CZY ŻONA CZŁONKA ZARZĄDU ODPOWIE ZA DŁUGI NIEWYPŁACALNEJ SPÓŁKI?

Podejmując decyzję o przyjęciu propozycji pełnienia funkcji członka zarządu spółki kapitałowej, warto mieć na uwadze, że skutki zaniedbań w kierowaniu sprawami spółki mogą być dotkliwe nie tylko dla Ciebie, ale również dla członków Twojej rodziny, a w szczególności współmałżonka. Jak zatem ochronić się przed wierzycielami, którzy na podstawie tytułu egzekucyjnego wydanego przeciwko członkowi zarządu niewypłacalnej spółki, dążą do wszczęcia egzekucji z nieruchomości, ruchomości, rachunków bankowych lub innych składników majątku osobistego małżonka?

0
588

Na szczęście już nie tylko ryzykowne, z uwagi na różne sytuacje życiowe, ustanowienie rozdzielności majątkowej zabezpiecza majątek małżonka przed egzekucją kwoty zasądzonej  na mocy art. 299 ksh.

Odpowiedź na pytanie o najlepszy sposób ochrony znajdujemy po dokładnie analizie przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wraz z treścią uchwały Sądu Najwyższego z dnia 7 listopada 2009 r. III CZP 72/08, na mocy której przyjęto, iż członkowie zarządu odpowiadają za własny czyn polegający na niedopełnieniu obowiązku w postaci złożenia wniosku o wszczęcie postępowania upadłościowego we właściwym czasie. Tym samym przesądzono o ograniczonym zakresie odpowiedzialności za zobowiązania spółki majątkiem objętym wspólnością majątkową małżeńską.

Zatem w razie istnienia pomiędzy małżonkami ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej, stosownie do uregulowań art. 41 § 2 kro, egzekucja zasądzonych na podstawie art. 299 ksh kwot możliwa będzie jedynie z majątku osobistego małżonka będącego członkiem zarządu oraz z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw autorskich i praw pokrewnych, prawa własności przemysłowej oraz innych praw twórcy, a jeżeli wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, także z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa. Składniki majątkowe objęte wspólnością majątkową małżeńską pozostają zaś w takiej sytuacji niezagrożone.

Powyższe wynika z faktu, iż zobowiązanie małżonka będącego członkiem zarządu spółki z o.o. do zapłaty kwot zasądzonych na rzecz wierzyciela na podstawie art. 299 ksh nie wynika z czynności prawnej. Jest to zobowiązanie, którego źródłem jest przepis prawa i wydane na jego podstawie orzeczenie Sądu.

Istnienie ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej i nabywanie składników majątkowych właśnie do tego majątku jest rozwiązaniem najkorzystniejszym. Członek zarządu spółki nadal pozostaje współwłaścicielem majątku, który jest jednak chroniony przed ewentualną egzekucją prowadzoną w trybie art. 299 ksh.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię