18.7 C
Warszawa
poniedziałek, 27 maja, 2024

Premier Mateusz Morawiecki: traktujemy sprawy ochrony zdrowia z najwyższą powagą i uwagą

26,463FaniLubię

Nowy szpital onkologiczny we Wrocławiu to inwestycja w zdrowie wszystkich mieszkańców regionu. Pozwoli na leczenie onkologiczne, hematologiczne oraz chorób płuc w komfortowych warunkach, łącząc zakresy działalności trzech dolnośląskich szpitali. Inwestycja jest dofinansowania z budżeut państwa. . Dbamy nie tylko o infrastrukturę i nowoczesny sprzęt w placówkach. Ulepszamy cały system leczenia onkologicznego. Przyjęliśmy przepisy o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO), która jest aktualnie wdrażana i zapewnia pacjentom onkologicznym lepszą opiekę medyczną.

– Poprzez znaczące podniesienie finansowania służby zdrowia i finansowania właśnie takich projektów, jak Dolnośląskie Centrum Onkologiczne, dolnośląskie centrum do walki z nowotworami – chcemy wygrać tę trudną wojnę z jednym z głównych, cichych i głośnych zarazem, zabójców we współczesnym świecie, również w Polsce – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-
Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości podpisania umowy na budowę Nowego Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu.
Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości podpisania umowy na budowę Nowego Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu.
Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości podpisania umowy na budowę Nowego Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu.

Nowy dolnośląski szpital

Realizowana na dużą skalę inwestycja zapewni kompleksową opiekę nad pacjentami. Aktualnie podobne usługi realizują aż trzy różne instytucje: Dolnośląskie Centrum Onkologii, Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc i Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych. Dzięki nowemu szpitalowi możliwe będzie leczenie z zakresu onkologii, hematologii i chorób płuc w jednym miejscu.

Na ponad 100 tys. m2 nowego szpitala będzie się mieściło m.in. 14 sal w bloku operacyjnym. To pozwoli wykonać nawet 10 tysięcy zabiegów rocznie. Szpital w całości będzie funkcjonował w ramach 9 kompleksowych centrów diagnostyki i leczenia. Plan budynku dostosowany jest do tzw. „ścieżki pacjenta”, czyli zakłada możliwość jak najszybszego dostania się do lekarza, laboratorium czy na oddział. Pierwsi pacjenci mają szansę trafić do placówki już w 2028 r.

To największe przedsięwzięcie w zdrowie Dolnoślązaków w historii regionu. Inwestycja łącznie pochłonie 1,055 mld zł, z czego 550 mln przeznaczyliśmy z budżetu państwa.

– To projekt, gdzie spotka się nauka z medycyną, nauka ze służbą zdrowia i gdzie najnowocześniejsze metody badawcze, połączone ze sprzętem klasy światowej, będą na pewno służyły dobrze Polakom. Będą służyły Polakom po to, aby móc we właściwy sposób odpowiedzieć na tę cywilizacyjną chorobę, która trapi wszystkich Polaków, która trapi po prostu Polskę – opisał inwestycję szef polskiego rządu.

Krajowa Sieć Onkologiczna

W kwietniu 2023 r. weszły w życie przepisy ustawy o KSO. Unowocześnia ona organizację i zarządzanie opieką onkologiczną. Wprowadza koordynatora, który nadzoruje leczenie onkologiczne. Te rozwiązania umożliwiają lepszą opiekę dla pacjenta i długoterminową ocenę wyników leczenia.

Korzyści dla pacjenta:

  • opieka onkologiczna oparta o jednakowe i najlepsze standardy diagnostyczno-terapeutyczne;
  • leczenie przy współpracy specjalistów z różnych dziedzin medycyny;
  • obowiązek wyznaczenia przez placówki medyczne koordynatora dla każdego pacjenta;
  • ogólnopolska infolinia onkologiczna;
  • systematyczna ocena satysfakcji pacjenta.

Badania profilaktyczne

– To centrum i cała Krajowa Sieć Onkologiczna, o której wcześniej mówiliśmy ma służyć Polakom i będzie dobrym uzupełnieniem całej naszej oferty medycznej – tej propozycji, która ma służyć Polakom w lepszej ochronie ich zdrowia – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Wspieranie rozwoju onkologii jest szczególnie istotne biorąc pod uwagę, że nowotwory złośliwe stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce. Kluczowe jest nie tylko podjęcie leczenia, ale także badania profilaktyczne – pamiętaj, by nie odkładać ich na później. Możesz skorzystać np. z programu Profilaktyka 40+.

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content