22.5 C
Warszawa
czwartek, 25 lipca, 2024

Premier Mateusz Morawiecki: wyzwoliliśmy potencjał polskich rodzin

26,463FaniLubię

Polityka rządu skupia się na wspieraniu rodzin. Od 2015 r. utworzyliśmy szereg programów społecznych, które to umożliwiają – Maluch+, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy czy Dobry Start. Premier Mateusz Morawiecki odwiedził miejscowość Działoszyce w woj. świętokrzyskim, gdzie dzięki programom Maluch+ i Rządowemu Funduszowi Inwestycji Lokalnych powstało przedszkole i żłobek. Prezes Rady Ministrów przypomniał również o zobowiązaniu rządu – od 1 stycznia 2024 r. zwiększymy kwotę wsparcia polskich rodzin z 500 zł na 800 zł. To zastrzyk finansowy, który wesprze budżety domowe, umożliwi m.in. dzieciom udział w dodatkowych zajęciach sportowych czy kulturalnych.

Pomagamy rodzicom łączyć życie zawodowe z życiem rodzinnym

Premier rozmawia z harcerzami.
Premier w żlobku.
Premier rozmawia z mieszkańcami.
Premier w żłobku.

– Nie chcemy, żeby to mdy, kto chce mieć dzieci mógł je mieć i mógł jednocześnie też ze spokojem myśleć o kolejnych dekadach swojego życia – powiedział premier.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Jak podkreślił, programy rządowe mają wspierać rodziny i być odpowiedzią na wyzwania, które stawia im życie. Mają pomóc im godzić życie zawodowe i prywatne.

Nowe miejsca opieki dla najmłodszych – Program Maluch+

– Dzieci to najcenniejsze skarb każdej rodziny, jej największa wartość. Dla państwa to nadzieja narodu na przyszłość i dlatego nasz program „Maluch plus” to jeden z najważniejszych programów naszego rządu – podkreślił premier.

Ten program to kolejny krok w budowie prawdziwie przyjaznej polityki państwa wobec rodzin – państwa, które wspiera rodziny także finansowo. Ma na celu rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów.

  • W 2015 r. było w Polsce 84 tys. miejsc w żłobkach, w 2023 r. jest ich 230 tys. To wzrost o ponad 270 proc. Niedawno rozstrzygnięto kolejną edycję Maluch+ na kolejne 87 tys. miejsc.

Nowością w programie Maluch+ jest dofinansowanie do każdego nowo powstałego miejsca opieki nad dziećmi do 3 lat.

Z tego programu skorzystała gmina Działoszyce i wybudowała nowe przedszkole oraz żłobek. Realizacja tej inwestycji to przede wszystkim wsparcie rodzin oraz stworzenie komfortowych warunków opieki nad dziećmi. 

Program „800 plus” pomaga rozwijać się dzieciom

– W Polsce dokonała się wielka rewolucja godnościowa. Bo czymże jest wolność, jeśli nie ma czego do garnka włożyć, jeżeli trzeba iść do pracy za 5 zł za godzinę, ponieważ nie stać na wykarmienie rodziny – mówił premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił, dziś te czasy odeszły w niepamięć.

Dzięki programowy “500 plus” zaraz “800 plus” polskie dzieci mogą rozwijać swoje zainteresowania. Wiele z nich chodzi na dodatkowe zajęcia sportowe, rozwija swoje talenty muzyczne czy językowe. To także szansa na wyjazd na wakacje z rodziną czy kolonie z rówieśnikami.

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content