednio charakter takiej sprawy nie był jednoznacznie kwalifikowany w judykaturze, stąd występowały problemy przy określeniu sądu właściwego w sprawie.

0
573

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego  z dnia 30.1.2008 r. (sygn. akt III CSK 260/07) sprawa o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego, którym jest orzeczenie sądu gospodarczego, nie jest sprawą gospodarczą. Do jej rozpoznania właściwy będzie zatem bez względu na charakter stron zawsze wydział cywilny.

Zagadnienie kwalifikacji sprawy o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego jako sprawy gospodarczej zostało obecnie jednoznacznie przesądzone nowelizacją dokonaną zgodnie z art. 2 ustawy z 16.9.2011 r. – o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 233, poz. 1381), która weszła w życie 3.5.2012 r. i nadała nowe brzmienie art. 2 ustawy z 24.5.1989 r. o rozpoznawaniu przez sądy spraw gospodarczych (Dz.U. Nr 33, poz. 175 ze zm.). Do katalogu spraw gospodarczych zawartego w powyższej regulacji dodano sprawy o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego opartego na prawomocnym lub podlegającym natychmiastowemu wykonaniu orzeczeniu sądu gospodarczego albo ugodzie zawartej przed tym sądem, jak również innego tytułu wykonawczego obejmującego roszczenie, które gdyby było rozpoznawane przez sąd, należałoby do właściwości sądów gospodarczych (art. 2 ust. 2 pkt 8).

(źródło  – art. 843. [Właściwość; pozew; zabezpieczenie] red. J. Jankowski / Golinowska)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię