SKARGA NA PRZEWLEKŁOŚĆ POSTĘPOWANIA

Skargę o stwierdzenie, że w postępowaniu, którego skarga dotyczy, nastąpiła przewlekłość postępowania, wnosi się w toku postępowania w sprawie zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 17 czerwca 2004 roku o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznawania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki. Skarga jest niedopuszczalna w sytuacji, gdy wniesiona jest co prawda po wydaniu orzeczenia, ale przed doręczeniem stronie zapadłego orzeczenia, o którym strona nie została jeszcze poinformowana. Skarga na przewlekłość postępowania może być wniesiona jedynie do jego prawomocnego zakończenia. Skarga wniesiona po prawomocnym zakończeniu postępowania co do istoty sprawy jest niedopuszczalna i podlega odrzuceniu (tak: postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 27 lipca 2005 r., sygn. akt III SPP 127/05).

0
714

Skargę na przewlekłość postępowania kierujemy do sądu przełożonego nad tym, przed którym postępowanie to się toczy. Jeśli więc toczy się w sądzie rejonowym, adresatem jest sąd okręgowy, jeśli w sądzie okręgowym – będzie nim sąd apelacyjny, a gdy w apelacyjnym – Sąd Najwyższy.

 W uchwale z dnia 28 marca 2013 roku, powiększony, siedmioosobowy skład Sądu Najwyższego – Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych, w sprawie III SPZP 1/13, Sąd Najwyższy stwierdził, że sądy rozpatrujące skargi na przewlekłość postępowania powinny badać przyczyny opóźnień na każdym etapie – od wszczęcia aż do prawomocnego jej zakończenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię