Krzyżanowski: odbudowa linii kolejowych to nasz priorytet

8 września odbyła się konferencja prasowa w sprawie projektów zgłoszonych w ramach programu Kolej+, w której wspólnie uczestniczyli Marcin Krzyżanowski - wicemarszałek województwa dolnośląskiego oraz inni przedstawiciele sejmiku województwa dolnośląskiego.

1
821
Kolej + Koleje Dolnośląskie
Pociąg Kolei Dolnośląskich

Konferencja dotyczyła planowanych inwestycji kolejowych na Dolnym Śląsku, które w formie projektów zostały zgłoszone do programów Kolej+ i Krajowego Planu Odbudowy. 

Do tej pory udało się zrealizować takie projekty jak: rewitalizacja linii Dzierżoniów-Bielawa, uruchomienie połączenia do Krotoszyna, dzięki czemu mieszkańcy Milicza zyskali bezpośrednie połączenie z Wrocławiem, kolej powróciła również do Lubina – po uruchomieniu połączenia Lubin – Legnica – Wrocław. Widząc ile korzyści dla regionu przyniosły te prace, będziemy aktywnie zabiegali o kolejne inwestycje dla Dolnego Śląska

Kolej + Koleje Dolnośląskie
Pociąg Kolei Dolnośląskich

-mówi Marcin Krzyżanowski – wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Celem rządowego programu Kolej+ jest połączenie miejscowości powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie posiadają dostępu do połączeń pasażerskich z miastami wojewódzkimi. Program zakłada modernizację istniejących lub budowę nowych linii kolejowych, jak również inwestycji punktowych jak np. budowa nowych przystanków czy łącznic kolejowych. Program realizowany będzie w perspektywie do 2028 roku.

Tym razem do inwestycji zgłoszonych przez Zarząd Województwa do programu Kolej+ wskazaliśmy takie projekty jak rewitalizacja odcinka Legnica – Złotoryja – Jerzmanice-Zdrój, Oleśnica – Syców – Kępno, Zgorzelec – Bogatynia. Ponadto wznowienie ruchu na linii kolejowej Kobierzyce – Piława Górna, odbudowa drugiego toru na odcinku Wrocław Główny – Kobierzyce oraz udoskonalenie połączeń na odcinku Środa Śląska – Wrocław, poprzez budowę nowej infrastruktury na odcinku Wrocław Świebodzki – Wrocław Muchobór.

Kolej + Koleje Dolnośląskie
Pociąg Kolei Dolnośląskich

-wskazuje Marcin Krzyżanowski.

Krajowy Plan Odbudowy to program finansowany przez Unię Europejską, którego celem jest złagodzenie gospodarczych i społecznych skutków pandemii koronawirusa. Urzędy marszałkowskie zostały włączone do prac nad Krajowym Planem Odbudowy decyzją Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Dolnośląski inwestycje infrastruktury transportowej zgłoszone do Krajowego Planu Odbudowy są ściśle powiązane z programem przejmowania i rewitalizowania nieużywanych linii kolejowych.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię