Nie depczcie przeszłości naszych ołtarzy – Dobre Nowiny

Zbezczeszczenie pomnika Chrystusa Zbawiciela w Warszawie, Matka Boża Częstochowska czy Pan Jezus Miłosierny z tęczą – to tylko niektóre akty wandalizmu, jakie uderzaj ą w to, co dla katolików najświętsze. Środowiska lewackie są coraz bardziej agresywnie krok po kroku posuwają się do przodu, obserwując, na ile mogą sobie pozwolić. Sytuacja , jaka ma miejsce we Francji, pokazuje, że niewolno stać bezczynnie, ale trzeba podjąć działania.

0
725

Nawiązując do tego, co wydarzyło się w Warszawie, metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy Świętej sprawowanej w rocznicę Powstania Warszawskiego w kościele Mariackim w Krakowie przywołał historię pomnika Chrystusa Zbawiciela sprzed kościoła na Krakowskim Przedmieściu, który stał się częścią rumowisk, gruzów i zgliszcz powstańczej Warszawy. 22 października 1944 r. Niemcy wywieźli brązową figurę z Warszawy w celu przetopienia, jednak porzucili ją w przydrożnym rowie w Hajdukach Nyskich, gdzie rozpoznali ją polscy żołnierze. Pomnik przywieziono do Warszawy i poddano renowacji. Posąg Chrystusa ponownie stanął przed kościołem i został poświęcony 19 lipca 1945 r. „Stał się symbolem, że Polska, że Warszawa się nie poddaje, że chce się dźwigać ze swoich ruin, ze swoich nieszczęść – mówił abp Marek Jędraszewski. – Wszędzie tam, gdzie chodzi o godność człowieka, o jego wolność, tam wszędzie z człowiekiem jest Chrystus – zwycięzca, zbawiciel, choć to zwycięstwo bardzo często okupione jest ogromnym cierpieniem” – powiedział.

ks. abp Marek Jędraszewski

Arcybiskup mówił dalej o wielkim bólu będącym reakcją na sponiewieranie i zbezczeszczenie pomnika Chrystusa Zbawiciela, do którego doszło przed kilkunastoma dniami w Warszawie. Zauważył, że tych aktów dokonali przedstawiciele nowej, ale równie wrogiej chrześcijaństwu ideologii; ludzie, którzy czują wsparcie wielkich tego świata poza granicami Polski, ale także wewnątrz naszego kraju i przez to czują się bezkarni; czynią to w imię głoszonej przez siebie tolerancji, postępu, równości. „W obliczu tego, co przeżywamy, prosimy: uszanujcie nasze świętości, uszanujcie nasze świętości i religijne, i narodowe” – apelował abp Marek Jędraszewski, wskazując, że profanacji uległ także pomnik warszawskiej Syrenki, związany z Powstaniem Warszawskim poprzez osobę Krystyny Krahelskiej, żołnierza Armii Krajowej, uczestniczki Powstania Warszawskiego. „«Nie depczcie przeszłości naszych ołtarzy» – prosił słowami Adama Asnyka metropolita krakowski. – Raz jeszcze proszę tych wszystkich, którzy w imię antychrześcijańskich ideologii chcą zburzyć ten ład duchowy naszej Ojczyzny, ład z trudem i poświęceniem budowany od chrztu Mieszka w 966 r. Uszanujcie nas w imię prawdziwej tolerancji, w imię uznania tego, kim jesteśmy jako polski naród, w imię tego klucza, by zrozumieć nasze dzieje, klucza, którym jest Jezus Chrystus. Uszanujcie nas. Mamy do tego święte prawo” – apelował abp Marek Jędraszewski

Bardzo często możemy usłyszeć: jakie Kościół ma prawo, by mieszać się w prywatne życie ludzi. Trzeba w imię wyższości głosu i woli Boga odpowiedzieć: Kościół nie jest lobby kulturowym czy politycznym zamierzchłego czasu, który rozpowszechnia jakąś ideologię. Kościół nie jest klubem towarzyskim, gdzie przegłosowuje się pewne prawdy, ale jest wspólnotą ludzi ustanowioną przez Boga, która od Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego bierze swój początek i w Duchu Świętym odczytuje swoje prawa i swoje obowiązki. Trzeba nam więc zapytać: czy mamy być obojętnymi wobec utraty prawdziwej, czyli wewnętrznej wolności, za którą idzie utrata wolności zewnętrznej? (…) Trzeba nam na nowo rozpocząć batalię zmagań kulturowych, aby demaskować niebezpieczeństwa pogańskich i ateistycznych zamierzeń sprzeciwiających się Ewangelii życia, a tym samym koncepcji człowieka od poczęcia aż do naturalnej śmierci, a ponadto godności kobiety i mężczyzny, sakramentu małżeństwa i wspólnoty rodzinnej.
Abp Wacław Depo, Jasna Góra 2 lutego 2020 roku

Abp Wacław Depo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię