19.8 C
Warszawa
poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Premier na Konwencie Morskim: odbudowujemy wartość gospodarki morskiej i jej wagę dla całej polskiej gospodarki

26,463FaniLubię

Od 6 lat Konwent Morski skupia ekspertów z branży gospodarki wodnej. Jego członkowie zgłaszają projekty, których celem jest rozwój gospodarki morskiej. Cały czas rozwijamy polski przemysł stoczniowy i transport oraz wprowadzamy innowacje. Przyspieszamy z budową morskich farm wiatrowych oraz z aktywizacją naszego przemysłu okrętowego. Przedsiębiorstwa związane z wybrzeżem stają się silnym uczestnikiem globalnej gospodarki.

Konwent Morski

Konwent Morski.
Konwent Morski.
Konwent Morski.
Konwent Morski.

Stanowi on organ doradczy ministra infrastruktury. W skład Konwentu Morskiego wchodzą eksperci z branży gospodarki wodnej, którzy opiniują kierunek działań resortu, by wzmocnić polską gospodarkę morską i żeglugi śródlądowej. Członkowie celnie diagnozują problemy, wysuwają wnioski oraz wskazują kierunek działań branży morskiej.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Wielomiliardowe inwestycje w gospodarkę morską

Od końca 2015 r. staramy się wzmacniać gospodarkę morską. Podejmowane działania wzmacniają porty z lepszym dostępem od strony morza i lądu. Wraz z tym prowadzone są wielomiliardowe inwestycje infrastrukturalne.

Polska – dzięki rozwojowi przemysłu stoczniowego  liczy się coraz bardziej w relacjach międzynarodowych. Dzięki wielu inwestycjom porty w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu zmieniają się w szybkim tempie. W minionym roku pogłębiliśmy tor wodny między nimi oraz wyremontowaliśmy połączenia kolejowe.

– Potężna rozbudowa portów w Gdańsku i w Gdyni, Trasa Czerwona, pogłębienie toru wodnego do Szczecina do 12,5 m, port kontenerowy w Świnoujściu, Baltic Pipe, rozbudowa terminala gazowego w Świnoujściu, ale także tunel do Świnoujścia łączący ten port z resztą Polski bezpośrednią komunikacją lądową. Wiele, wiele inwestycji w mniejszych portach i cała infrastruktura drogowa i kolejowa – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Farmy wiatrowe na Bałtyku

Na przełomie 2024 i 2025 r., w porcie Świnoujście, planowane jest rozpoczęcie prac pierwszego w Polsce terminala dla morskich farm wiatrowych. Inwestycja w Świnoujściu będzie jedną z najnowocześniejszych w Europie. Terminal posłuży do instalacji części farmy Baltic Power. Położenie portu w Świnoujściu umożliwia obsługę polskich i zagranicznych inwestycji.

– Rozbudowujemy inwestycje energetyczne, które również tutaj na wybrzeżu będą potężnym kołem zamachowym o sprzężeniu zwrotnym – podkreślił szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.

Farma ta będzie miała moc do 1,2 GW, która docelowo zasili w czystą energię ponad 1,5  miliona gospodarstw domowych. To najbardziej zaawansowany projekt morskiej energetyki wiatrowej na polskich wodach Bałtyku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content