19.8 C
Warszawa
poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Premier Mateusz Morawiecki: Zapewnienie możliwość eksportu jest kluczowe na rynku rolnym

26,463FaniLubię

Polski rząd rozwiązuje problem nadwyżki zboża w naszym kraju. Rozbudowujemy w tym celu możliwości eksportowe, logistyczne i transportowe. Podwyższyliśmy także stawki dopłat, aby rolnicy mogli szybciej sprzedać zboże. Premier Mateusz Morawiecki odwiedził port w Gdyni, gdzie znajduje się największy w Polsce terminal do przeładunku towarów masowych.

Rząd zwiększa możliwości eksportowe polskich portów

Premier oraz delegacja idą na tle statku.
Premier oraz delegacja idą na tle statku.
Premier oraz delegacja idą na tle statku.
Premier oraz delegacja na tle statku.
Statek

Na polskim rynku mamy szczególną sytuację ze względu na atak Rosji na Ukrainę. Kiedy pojawił się problem nadwyżki zboża w Polsce, rząd rozpoczął rozbudowę możliwości eksportowych, logistycznych i transportowych. Dzięki temu, zdolności przeładunkowe naszych portów morskich, dotyczące zboża i innych produktów rolnych, to już ok. 1 mln ton miesięcznie.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

„Zapewnienie możliwości eksportu zboża jest dziś kluczowe na rynku rolnym” – podkreślił w Gdyni premier Mateusz Morawiecki. „Nie spoczniemy, dopóki razem z rolnikami nie doprowadzimy do tego, aby zboże w wystarczającej ilości mogło wyjechać z Polski” – dodał.

W Gdyni znajduje się największy w Polsce terminal do przeładunku towarów masowych, którego zdolności sięgają 300 tys. ton miesięcznie. W ostatnim czasie rozbudowany został tam terminal postojowy dla ciężarówek, którymi transportowane jest m.in. zboże.

Wspieramy polskich rolników

Z jednej strony rząd dba o logistykę wywozu zboża, a z drugiej zwiększa dopłaty dla rolników, aby mogli oni sprzedać swój plon i przygotować magazyny na zbliżające się żniwa.

„Dzisiaj możliwości eksportowe i skupowe zostały zapewnione, a cena dla rolnika jest również opłacalna” – ocenił premier Mateusz Morawiecki. „To jest ciąg logistyczno-cenowy, który zrealizowaliśmy po to, aby zminimalizować skutki tego kryzysu” – wyjaśnił. Jak dodał, interwencja państwa w tym zakresie była potrzebna, tak samo, jak miało to miejsce podczas kryzysów z węglem i gazem, które zostały skutecznie rozwiązane przez rząd.

Aby pomóc rolnikom, podwyższyliśmy stawki dopłat do sprzedawanego zboża

  • Dopłata do sprzedanej od 15 maja pszenicy osiągnęła historyczny poziom 3025 zł na hektar. W przeliczeniu daje ok. 550 zł dopłaty do tony sprzedanej w tym czasie pszenicy.

Zmieniliśmy  również zapisy, dzięki którym dopłaty dla rolników przysługują do pierwszych 300 hektarów, niezależnie od wielkości gospodarstwa. Takie samo rozwiązanie odnosi się do dopłat do zakupu nawozów.

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content