Powstanie film o Annie Walentynowicz – Artur Adamski

Dzięki wsparciu finansowemu koncernu paliwowego Orlen ruszają zdjęcia do obszernego, filmu dokumentalnego, poświęconego Annie Solidarność. Reżyserem tego dzieła jest Jerzy Zalewski, mistrz tej części polskiej kinematografii, która swe tworzywo czerpie z najwspanialszych kart najnowszej historii naszej ojczyzny. W produkcji udział bierze m.in. wnuk tytułowej bohaterki – Piotr Walentynowicz.

0
380

Jest zdumiewające, że polskie dzieje, wkład naszego kraju w walce o wolność wielu narodów, tak rzadko stają się tematem polskich filmów. Z tym większym uznaniem wskazujemy na twórczą aktywność Jerzego Zalewskiego, za sprawą którego, pomimo rozlicznych trudów, powstały już dzieła takie, jak „Historia Roja”. Przez długi też czas mieliśmy w Polsce do czynienia z wymazywaniem Anny Walentynowicz z narodowej pamięci. Anny Walentynowicz. Osoba, od której zaczął się wielki Polski Sierpień i bez której nie powstałaby Solidarność, była uparcie marginalizowana, do cna jej historyczną rolę w licznych narracjach jej postać zastępowano podstawionymi rzekomymi bohaterkami, do cna zakłamywano jej historyczną rolę. Z tym większą radością należy przyjąć przywracanie rzeczywistego obrazu historii i należnego miejsca prawdziwym bohaterom.

Z wielką satysfakcją trzeba też odnotować zaangażowanie polskiego kapitału. Jak widać, firma Orlen w sposób bardzo wymierny poczuwa się do troski o nasze wspólne, polskie dziedzictwo. Z niecierpliwością czekamy na wieści z planu, a tankując na stacjach naszego rodzimego dostawcy paliw, możemy mieć satysfakcję z własnego udziału w tworzeniu dzieł, poświęconych naszej wielkiej narodowej historii.

Kapitał ma narodowość!

Poprzedni artykułPowyborcza refleksja – Jan Lech Skowera
Następny artykułSowiecka mjasorubka – Waldemar Żyszkiewicz
Rocznik 1964, ma średnie wykształcenie techniczne i wyższe humanistyczne. W dziesiątym roku życia zaczął uprawiać dżudo, w szesnastym spadochroniarstwo, następnie został pilotem szybowcowym. Po wprowadzeniu stanu wojennego działał w Polskiej Niezależnej Organizacji Młodzieżowej, w 1985 został członkiem Solidarności Walczącej, której jedną z drukarni miał w swoim domu. Publikował w prasie podziemnej, był redaktorem naczelnym pism „Młodzież” i „Solidarność Dolnośląska”. Pracował w szkołach, mediach, obsłudze biznesu, prowadził własną działalność gospodarczą i m.in. dyskusyjny klub filmowy. Jako jeden z ośmiu uczestników teleturniejów w rodzaju „Miliarda w Rozumie”, którzy odnieśli najwięcej zwycięstw, brał udział w turnieju mistrzów „Najlepszy z Najlepszych”. Podróżował po czterdziestu krajach, w dużej części auto – stopem. Publikował w dziesiątkach gazet i czasopism, m.in. „Biuletynie IPN”, „Sieci Historia”, „Karkonosze”, „Odkrywca”, „Opcja na Prawo”, „Nowy Napis”, „Gazeta Polska”. Jest współautorem kilku książek oraz autorem wywiadu – rzeki z Kornelem Morawieckim. Odznaczony m.in. Krzyżem Wolności i Solidarności, Krzyżem Solidarności Walczącej, Krzyżem Służby Rzeczpospolitej”. Od 1989 żonaty, ojciec dwóch synów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię