CO TO SĄ ZRÓWNOWAŻONE ZAMÓWIENIA PUBLICZNE?

Ostatnie lata stanowią okres, w którym dynamicznie wprowadza się idee zrównoważonego rozwoju. Można bowiem zaobserwować znaczny wzrost zamówień w zakresie dóbr i usług, o czym świadczą dane wskazujące, iż administracja publiczna wydaje 16% produktu globalnego całej Europy, co łącznie dotyczy kwoty w wysokości ok. 1500 mld łącznie. Jak zapewne wiesz, zamówienia te dokonywane są przez organy administracji publicznej, a wiec podmioty, które wykonują zadania publiczne i dlatego nie dysponują własnymi środkami. Z tego powodu zachodzi potrzeba efektywnego wydatkowania tych środków. Poza tym istotne jest wykluczenie dyskryminacji oraz uprzywilejowania niektórych podmiotów poprzez zapewnienie wykonawcom merytorycznych kryteriów rozpatrywania złożonych ofert.

0
606

0koliczności wpływające na nowe podejście do zamówień publicznych są realizowane w ramach programu zrównoważonego rozwoju. Pytasz, o co dokładnie chodzi?

Pojęcie zrównoważonych zamówień publicznych dotyczy, zarówno zielonych zamówień publicznych,  jak i społecznych zamówień publicznych. Pierwsze z nich odnoszą się do aspektów środowiskowych w zamówieniach publicznych, co powinno dotyczyć każdego etapu postępowania.  Polegają one na  minimalizowaniu rozwiązań mających negatywny wpływ wyrobów i usług na środowisko w całym cyklu życia. W ramach tych działa został przyjęto Krajowy Plan Działań w zakresie zielonych zamówień publicznych na lata 2007-2009, co ma doprowadzić do zwiększenia uwzględniania aspektów środowiskowych lub promowania wzorców rynków przyjaznych środowisku.

Społeczne zamówienia społeczne odnoszą się do etapów postępowania. Dotyczą one najczęściej działań związanych z promocją, poszanowaniem praw człowieka i prawa pracy,  wsparciem  społecznego włączenia – w tym osób niepełnosprawnych., Po za tym pozostaje problem  możliwości zintegrowania aspektów społecznych i zamówień publicznych w najlepszy możliwy sposób i w efekcie przyczynienie się do zrównoważanego rozwoju.

Źródła:

(1)    http://www.zielonezamowienia.gov.pl/

(2)    http://www.mg.gov.pl/files/upload/7904/Nowe_podejscie.pdf

(3)    http://www.udho.pl/zielone_zamowienia/

(4)    http://samorzad.infor.pl/sektor/finanse/zamowienia_publiczne/artykuly/670812,spoleczne_zamowienia_publiczne.html#ixzz2lgwQx6bp

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię