Studenci na masową skalę kupowali prace dyplomowe – Policja rozbiła gang!

Policja właśnie rozbiła gang trudniący się pisaniem na zlecenie prac licencjackich, magisterskich, inżynierskich oraz rozpraw doktorskich.

0
1530

Krakowscy policjanci rozbili gang trudniący się sprzedażą prac dyplomowych na masową skalę. W Warszawie zatrzymany został szef grupy, a na terenie całego kraju jego współpracownicy. Policja zabezpieczyła elektroniczne nośniki pamięci, sprzęt komputerowy, telefony jako materiał dowodowy. 

Z usług zorganizowanej grupy przestępczej skorzystało około 11 tys. osób, co spowodowało przywłaszczenie pieniędzy na kwotę 7 mln zł.

W dniach od 11 do 14 sierpnia 2020 r. funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie działając na polecenie Prokuratury Okręgowej w Krakowie realizowali czynności procesowe w sprawie dotyczącej zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko wiarygodności autentyczności dokumentów, prawom autorskim i prawom pokrewnym oraz pranie brudnych pieniędzy, działającej na terenie całego kraju w okresie od 2016 r. do chwili obecnej

– informuje Policja.  

Szajka prowadziła działalność polegającą na odpłatnym tworzeniu gotowych prac dyplomowych od licencjackich aż po rozprawach doktorskich. Grupą kierował mieszkaniec Warszawy, który odbierał telefony od klientów, a następnie przydzielał zlecenia konkretnym redaktorom. Gotowe pracy były przekładane promotorom na uczelniach wyższych, a następnie bronione przed komisją uczelnianą. Prace te stanowiły następnie podstawę do przyznania tytułu naukowego. 

Osoby, które dopuściły się przedmiotowych procederów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności za podstępne wprowadzenie w błąd co do rzeczywistego autorstwa prac. Podstawą odpowiedzialności może być wówczas art. 272 kodeksu karnego, który stanowi, że „Kto wyłudza poświadczenie nieprawdy przez podstępne wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego lub innej osoby upoważnionej do wystawienia dokumentu (taką osobą jest podmiot uprawniony do wystawienia oceny na dyplomie), podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Prace były tworzone po wniesieniu przez zleceniodawców stosownej opłaty za pomocą jednego z internetowych systemów płatności i transferowane do jednego z tropikalnych rajów podatkowych, skąd wracały na rachunki bankowe osób powiązanych z grupą. Dane uzyskane od operatora systemu pozwalają na zidentyfikowanie ponad 11 000 opłat dokonanych przez kilka tysięcy zleceniodawców, na łączną kwotę przekraczającą 7 mln złotych

– informuje Policja. 

Kierujący grupą przestępczą został aresztowany na 3 miesiące. Nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię