W czasach, w których obecnie żyjemy, wcale nie jest tak łatwo zmobilizować dziecko do opuszczenia domu, pozostawiając w nim wszelkie udogodnienia techniki. Tylko po to, aby spędzić aktywnie czas na podwórku. Jednak, czy oby na pewno ta forma zabawy, jest korzystna i bezpieczna dla dziecka? I tu zdania są podzielone. Jedni, kategorycznie odradzają kupowanie dzieciom trampolin, inny wręcz namawiają do tego. Tylko gdzie znaleźć tą prawdziwą i wiarygodną odpowiedź? Niezaprzeczalnym faktem, jest to, że duża ilość wypadków na trampolinach zdarza się podczas zabawy dwóch lub większej ilości dzieci jednocześnie. Dzieci wpadają na siebie lub zderzają się ze sobą, ponadto zwykle bawiące się dzieci w różnym wieku, o różnej wadze i wzroście, co także jest potencjalnym zagrożeniem. Ale podczas zabawy jednego dziecka, urazy nie są wykluczone, niestety bywają również często. Małe dzieci, około 3 czy 5 letnie, nie mają dobrej koordynacji ruchu, więc trudno by poradziły sobie na niestabilnej powierzchni. Dlatego może dojść do urazów okolicy stawu skokowego oraz nadgarstka, są to najczęściej skręcenia tych dystalnych części.

Dziecko, u którego w ogrodzie ustawiona jest trampolina, skacze, kiedy ma na to ochotę, bez określonego czasu. Zdarza się więc, że skaczą każdego dnia, po kilka godzin dziennie, co niestety może skutkować urazami przeciążeniowymi, czyli najczęściej urazami stawów kolanowych.

Pediatrzy i chirurdzy zalecają, aby dzieci poniżej szóstego roku życia nie bawiły się na trampolinach. Kości takich maluszków są zbyt delikatne i mogą nie wytrzymać powtarzającego się nacisku podczas rytmicznego skakania.

Intensywne skoki na trampolinie również nie są korzystne dla mięśni dna miednicy, ponieważ pogłębiają skurcze tych mięśni, jednocześnie uniemożliwiając ich rozluźnienie. Wytwarza się bardzo duże ciśnienie śródbrzusze, które powoduje ogromny nacisk w dół. W związku z tym, skoki na trampolinie są szczególnie niekorzystne dla dziewczynek i młodych kobiet, ponieważ mogą spowodować późniejsze problemy z nietrzymaniem moczu oraz obniżeniem, a nawet wypadaniem narządu rodnego.

Pomimo, przedstawionych niekorzystnych zależności dla skoków trampolinowych, nie można powiedzieć jednoznacznie, że trampoliny są same w sobie złe i należy ich zakazać, bo nawet rehabilitacja w celu usprawnienia pacjenta, może być oparta właśnie na treningu na trampolinie. Jednak należy z niej korzystać umiejętnie, z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności i w określonym czasie. Pierwszym ważnym krokiem, jest zapoznanie się przez rodziców, czy opiekunów z ostrzeżeniami i zasadami, które znajdują się na nowo zakupionej trampolinie, zanim pozwoli się dziecku na zabawę. Ponadto, dziecko na godzinę przed tak intensywnym skakaniem nie powinno się najadać. Wstrząsy mogą wywołać odruch wymiotny. W czasie zabawy również maluch nie powinien mieć nic w buzi, np. gumy do żucia czy cukierka, bo może się nim zadławić.

Zwolennicy tej formy aktywności z pewnością znajdą jakieś plusy. Bo tak naprawdę, trampolina może mieć również korzystny wpływ na rozwój dziecka. Przede wszystkim dla każdej pociechy jest to świetna zabawa. Intensywna aktywność redukuje stres, a co za tym idzie poprawia nastrój i wywołuje bezcenny uśmiech na buzi dziecka. Kolejnym pozytywnym aspektem używania trampoliny, będzie poprawa równowagi. Dzięki skakaniu dziecko intensywnie rozwija ten zmysł. Ponadto, z punktu widzenia rozwoju ruchowego maluch, dzięki zabawom na omawianych skoczniach, spala ogromną ilość kalorii, wzmacnia krążenie, wydolność oddechową i poprawia odporność. Ponadto, ćwiczy niemal wszystkie mięśnie, a w szczególności nóg, brzucha i rąk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here