Jakie są korzyści z prowadzenia działalności nierejestrowej?

Co zyskasz prowadząc działalność nierejestrową? Jakim obowiązkom będziesz podlegać przy jej prowadzeniu?

0
1702

Działalność nierejestrowa lub firma na próbę to drobna działalność zarobkowa osób fizycznych. Marzysz o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej, ale nie jesteś jeszcze na to gotowy, bo nie wiesz, czy Twój pomysł na biznes okaże się sprawdzony? Działalność nierejestrowa jest właśnie dla Ciebie! 

Działalność nierejestrowa to rozwiązanie, które pozwoli Ci swobodnie uzyskać przychód z drobnej działalności takiej jak udzielanie korepetycji, sprzedaż rękodzieła, czy wypieki domowych ciast na zamówienie.

Jakie warunki muszę spełnić, aby prowadzić działalność nierejestrową?

Działalność nierejestrowa pozwala na legalne zarabianie pieniędzy i cieszenie się przychodami z własnego biznesu. Warunkiem jest osiągnięcie przychodu nieprzekraczającego w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia oraz nieprowadzenie wcześniej działalności gospodarczej (przez okres poprzednich 5 lat, czyli 60 miesięcy albo w okresie przejściowym tj. rok przed dniem wejścia w życie ustawy Prawo przedsiębiorców Twoja firma została wykreślona z ewidencji przedsiębiorców i nie rejestrowałeś jej ponownie, czyli przed 30 kwietnia 2017 r.). 

Jakie są korzyści z działalności nierejestrowej?

Prowadząc tzw. firmę na próbę, uzyskasz następujące korzyści:

  • nie musisz zgłaszać działalności w ewidencji przedsiębiorców CEIDG, Urzędzie Skarbowym i GUS (brak obowiązku posiadania numeru NIP i REGON),
  • nie musisz płacić składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne ani ubezpieczenia zdrowotne z tytułu pozarolniczej działalności,
  • nie musisz płacić zaliczek na podatek dochodowy,
  • nie musisz płacić podatku VAT – obejmuje Cię zwolnienie podmiotowe,
  • nie musisz prowadzić skomplikowanej księgowości (tylko uproszczoną ewidencję sprzedaży).

Co jeśli przekroczę próg dochodowy?

Jeśli Twoja działalność nierejestrowa przekroczy w danym miesiącu próg przychodu w wysokości 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia, wówczas zostanie ona uznana za działalność gospodarczą. Masz wtedy 7 dni na zarejestrowanie swojej działalności w CEIDG. Pamiętaj jednak, że jako początkujący przedsiębiorca, zostaniesz zwolniony ze składek na ubezpieczenie społeczne (program „Ulga na start”).

Jakie mam obowiązki w działalności nierejestrowej?

Prowadząc działalność nierejestrową zobowiązany jesteś do:

  • prowadzenia uproszczonej ewidencji sprzedaży,
  • rozliczenia przychodów z działalności w zeznaniu rocznym PIT-36, według skali podatkowej,
  • przestrzegania praw konsumentów, m.in. obsługi reklamacji, napraw, czy respektowania prawa odstąpienia od umowy zawieranej na odległość,
  • wystawiania faktur lub rachunków na żądanie kupującego,
  • możliwość płacenia podatku VAT przy wykonywaniu pewnych rodzajów działalności takich jak usługi prawnicze, doradcze, jubilerskie, sprzedaż (wyrób) złomu z metali szlachetnych,
  • czasami konieczność posiadania kasy fiskalnej – przy pewnych rodzajach działalności (np. usługi kosmetyczne, przewóz osób, usługi fryzjerskie)

Czy muszę wystawiać faktury lub rachunki?

Jeśli kupujący tego zażąda, konieczne jest wystawienie rachunku. Powinien zawierać co najmniej:

  • numer kolejny,
  • datę wystawienia,
  • dane sprzedawcy i nabywcy,
  • nazwę usługi,
  • kwotę zapłaty.

Co do zasady, nie ma obowiązku wystawiania faktur. Musisz jednak wystawić fakturę, jeśli twój klient zażąda tego w ciągu 3 miesięcy od końca miesiąca, w którym dostarczyłeś mu towar lub wykonałeś usługę bądź otrzymałeś całość lub część zapłaty. 

W przypadku sprzedaży nierejestrowej, wystarczające jest podanie na rachunku lub fakturze swojego imienia i nazwiska, bez konieczności podawania PESELu i adresu zamieszkania.

Działalność nierejestrowa – zacznij już dziś!

Firma na próbę to możliwość prowadzenia własnej działalności bez szeregu obowiązków administracyjnych, jak i fiskalnych towarzyszących działalności gospodarczej. Jeśli Twój pomysł na biznes okaże się dochodowy, działalność taką będziesz mógł rozwinąć w „pełnowymiarową” działalność gospodarczą podlegającą wpisowi do CEIDG. Postaw już dziś swoje pierwsze kroki w biznesie i wypróbuj działalność nierejestrową!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię