SPRZEDAŻ DOMU Z LOKATORAMI? CO MOŻE TBS?

Jeden z sądów okręgowych wystąpił do Sądu Najwyższego z pytaniem prawnym czy towarzystwo budownictwo społecznego może sprzedaż cały swój budynek, tj. czy ma takie prawo.

0
662

Sprawa dotyczyła unieważnienia umowy sprzedaży budynku mieszkalnego, który był własnością gminy. Gmina zaproponowała najemcom mieszkań w tym budynku ich wykup, i to z wysoką, 70% bonifikatą. Lokatorzy nie byli jednak zainteresowani ofertą, dlatego też gmina wniosła budynek aportem do towarzystwa budownictwa społecznego będącego spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Po upływie wielu lat spółka podjęła decyzję o sprzedaży budynku. Przed sprzedażą zaproponowano jednak lokatorom wykup mieszkań na własność, którzy tak jak poprzednio nie byli zainteresowani. Jednakże gdy doszło do zawarcia z kupcem budynku umowy przedwstępnej, jeden z najemców wystąpił do sądu, żądając unieważnienia przedwstępnej umowy sprzedaży i nakazania towarzystwu przedstawienia jej oferty nabycia zajmowanego przez nią lokalu.

Zgodnie z wyrokiem Sąd I instancji towarzystwo budownictwa społecznego nie miało prawa sprzedać budynku, i unieważnił umowę przedwstępu, powołując się w uzasadnieniu na treść art. 27 Ustawy z dnia 26 października 1995r. o niektórych formach popieraniu budownictwa mieszkaniowego. Zgodnie z nim:

1. Przedmiotem działania towarzystwa jest budowanie domów mieszkalnych i ich eksploatacja na zasadach najmu.

2. Towarzystwo może również:

1) nabywać budynki mieszkalne;

2) przeprowadzać remonty i modernizację obiektów przeznaczonych na zaspo-kajanie potrzeb mieszkaniowych na zasadach najmu;

3) wynajmować lokale użytkowe znajdujące się w budynkach towarzystwa;

4) sprawować na podstawie umów zlecenia zarząd budynkami mieszkalnymi i niemieszkalnymi niestanowiącymi jego własności, z tym że powierzchnia zarządzanych budynków niemieszkalnych nie może być większa niż po-wierzchnia zarządzanych budynków mieszkalnych; 5) prowadzić inną działalność związaną z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Ww. artykuł określa zadania towarzystw budownictwa społecznego – wśród nich nie ma obrotu nieruchomościami.

Nie zgadzając się z wyrokiem Sądu I instancji, towarzystwo budownictwa społecznego złożyło apelację. Sąd II instancji nabrał wątpliwości zastanawiając się czy wymieniona przez wspomnianą ustawę wśród zadań towarzystwa budownictwa społecznego „działalność związana z budownictwem mieszkaniowym” uprawnia je do sprzedaży budynku. Sąd podkreślił, iż bez wątpienia budynek jest własnością towarzystwa, a istotną cechą tego prawa jest możliwość rozporządzania nim, dlatego też jakiekolwiek ograniczenia prawa własności powinny wprost wynikać z ustawy. W związku z powyższym, w opinii Sądu apelacyjnego jest to powód, dla którego wątpliwości budzi zakres i cel wspomnianego art. 27 ww. ustawy.

Sąd Najwyższy ma udzielić odpowiedzi na pytanie, czy zawarcie umowy sprzedaży budynku mieszkalnego, w którym znajdują się lokale pod wynajem, wykracza poza granice działalności towarzystwa budownictwa społecznego, o których mowa w art. 27 Ustawy z dnia 26 października 1995r. o niektórych formach popieraniu budownictwa mieszkaniowego.

Post powstał przy współpracy z apl. adw. Marcin Lipiński

Źródła:

http://prawo.rp.pl/artykul/757647,1097212-Sprzedaz-domu-z-lokatorami-przez-towarzystwo-budownictwa-spolecznego.html
http://www.freedigitalphotos.net/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię