10.7 C
Warszawa
piątek, 14 czerwca, 2024

Premier Mateusz Morawiecki: Polka jest synonimem przedsiębiorczości

26,463FaniLubię

Z badań wynika, że sytuacja kobiet, pod względem wielu wskaźników gospodarczych, stale się poprawia. Coraz więcej pań decyduje się np. na zatrudnienie lub prowadzenie własnej firmy. Rośnie także udział kobiet na stanowiskach kierowniczych i w zarządach spółek giełdowych. Polki mogą jednocześnie korzystać z rządowego wsparcia, które ułatwia im powrót na rynek pracy. Premier Mateusz Morawiecki był gościem I Kongresu „Wielkopolska Sercem Europejskiej Przedsiębiorczości. Polka – Wyjątkowa Europejka”, który odbył się w Kępnie. Szef rządu wręczył wyróżnienia Liderkom Przedsiębiorczości.

Polki potrafią

Kongres w Kępnie.
Kongres w Kępnie.
Kongres w Kępnie.
Kongres w Kępnie.
Kongres w Kępnie.
Kongres w Kępnie.
Kongres w Kępnie.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

W Polsce, udział kobiet na rynku pracy wzrósł w ciągu kilku lat z 55 proc. do ponad 60 proc. „To wielki sukces” – ocenił premier Mateusz Morawiecki. „Dla mnie Polka jest synonimem przedsiębiorczości. Wyraźnie widzę, jak panie biorą sprawy w swoje ręce” – wyjaśnił.

Szef rządu pogratulował wszystkim kobietom, które na różnych polach – zawodowym, domowym, godzenia work-life balance – starają się zawsze wypracować to, co najlepsze, najpiękniejsze i najważniejsze. „Moim zadaniem jest wspieranie kobiet na różnych odcinkach życia prywatnego i zawodowego” – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Panie na rynku pracy

W ciągu ostatnich 7 lat, tempo wzrostu obecności kobiet aktywnych zawodowo, w stosunku do ludności w wieku produkcyjnym w Polsce, było znacznie wyższe niż średnia w UE. Ponadto, w 2022 r. udział kobiet, które prowadziły własną firmę, w całej populacji zatrudnionych, wyniósł 13,1 proc. Dla porównania, w Niemczech było to 5,6 proc., a we Francji – 9,3 proc.

W Polsce mamy także dużo kobiet na stanowiskach menadżerskich. W IV kwartale 2022 r. było ich 42,5 proc. Dawało to 2 najwyższy wynik w Unii Europejskiej, po Łotwie, która osiągnęła 44,8 proc.

Według Eurostatu, nasz kraj znajduje się ponadto na czwartym miejscu wśród krajów UE pod względem najmniejszej różnicy w zarobkach kobiet i mężczyzn. Polska wyprzedza pod tym względem m.in. wszystkie kraje skandynawskie, Holandię oraz Francję. W latach 2015-2021t, luka płacowa w naszym kraju zmniejszyła się z 7,3 proc. do 4,5 proc. W tym czasie w UE nastąpił spadek z 15,5 proc. do 12,7 proc.

Rządowe wsparcie dla kobiet

Polki mogą skorzystać z różnych programów rządowych. Dzięki nim mogą zdecydować, czy po urodzeniu chcą wrócić do pracy czy opiekować się dzieckiem. W tym celu finansujemy rozbudowę żłobków i ich funkcjonowanie. Powoduje to, że w gminach jest więcej miejsc dla dzieci do 3. roku życia, a samorządy stać na przyjmowanie najmłodszych do placówek. Pozwala to Polkom na szybszy powrót do pracy, bez znacznych wydatków z budżetu domowego. 

  • „Maluch+” – to program, który umożliwia zwiększenie miejsc opieki dla dzieci do 3. roku życia. Pozwala to kobietom szybciej wrócić do pracy.
  • „Rodzina 500+” – to dodatkowe wsparcie finansowe dla polskich rodzin. Dzięki niemu rodzice mogą kupić dla dziecka ubrania, przybory szkolne czy zabawki.
  • „Rodzinny Kapitał Opiekuńczy” – to wsparcie, które przysługuje rodzinom na drugie i każde kolejne dziecko od 12. do 35. miesiąca życia. Dzięki temu rodzicom łatwiej jest poradzić sobie ze zwiększonymi wydatkami.
  • „Dobry Start” –  coroczne, jednorazowe wsparcie dla uczniów, którzy rozpoczynają rok szkolny. Dzięki niemu rodzice mogą kupić dziecku książki, przybory szkolne czy pomoce naukowe.
  • „Mama+” – program wspiera osoby, które wychowały co najmniej czworo dzieci, przez co nie podjęły pracy zawodowej.

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content