REMONT A KONSERWACJA

Przybliżę dziś naszym czytelnikom rozróżnienie dwóch bardzo istotnych, a jednocześnie często mylonych pojęć budowlanych, tj. remontu a konserwacji.

0
794

1) Remont:

Zgodnie z art. 3 pkt 8 Ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane przez remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym;

2) Konserwacja:

Konserwacja jest bardzo często mylona z remontem, a w związku z tym iż brak jest jej legalnej definicji należy posłużyć się wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 5 kwietnia 2006r., sygn. akt II OSK 704/05 z którego wywnioskować możemy elementy cechujące konserwacje, tj.  nie wymaga żadnych formalności,  roboty mające na celu utrzymanie obiektu w dobrym stanie w celu jego zabezpieczenia przed szybkim zużyciem lub zniszczeniem

Zatem, podsumowując – przykładowo:

  • konserwacja: malowanie drzwi, cyklinowanie podłogi;
  • remont: wymiana nawierzchni drogi lub chodnika;
  • bieżąca konserwacja: łatanie drogi lub wymiana poszczególnych płytek chodnika czy też wymiana okien* (zgodnie z niedawną interpretacją Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego)

*pod warunkiem jednak, że nie powoduje zmiany kształtu lub wielkości otworów okiennych inie polega m.in. na zamurowaniu jednego otworu i wybiciu nowego w innym miejscu. Jeżeli ma dojść do takich zmian, to niezbędne staje się pozwolenie na budowę.

Post powstał przy współpracy z apl. adw. Marcinem Lipińskim

Źródła:

http://prawo.rp.pl/artykul/756571,1097524-Kiedy-remont-bez-formalnosci.html
http://www.freedigitalphotos.net/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię