WSTRZYMANIE BUDOWY SĄSIADA TYLKO W UZASADNIONYCH PRZYPADKACH

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że właściciel działki musi wyjaśnić na czym polegają nieodwracalne skutki decyzji umożliwiającej sąsiadowi podjęcie budowy. Sąd orzekł tak w sprawie mężczyzny, który nie zgadzał się na wzniesienie obiektu budowlanego sąsiada w granicy swojej działki i wnosił o wstrzymanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Orzeczenie jest prawomocne.

0
560

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w styczniu 2013 roku oddalił skargę mężczyzny na decyzję Wojewody łódzkiego, dotyczącej zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia sąsiadowi na postawienie budynku gospodarczo-garażowego (sygn. akt II SA/Łd 675/12). Od niniejszego wyroku została złożona przez mężczyznę skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego, w której został zawarty wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji wojewody. W skardze właściciel wyjaśnił, że wykonanie decyzji doprowadzi do trudnych, a wręcz niemożliwych, do usunięcia skutków. Skarżący powoływał się przy tym na treść art. 151kc, twierdząc, iż przy wznoszeniu budynku przekroczona zostanie granica nieruchomości sąsiada w taki sposób, że część budynku stanie na jego posesji, przez co grozi mu niewspółmiernie wielka szkoda.

Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z 15 maja 2013 roku odmówił wstrzymania wykonania decyzji wojewody zatwierdzającej projekt budowlany i zezwalającej na budowę (sygn. akt II OSK 1049/13). Zdaniem Sądu nie wystarczy tylko powtórzyć samą treści przepisu, gdyż wniosek o wstrzymanie decyzji musi przede wszystkim zawierać wnikliwe uzasadnienie, przekonywujące sąd o zasadności zastosowania tej regulacji. Sąd wyjaśnił, że możliwe jest wydanie takiego postanowienia o wstrzymaniu wykonania czynności administracji, w sytuacji gdy zajdzie niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. W tym miejscu, Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił jednak , że to na wnioskodawcy spoczywa ciężar wykazania, że takie okoliczności mają miejsce, a ich odwrócenie jest trudniejsze niż zwykle w tego rodzaju przypadkach. Wskazano również, iż twierdzenia skarżącego nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Zgodnie z dokumentacją przedłożoną w sprawie inwestycja ma zostać zlokalizowana w granicy działki, nie zaś przekroczyć jej obrzeże.

Sąd wyjaśnił także, że w każdym wypadku po wybudowaniu nowego obiektu budowlanego przywrócenie stanu pierwotnego, wiąże się z poniesieniem wysokich nakładów, podkreślając iż w przypadku uwzględniania skargi kasacyjnej w sprawie, nakłady te poniesie inwestor, a nie skarżący.

Post powstał przy współpracy z apl. adw. Marcinem Lipińskim

Źródło: http://prawo.rp.pl/artykul/757962,1014598-Wstrzymanie-wykonania-decyzji-o-pozwoleniu-na-budowe.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię