Papież Jan Paweł II
Jan Paweł II

Poświęcił swoje życie za Jana Pawła II

José María Zavala nie ukrywa, że jego film o papieżu Polaku to niejako spłata długu. W czasie swojego pobytu w Polsce wielokrotnie opowiadał o tym, że jego ojciec ofiarował życie za Karola Wojtyłę w dniu zamachu w 1981 r. „To miało miejsce w czasie, kiedy Ali Agca na placu św. Piotra oddał strzały do papieża. Tata, nie mówiąc nic nam, swojej rodzinie, poświęcił swoje życie za Jana Pawła II. Operowani byli tego samego dnia. Mój tata zmarł. Ojciec Święty przeżył i potem przesłał mojej matce list wraz z różańcem. Dowiedzieliśmy się tego zupełnie niedawno” – mówi hiszpański reżyser.

Blisko osiemdziesięciominutowy dokument powstał z okazji stulecia urodzin Karola Wojtyły i w maju miał mieć swoją premierę w Polsce. Niestety, na drodze stanął koronawirus. W związku z tym film wszedł na ekrany polskich kin we wrześniu. Wcześniej swoją premierę miał w wielu krajach, m.in. w Hiszpanii, we Włoszech i w Słowenii. Wszędzie spotkał się z niesamowitym przyjęciem. „Doceniono go ze względu na jego wartość dokumentalną, na zaangażowanie, na fakt dotarcia do materiałów archiwalnych polskich komunistycznych służb bezpieczeństwa, przedstawienie dokumentów obrazujących, w jaki sposób prześladowano Karola Wojtyłę już od 1946 r. aż do samego pontyfikatu” – zaznacza Zavala.

Świadectwa działania Karola Wojtyły

Wśród świadków, którzy opowiadają o swoim doświadczeniu z Janem Pawłem II, znaleźli się m.in.: kard. Stanisław Dziwisz, który przez ponad 30 lat był osobistym sekretarzem Ojca Świętego, ks. prał. Paweł Ptasznik – bliski współpracownik Jana Pawła II, Valentina Alazraki – korespondentka Noticieros Televisa w Watykanie, która towarzyszyła Janowi Pawłowi II w podróżach apostolskich po świecie, ks. Sławomir Oder – postulator jego procesu kanonizacyjnego, Shawn Carney – prezes i założyciel ruchu przeciw aborcji „40 dni dla życia”. „Bardzo cenne są wypowiedzi osób przedstawionych z imienia i nazwiska, które przed kamerami dają świadectwo obecności i działania Karola Wojtyły w ich życiu poprzez wstawiennictwo i cudowne uzdrowienie niewytłumaczalne w świetle nauki czy nawrócenia po długich latach życia z dala od Boga” – podkreśla Zavala.

Niezwykłe w tym filmie jest to, że tam, gdzie wszyscy biografowie kończą swoje dzieła w momencie śmierci bohatera, hiszpański reżyser rozpoczyna jeszcze ciekawszą opowieść. Przesłuchuje świadków, których historie odkrywają siłę wstawiennictwa świętego: mężczyznę, którego matka chciała zabić, dziewczynę będącą już „po tamtej stronie” czy niedoszłą samobójczynię, którą przed skokiem z wysokości powstrzymała… ręka Jana Pawła II.

Sceny ukazane w filmie kręcone były w Krakowie, m.in. w Muzeum Archidiecezjalnym przy ul. Kanoniczej, gdzie do dziś oglądać można pokój Karola Wojtyły, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach, w Kalwarii Zebrzydowskiej, w Wadowicach, a także w Rzymie.

José María Zavala

„Zachęcam Państwa do obejrzenia w kinach filmu Wojtyła. Śledztwo. To dzieło, które dostarczy wielu emocji, a przede wszystkim wzruszy. Otrzymałem setki wiadomości od różnych osób, które już widziały go w Hiszpanii i są pod wielkim wrażeniem wybitnej postaci tego wielkiego świętego, wspaniałego orędownika na współczesne czasy. Niech Bóg Was błogosławi”.

Więcej o filmie oraz lista kin, w których jest wyświetlany na stronie www.rafelfilm.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here