22.5 C
Warszawa
czwartek, 25 lipca, 2024

Nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami

26,463FaniLubię

Dziś, podczas obchodów 30 – lecia Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych, odbyła się konferencja prasowa w której udział wzięli Marlena Maląg – Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Paweł Wdówik – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Mirosława Stachowiak-Różecka – Poseł na Sejm RP, Marcin Krzyżanowski – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego oraz Alicja Szatkowska Prezes Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych.

Tematem konferencji były działania podejmowane przez rząd na rzecz osób z  niepełnosprawnościami. Minister Marlena Maląg wskazała, że odpowiedzialne zarządzanie państwem opiera się wsparciu tych najbardziej potrzebujących obywateli.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-
Konferencja prasowa w której udział wzięli Marlena Maląg – Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Paweł Wdówik – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Mirosława Stachowiak-Różecka – Poseł na Sejm RP, Marcin Krzyżanowski – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego oraz Alicja Szatkowska Prezes Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych

„Pomoc jaką kierujemy do osób z niepełnosprawnościami nie jest incydentalna. Przygotowaliśmy konkretne rozwiązania, które krok po kroku będziemy wdrażali. Przez ostatnie osiem lat jakość życia osób niepełnosprawnych zmieliła się diametralnie. Wprowadziliśmy zupełnie nowe świadczenie w wysokości 500 zł dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, w stopniu znaczącym podnieśliśmy wysokość m.in. renty socjalnej, rozwijamy opiekę wytchnieniową, a już od Nowego Roku świadczenie wspierające stanie się faktem” – powiedziała minister Marlena Maląg.

Świadczenie wspierające, które ma zacząć obowiązywać już w przyszłym roku zostało wypracowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w  porozumieniu ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami. 

„Dzięki polityce jaką prowadzimy, podmiotowość osób z niepełnosprawnościami staje się faktem. Świadczenie wspierające będzie zupełnie nową formą w systemie wsparcia, ale to nie wszystko. Rodzice, którzy wychowują niepełnosprawne dzieci i pobierają świadczenie pielęgnacyjne, otrzymają możliwość dorabiania. Tworzymy zupełnie nową jakość” – wskazał wiceminister Paweł Wdówik.

Zasady funkcjonowania świadczenia wspierającego

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami przysługiwać będzie osobom po 18. roku życia. Rodzicom niepełnosprawnego dziecka przysługiwać będzie świadczenie pielęgnacyjne, do którego będą mogli dorobić bez limitu kwotowego. Comiesięczne świadczenie wspierające będzie wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

„Zmiany w świadczeniach dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, to krok milowy. O takie zmiany opiekunowie osób z niepełnosprawnościami zabiegali od lat, jest to odpowiedź na ich potrzeby. To kolejny element, którym pokazujemy, że wsłuchujemy się w głos obywateli i potrafimy rozwiązywać problemy, które nam zgłaszają. Świadczenie wspierające obejmie w różnej wysokości co najmniej pół miliona obywateli. Zaczniemy je wypłacać już od stycznia 2024 r.” – Mirosława Stachowiak-Różecka, Poseł na Sejm RP.

Kwota nowego świadczenia zostanie powiązana z rentą socjalną – będzie wynosiło od 40 proc. do 220 proc. renty socjalnej. Obecnie jej wysokość wynosi miesięcznie 1588,44 zł brutto. Osoby, które potrzebują największego wsparcia otrzymają zatem 3,5 tys. złotych (220 proc. renty socjalnej).

„Podczas spotkań z organizacjami pozarządowymi oraz osobami z niepełnosprawnościami wielokrotnie słyszeliśmy oczekiwania  wprowadzenia tych rozwiązań. Na Dolnym Śląsku mieszka 239 tyś. osób z niepełnosprawnością, których głos został usłyszany. Umożliwienie rodzicom i opiekunom pobierającym świadczenie pielęgnacyjne podjęcia pracy, bez utraty wsparcie to również ważna decyzja. Korzystna dla ludzi jak i również regionu, w którym stopa bezrobocia wynosi 4,6 procent. Pracodawcy poszukają pracowników, to rozwiązanie może spowodować, podejmowanie pracy przez część rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnością” – podkreślił Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Najważniejsze założenia świadczenia wspierającego:

  • Świadczenie wspierające będzie kierowane bezpośrednio do osoby z  niepełnosprawnością, od ukończenia 18 lat,
  • Będzie przysługiwać niezależnie od innych form wsparcia (osoby, które mają prawo do renty socjalnej, nadal będą ją pobierać),
  • Świadczenie będzie przysługiwać bez względu na osiągany przez osobę z  niepełnosprawnościami dochód (brak kryterium dochodowego),
  • W ramach tego świadczenia osoby z niepełnosprawnościami będą mogły dodatkowo otrzymać nawet do 220 proc. renty socjalnej,
  • Świadczenie pielęgnacyjne dostawać będą opiekunowie osób z  niepełnosprawnością, które nie ukończyły 18. roku życia.
  • Jednocześnie opiekunowie będą mogli bez ograniczeń podejmować aktywność zawodową,
  • Jeśli rodzic/opiekun sprawuje opiekę nad więcej niż jednym dzieckiem z niepełnosprawnościami, świadczenie pielęgnacyjne będzie podwyższane o 100% na drugie i każde kolejne dziecko z niepełnosprawnościami.

Źródło: Biuro Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego – Marcina Krzyżanowskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content