UWAGA NA WYROKI ZAOCZNE!

Niestawienie się pozwanego na posiedzenie wyznaczone na rozprawę albo mimo stawienia się nie branie udziału w rozprawie, powoduje, że Sąd wyda wyrok zaoczny (art. 339 kodeksu postępowania cywilnego).

0
788

Wraz z wejściem w życie Ustawy z dnia 16 września 2011 roku o zmianie ustawy – kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2011, Nr 233, poz. 1381) wprowadzony został art. 207 § 7 kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym odpowiedź na pozew złożona z naruszeniem § 2 podlega zwrotowi; zwrotowi podlega także pismo przygotowawcze złożone z naruszeniem § 3.

Warto mieć na uwadze ten przepis w sytuacji, gdy pełnomocnik wstępuje do sprawy po stronie pozwanego, który wcześniej nie złożył żadnych pism procesowych i nie wdał się w spór co do istoty sprawy. Złożenie bowiem przez pełnomocnika pozwanego pisma przygotowawczego wraz z wnioskiem o zobowiązanie przez Sąd do jego złożenia, nie gwarantuje, że wniosek pełnomocnika pozwanego zostanie rozpoznany przez Sąd przed wyznaczeniem rozprawy. Często jest wręcz odwrotnie, Sąd nie wydaje żadnych zarządzeń w tym zakresie, a dopiero na rozprawie zarządza zwrot pism przygotowawczych, co w sytuacji niestawienia się pozwanego na rozprawie lub jego pełnomocnika powoduje wydanie wyroku zaocznego.

Zatem obecność na pierwszej rozprawie pozwanego lub jego pełnomocnika i złożenie oświadczenia do załącznika do protokołu jest obowiązkowa, jeśli chcesz uniknąć wydania przez Sąd wyroku zaocznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię